Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - Riverdale tom 1


Chociaż wydawnictwo Archie Comics niemal równolegle co do serialowych przygód mieszkańców Riverdale publikowało ich nowe komiksowe przygody autorstwa Marka Waida, zdecydowano się wydać nowy tytuł, bezpośrednio związany z wydarzeniami z Riverdale. Komiks miał uzupełniać pewne wydarzenia, pokazywać to, na co nie było miejsca w serialu. Dzięki temu już od pierwszych jego stron możemy dowiedzieć się, co robili młodzi mieszkańcy miasteczka przed zabójstwem Jasona Blossoma, a także wtedy, gdy ich głowy zaprzątały inne problemy niż główny wątek serialu.

Co chyba najważniejsze, komiksy te dobrze ukazują charakter serialowych bohaterów. Zrywają jednak z tak charakterystyczną narracją Jugheada, przez co możemy także zajrzeć w myśli i odczucia Archiego, Betty czy Cheryl. To dla mnie plus, gdyż możemy lepiej poznać tych bohaterów, zaglądamy tam, gdzie w serialu nie ma na to za wiele miejsca. Jednocześnie przez taki zabieg twórcy mogą więcej powiedzieć zamiast pokazać, co pozwala mocniej skondensować poszczególne historie. W wielu przypadkach byłaby to wada, ale tutaj ma to swoje uzasadnienie i wpisuje się w to, co widzieliśmy w serialu.

Komiks ten na pewno jest pozycją, na którą powinni zwrócić uwagę fani serialu. Co do reszty czytelników, jest to lekka lektura, która na swój sposób wprowadza nas w ten świat, nie zdradzając przy tym kluczowych aspektów fabuły serialu. Historie są tu dużo lżejsze i mniej intensywne niż w Riverdale, ale przez to nieco bliżej im do komiksowych pierwowzorów. Mamy tu historię z klasyczną wojną na jedzenie na stołówce i szukanie winnego jej rozpoczęcia wśród uczniów zamkniętych w kozie, są też pokazane otrzęsiny nowych zawodników szkolnej drużyny i chearleaderek. Wszystko to pokazuje, że nasi bohaterowie są uczniami typowej amerykańskiej szkoły, ale sami w sobie potrafią się w niej wyróżnić.

Rysunki w tym albumie wykonane są przez różnych artystów, jednak trzon tego tomu to kadry autorstwa Joe Eismy. Artystę tego znałem już wcześniej z serii Morning Glories, którą bardzo lubiłem. Opowiadała o nastolatkach, więc większej zmiany co do wyglądu postaci nie oczekiwałem. Można mieć zarzuty, że bohaterowie nie do końca przypominają swoje serialowe odpowiedniki, jednak dla mnie sztuczne dopasowywanie się nie zawsze ma sens, zwłaszcza przy stylu jakim operuje ten artysta. Eisma idealnie nadaje się do nieco luźniejszego klimatu jakie przyjęły te historyjki i miło, że to jego zdecydowano się zaangażować. Dla niektórych problemem może okazać się to, iż np. Hiram Lodge nie wygląda do końca tak, jak w serialu, należy jednak pamiętać, iż pojawił się on tutaj gdy jeszcze nie ogłoszono nazwiska aktora, który go odegra. 

Ultimate Comics wykonało dobrą robotę wprowadzając tę pozycję na rynek i jeżeli album ma jakieś błędy to nie oni są ich winni. Ładne wydanie, ciekawe dodatki (zwłaszcza porównanie ewolucji postaci od ich powstania aż po dziś dzień), do tego tłumaczenie, do którego nie można mieć większych zarzutów. Widać, że wydawca nie chce zawieść czytelnika i liczy, że ten zechce sięgnąć po kolejne ich pozycje. Pokazali swoje dalsze plany, oby udało im się je zrealizować. Mam nadzieję, że wkrótce pojawi się na naszym rynku kolejny komiks z tego świata, być może twórcy pokuszą się w nim o jakąś większą ciekawą historię.

Wojtek "Rodzyn" Rozmus

Riverdale tom 1 
Pomysł: Roberto Aguirre-Sacasa
Scenariusz: James Dewille, Will Ewing, Michael Grassi, Daniel King, Britta Lundin, Greg Murray, Brain E. Paterson
Rysunki: Joe Eisma, Eliot Fernandez, Alitha Martinez, Thomas Pitilli, Jim Towe, Janice Chiang, Thomas Chu, Bob Smith, Andre Szymanowicz, Glenn Whitmore, John Workman
Tłumaczenie: Patryk Stachniuk, Sara Kubień
Wydawnictwo: Ultimate Comics
Liczba stron: 136
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
cena z okładki: 49,99 zł

Dziękujemy wydawnictwu Ultimate Comics za egzemplarz do recenzji.


Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.