Avalon » Publicystyka » Artykuł

Komiksowe Legendy: Dlaczego Ultimates nie nazywali się Ultimate Avengers?

Komiksowe Legendy to nowa kolumna, która powraca do do tradycji M-Files, czyli tropienia zakulisowych zagadek i ciekawostek, o których przeciętny, szary czytelnik nie wie i często nawet nie zdaje sobie sprawy z ich istnienia. Jesteśmy tu po to, by odpowiedzieć na wszystkie pytania, których nie zadajecie (a może wręcz przeciwnie?) i odsłonić to, co ukryte. Nie przedłużając: czy wiesz, że...
Niedawno w wywiadzie dla Entertainment Weekly Mark Millar opowiadał o tym, jak doszło do powstania Ultimates. Jego zdaniem, Marvel mimo publikacji takich serii jak Ultimate Spider-Man i Ultimate X-Men, nie był zbyt przekonany co do wydania Ultimate Avengers z uwagi na brak wiary w markę Avengers i uznanie jej za martwą. Stąd zdaniem Millara wziął się pomysł na Ultimates, przy czym w żadnym stopniu nie jest to prawda.

Gdy uniwersum Ultimate się rozrastało, Kurt Busiek, scenarzysta serii Avengers, oznajmił Tomowi Brevoortowi, że jeżeli wydawca zdecyduje się wydać serię Ultimate Avengers, on opuści swój tytuł. Na jakiś czas to poskutkowało i udało mu się opublikować historię Kang Dynasty. Busiek nie chciał, by wydano serię, którą wydawca promowałby jako "nową, lepszą" wersję jego własnego tytułu. Busiek wspomina, że gdy wydano Ultimate X-Men, do głównych X-Men przyszedł Grant Morrison, by także stali się "nowi". Dlatego też scenarzysta postanowił odejść, gdy opublikowano Ultimates, by sami Avengers mogli dostać nowych twórców, a nie być tym "przestarzałym" komiksem. Jednocześnie zaznacza, że jego Avengers byli jednym z lepiej sprzedających się komiksów swojej ery (38. numer serii uplasował się na 5. miejscu sprzedaży w styczniu 2001 roku, z prawie 67 600 sprzedanych egzemplarzy). 

Busiek w jednym z wywiadów zaznaczał, że w teorii nie ma problemu z linią Ultimate ani Markiem Millarem. Chciał opowiedzieć jeszcze kilka historii o Avengers, ale to co miał przedstawić, przedstawił. Nie chciał po prostu, by jego seria uznana została za coś gorszego w oczach wydawcy jak i fanów i wolał dać szansę komuś nowemu. 

  Koniecznie sprawdźcie archiwalne wydania M-Files, pierwowzoru komiksowych legend! Tam m.in. o tym, jak G.I.Joe z Marvela początkowo byli oddziałem Fury'ego, Hulk Hogan musiał płacić Marvelowi za swój pseudonim, a Nightcrawler początkowo był... kosmitą? 

Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.