Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - Wolverine - Jason Aaron, tom 3


W trzecim już tomie zbierającym przygody Rosomaka stworzonych przez scenarzystę Jasona Aarona możemy przekonać się, iż postać ma jeszcze sporo ciekawych rzeczy do zaprezentowania. Czytając ten album, towarzyszyło mi przez większość czasu uczucie, że Aaron nie daje pisanemu przez siebie bohaterowi wytchnienia, co rusz rzucając mu pod nogi kolejne problemy i zagrożenia. To moim zdaniem miało pokazać, iż Wolverine jest gotowy stawić czoła każdej rzeczy, czy osobie, która stanie mu na drodze, nawet jeśli może to doprowadzić do jego śmierci.

Album rozpoczyna się od monologu dość zaskakującej postaci, bo Petera Parkera. by po chwili jeszcze bardziej nas zaskoczyć, prezentując miejsce akcji, w którym on wraz z Wolverinem się znaleźli. Okazuje się nim być zamieszkiwana przez małpoludy Ziemia sprzed 65 milionów lat. Spider-Man jest tu postacią, która spędza swój czas na obserwowaniu gwiazd, tworzeniu w skałach wizerunków tajemniczej kobiety, która nawiedza jego sny, czy pochylaniu się nad badaniami nad lokalną fauną. Za to Wolverine staje się wodzem plemienia małpoludów, dzięki czemu mogą oni stać się niezwyciężeni. Ta dwójka herosów znalazła się w tym miejscu za sprawą magicznych właściwości diamentów, które miały paść łupem przestępców zatrzymywanych przez naszych bohaterów.

Przygoda ta, która zbliżyła do siebie obu bohaterów, nie byłaby tak dobra w odbiorze, gdyby nie rysunki Adam Kuberta. Artysta ten potrafił tu stworzyć ciekawe sceny akcji, dzięki którym kolejne strony oglądało mi się znakomicie. Szkoda, że ten rysownik nie stworzył reszty albumu, bo wtedy jego ogólna ocena mogłaby być jeszcze wyższa.

Przechodząc do dalszej zawartości, dostajemy tu wstęp do historii, w której Rosomak staje się naczyniem opętanym przez demoniczne siły, a jego dusza trafia do piekła, by stanąć do nierównej walki przeciw władcy tego miejsca. Kto lub co sprawiło, że Logan wpadł po raz kolejny, tym razem w ponadnaturalne tarapaty, nie dowiadujemy się od razu. W tej opowieści mamy także kilka gościnnych występów. Prócz drużyny X-Men dowodzonej przez Cyclopsa, mamy okazję zobaczyć również, jak Melita, nowa dziewczyna Wolverine'a, pomaga reszcie bohaterów w walce uwolnienie duszy ukochanego. 

Te kilka rozdziałów zostało stworzone przez dwóch artystów: Renato Guedesa i Daniela Acunę, co niestety odbija się na ogólnej jakości tej historii, bo każdy z nich ma odmienny styl i czasem trudno się przyzwyczaić do jego zmiany na kolejnych stronach. Pierwszy z nich może i potrafi narysować nieco przerażające monstrualnej wielkości demony zamieszkujące różne części Piekła, ale już tak dobrze nie sprawuje się, jeśli chodzi o mimikę twarzy, czy ogólne sylwetki poszczególnych bohaterów. Po prostu nie jest to ten typ kreski na, którym mógłbym dłużej zawiesić oko, czy się nią zachwycać. Prace Daniela Acuny nie zawsze przypadały mi do gustu, ale w tym konkretnym przypadku jego rysunki prezentują się nieco lepiej, co może być zasługą dobrze wykorzystanej palety barw. 

Jeff Paulo to artysta, którego praca zamyka ten album. Z grona kilku tworzących do niego ilustracji rysowników, jego styl podobał mi się najmniej. Miał on tutaj do zaprezentowania opowieść, w której nasz kanadyjski mutant dzięki swojej dziewczynie Melicie ma okazję po raz pierwszy od 100 lat obchodzić urodziny, na które zaproszenie otrzymało wielu członków różnych grup superbohaterskich. Są tutaj  m.in. Jessica Jones, Luke Cage,Thing, Spider-Woman, Carol Danvers, czy Rogue. 

To także wyjątkowo naszpikowany dodatkami gruby tom. Prócz sporej galerii różnych alternatywnych i standardowych okładek dostajemy tu również szkice Adama Kuberta oraz Renato Guedesa przedstawiające m.in. postać głównego bohatera. Prócz tego mamy także okazję zapoznać się ze znajdującym się na kilku stronach scenariuszem Aarona wraz z kilkoma ilustracjami, jakie na jego podstawie stworzył rysownik Adam Kubert. Dodatkowo otrzymujemy tu również jednostronicowy wywiad ze wspomnianym scenarzystą.

Kończąc dodam tylko, iż jeśli jesteście fanami postaci Wolverine'a, to ten album powinien się znaleźć w Waszej kolekcji. To najlepszy zbiór historii o Loganie, jaki Egmont wydał na polskim rynku.

Łukasz Świniarski

Wolverine tom 3
Scenarzysta: Jason Aaron
Ilustrator: różni
Tłumacz: Bartosz Czartoryski
cena z okładki: 119,99 zł
liczba stron: 456Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.