Avalon » Publicystyka » Artykuł

Komiksowe waria(n)ty - 25.07.18W dniu dzisiejszym sklepowe półki zapełnią się ponownie nowościami wariantowymi od wydawnictwa Marvel. Dom Pomysłów rozpoczyna promocję nowego eventu Infinity Wars one-shotem Infinity Wars Prime #1. Zeszyt ten otrzyma trzy okładki alternatywne autorstwa Rona Lima, Georga Pereza oraz Grega Hildebrandta. Warto mieć na uwadze szczególnie prace Pereza oraz Hildebrandta.


George Pérez stworzył okładkę, która sprzedawana będzie jako open wariant, zatem cena jest taka sama jak wersji regularnej, czyli 4,99$. Już teraz próżno szukać tej pracy w wielu sklepach komiksowych. Ewidentnie sentyment do klasycznych prac znanych rysowników jest bardzo duży wśród czytelników. Dodatkowo Thanos nieustannie jest na topie, więc zupełnie nie dziwi mnie tak duże zainteresowanie tym wariantem. Ostatnimi czasy limitowane okładki od „klasyków” dystrybuowane były tylko w formie remastered, w kwotach, na które mogli pozwolić sobie nieliczni kolekcjonerzy. Aktualnie można sięgnąć po prace starszych rysowników bez konieczności wydawania wszystkich oszczędności.


Wariant z ratio 1:25 został stworzony przez Grega Hildebrandta. Nieprzerwanie od kilkudziesięciu lat rysownik ten dostarcza grafik najwyższej jakości, nie inaczej jest tym razem. Okładka ta sprzedawana jest w cenie ratio, więc szukajcie jej w kwocie, maksymalnie, do 30$. Uważam, że warto zapolować na tę pracę ze względu na jej wykonanie. Dodatkowo pojawiła się plotka, że w Prime zadebiutuje Requiem, więc tym bardziej można zaryzykować kupno tego numeru. Mimo rzekomego first appearance (które wcale może nie mieć miejsca) nadal nie widać, aby eBay płonął pod wpływem licytacji wariantów, a kolekcjonerzy wydają się bardzo zachowawczy w spekulacyjnych zakupach. Marvel zapowiedział dodruk jeszcze przed premierą sklepową, więc może coś jest na rzeczy. Sam jestem ciekaw jak zachowa się cena tego numeru po jutrzejszej premierze.

Pora na premierę nowej serii ze świeżo upieczoną młodą parą. Już jutro zadebiutuje Mr & Mrs X #1, czyli duet Gambit i Rogue świeżo po ślubie. Numer #1 otrzyma 4 warianty. 


Praca Younga dostępna będzie w cenie 3,99$Humberto Ramos narysował grafikę, która zagości na okładce z ratio 1:25. Oczywiście dla mnie zakup obowiązkowy. Jeżeli tak jak ja lubicie Ramosa (tak wiem, powtarzam się) to polujcie na tę okładkę w cenie do 20$. Ilość egzemplarzy, które posiadają sklepy pokazuje, że nakład jest na tyle duży, że nie warto inwestować większych kwot w tę pracę. Dodatkowo Ramos nigdy nie stał się ulubieńcem czytelników (i raczej się to nie zmieni) i rzadko kiedy jego prace zyskują na wartości (poza pewnymi wyjątkami).


Warianty z ratio 1:50 oraz 1:100 (virgin) ozdobi praca w wykonaniu Scotta Campella. Z racji ratio można spodziewać się, że ilość wariantu będzie mniejsza niż 1:25, jednak nadal bez problemu da się zamówić tę okładkę w sklepach. Spowodowane jest to zapewne cenami, które oscylują w okolicach 75$ za 1:50 oraz nawet 150$ za 1:100. Moim zdaniem są lekko przesadzone i ceny na poziomie ratio są tymi akceptowalnymi. Zapewne wersja 1:100 będzie najrzadsza, bo mało sklepów może pozwolić sobie na zakup stu egzemplarzy okładki regularnej.
J. Scott Campbell zawita również na okładce drugiego numeru TASM #2. 


Praca ta będzie sprzedawana jako incentive wariant z ratio 1:25. Cena okładki waha się od 35$ do nawet 50$. Małe ratio, popularna seria, więc z dostępnością nie powinno być problemu nawet po środowej premierze, jednak jest obawa, że cena może pozostać na dość wysokim poziomie. Sklepy, z powodu grafiki Campbella, narzuciły, moim zdaniem, zbyt wysokie kwoty i jak na razie nie widać sold outów, np. w Midtown Comics. Jeszcze na etapie przedsprzedaży komiks ten widniał jako Artist Variant i oferowany był w cenie maksymalnie 25$. Czy warto? Na pewno tak (Campbell + czarny kostium + Mary Jane = to się może opłacać), ale w kwocie maksymalnie 30$.

Teraz pora na hit najnowszej dostawy. Oto wariant Rahzzaha do X-23 #2 z ratio 1:25.


Dlaczego hit? Okładka ta wyprzedała się w mgnieniu oka, kolekcjonerzy za wszelką ceną chcą nabyć tę wersję, a ja sam dokładnie nie wiem czym jest to spowodowane. Numer pierwszy znalazł się w topce najchętniej zamawianych komiksów w lipcu, niestety brak informacji w jakim nakładzie się sprzedał. Kolejne numery zazwyczaj są drukowane w mniejszej ilości, a #2 dostała tylko wariant 1:25, więc można założyć, że będzie go mało. Wartość ciężko określić, bo aktualnie na eBay jest tylko jedna aukcja z tym zeszytem. W pre-orderze sprzedawany był za kwotę około 25$. Uważnie śledzę, jak rozwija się i Wam radzę to samo. Jeżeli macie okazję kupić ten wariant w jakieś normalnej kwocie (do 30$) to uważam, że warto zaryzykować.

Na koniec drugi dodruk Venom #1 w wykonaniu Stegmana. Pozycja dla fanów Venoma w cenie 4,99$.


Dzięki za uwagę. Życzę Wam udanych zakupów i tradycyjnie zapraszam na mój Tumblr. Do następnego wpisu.


Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.