Avalon » Publicystyka » Artykuł

Komiksowe waria(n)ty - 15.08.18


Jakiś czas temu stworzyłem wpis dotyczący 5 najrzadszych okładek wariantowych z serii The Amazing Spider-Man. Dziś powracam z nowym zestawieniem, którego bohaterem jest Moon Knight. 


Na wstępie chcę zaznaczyć, że poniższa lista jest mocno subiektywna. Marc Spector doczekał się wielu wariantów, ale tylko nieliczne są warte aktualnie więcej niż w dniu premiery. Wybrałem te, które uważam za najlepsze, ale niekoniecznie najdroższe i najrzadsze. Oczywiście nie zabraknie okładek drogich, które są marzeniem niejednego kolekcjonera. Zaczynamy!

MOON KNIGHT #10 1:25 VARIANT COVER BY TYLER CROOK 


Na początek przedstawiam Wam pracę Tylera Crooka. Rysownik ten znany jest w naszym kraju za sprawą serii Hrabstwo Harrow. Wariant ten nie jest drogi, nie jest rzadkim egzemplarzem, ale uważam go za jeden z najbardziej klimatycznych, między innymi za sprawą kolorów, rysunków z Moon Knightem w roli głównej. Cena tej okładki zawiera się w przedziale od 15$ do 20$.

MOON KNIGHT #188 1:25 VARIANT COVER BY DANIEL WARREN JOHNSON


Całkiem „świeży” wariant, bo do serii z tego roku. Pracę Johnsona, w dniu premiery, było trudno kupić w kwocie poniżej 30$. Aktualnie okładka ta to wydatek od 22$ do 100$ (wersja poddana gradacji CGC). Kupiła mnie kolorystka tej pracy i motyw z płonącym Moon Knightem. Biorąc pod uwagę nakład numeru #188, wariantów z ratio 1:25 powinno być około 2038, ale podejrzewam, że liczba ta jest znaczenie mniejsza. 

MOON KNIGHT #188 1:25 VARIANT COVER BY DANIEL WARREN JOHNSON


Szalona praca Marco Rudy’ego, stworzona pierwotnie nie na potrzeby wariantu okładkowego. Marvel wykorzystał pracę z portfolio artysty. Rudy rewelacyjne przedstawił szaleństwo Moon Knighta. Co ciekawe, ciężko kupić wariant ten w wersji raw, czyli niepoddany gradacji. Większość egzemplarzy na eBay to wersje po wizycie w CGC, więc cena potrafi sięgać nawet 250$ za stan 9.8.

MOON KNIGHT #2 1:25 VARIANT COVER BY JULIAN TOTINO TEDESCO


Kolejna praca do serii z roku 2016. Tym razem za interpretacje Moon Knighta odpowiedzialny jest Totino Tedesco, który słynie z prac bardzo wysokiej jakości. Nakład numeru drugiego wynosił zaledwie 5658 egzemplarzy, co oznacza, że ilość wariantu to około 223 sztuk. Jest to naprawdę mała liczba, która w przypadku niejednego wariantu spowodowałaby ogromny wzrost wartości. Jednak aktualnie nie ma problemu z nabyciem tego wariantu w kwocie około 30$. Jak widać kolekcjonerzy i spekulanci nie pokochali tej okładki. Moim zdaniem warto ją nabyć, bo w planach serial, który na pewno podbije wartość niejednego komiksu z tą postacią.

VENGEANCE OF THE MOON KNIGHT #1 1:50 SKETCH VARIANT COVER BY LEINIL FRANCIS YU


Przyszła pora na warianty, które zaliczają się do grona trudnych do znalezienia. Oto praca Yu z ratio 1:50. Jest to czarno-biała wersje okładki standardowej do numeru #1. Ta dynamiczna, pełna szczegółów praca nie pojawia się od bardzo długiego czasu na eBay. Kilka lat temu egzemplarze byłby sprzedawane za kwotę około 50$, wersje CGC w kwocie około 100$. Aktualnie jest to biały kruk, którego wartość ciężko oszacować. Jeżeli jakimś trafem posiadacie tę okładkę to bądźcie świadomi, że jej wartość na pewno będzie wzrastać. Nakład szacowany jest na około 650 egzemplarzy.

SECRET AVENGERS #7 1:15 TRON VARIANT COVER BY MARK BROOKS


Teraz pora na małą odskocznię, bo oto przed Wami wariant z Moon Knightem, ale nie w ramach solowej serii tego bohatera. Linia Tron Variants powstała, aby promować film z roku 2010. Powyższa okładka to wydatek od 35$ do nawet 200$, a od pewnego czasu widać wzrost wartości tego wariantu. Dodatkowo ilość egzemplarzy szacowana jest na 1200 sztuk, więc jest to dobry pomysł na inwestycję. Aukcje na eBay nie są liczne i bywały już okresy, w których próżno było szukać na nich tego komiksu.

VENGEANCE OF THE MOON KNIGHT #1 1:25 VARIANT COVER/ 2ND PRINTING SKETCH VARIANT/ MRRC VIRGIN VARIANT BY DAVID FINCH


Warianty Fincha do tego samego numeru co powyżej. Wersja 1:25 nie jest trudna do zdobycia, ale zakup wiąże się z wydatkiem w wysokości nawet 250$. Jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych wariantów z Moon Knightem jaki kiedykolwiek powstał. Jednak pisząc o pracach Finach należy wspomnieć o wersji MRRC wariantu 1:25. Skrót MRRC oznacza Marvel’s Retail Resource Center, który jest internetowym systemem dla sprzedawców, w którym mogą oni podejrzeć zbliżające się premiery czy kontaktować się bezpośrednio z Marvelem. Egzemplarz virgin wariantu mogli otrzymać tylko sprzedawcy będący członkami MMRC. Szacuje się, że nakład tej okładki wynosi od 170-300 egzemplarzy, ale od kilku lat nie widziałem żadnej aukcji oferującej tę wersję. W chwili publikacji w programie MRRC brało udział około 150 sprzedawców, a sam wariant trafił do sklepów miesiąc później niż wersja 1:25. Możecie sięgnąć po dodruk w wersji sketch, jednak jego cena plasuje się na poziomie wersji 1:25. 

MOON KNIGHT #1 1:50 VARIANT COVER BY ADI GRANOV


Zbliżamy się do końca zestawienia. Kolekcjonerzy kochają Granova, tym bardziej jeżeli jego prace trafiają na okładki z wysokim ratio. Moon Knight w jego wykonaniu jest znany praktycznie każdemu kolekcjonerowi wariantów. Na przestrzeni lat wartość wzrosła znacząco. Jeszcze rok temu dało się kupić tę okładkę w kwocie do 100$, teraz ceny zaczynają się od 300$, a kończą nawet na 1500$ za CGC. Dodatkowo mocno zmalała liczba tego wariantu w obiegu i nie widać dużej ilości aukcji z tym zeszytem. Co do samej pracy to ciężko mieć do niej jakieś zastrzeżenia. Można lubić lub nie, ale ciężko odmówić Granovowi talentu.

MOON KNIGHT #1 1:75 VARIANT COVER BY BILL SIENKIEWICZ


Przed Wami zwycięzca, prawdziwy czempion wśród Moon Knightowych wariantów. Praca Sienkiewicza to takie małe arcydzieło, które jest zdecydowanie najdroższym i najrzadszym (biorąc pod uwagę brak informacji na temat wartości virgin wersji pracy Fincha) pracą z Moon Knightem. Szacuje się, że nakład wynosi około 800, ale zapewne do sklepów trafiła znacznie mniejsza ilość. Wartość? Od 1300 do nawet 2500$. W czerwcu 2016 oryginalna plansza pojawiła się na stronie Sienkiewicza w cenie 7000$ i została sprzedana. Wersja ta zalicza się do rzadkich modern wariantów i jest poszukiwana przez wielu zbieraczy alternatywnych okładek.

Wpis miał zawierać tylko 5 wariantów, ale chciałem podzielić się z Wami tymi pracami, które uważam za warte zainteresowania nie tylko ze względów inwestycyjnych. Nadal mam kilka w zanadrzu, więc może pojawi się kontynuacja tego tekstu. Zapraszam do odwiedzenia bloga Komiksowe Waria(n)ty i wyrażenia opinii na temat mojej działalnościn np. w komentarzach pod tym tekstem. Będę wdzięczny za każdy odzew z Waszej strony. Pozdrawiam!


Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.