Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - Spider-Man 2099 tom 2 Spiderversum

...

Drugi tom serii o przygodach Miguela O'Hary, Spider-Mana z przyszłości, to tie-in eventu Spider-Verse (Spiderversum), który połączył posiadaczy pajęczych mocy z różnych zakątków multiwersum wobec ogromnego zagrożenia ze strony Dziedziczących. To właśnie z wydarzeń, które znajdziecie w trzecim tomie serii Amazing Spider-Man (także obecnego na naszym rynku), wynika kilka wątków, które rozwinięto tutaj. Mówa tu głównie o misji, na którą Miguel wyrusza wraz z sześciorękim Spider-Manem i steampunkową Lady Spider. Dzięki podóżom międzywymiarowymi można tu nie tylko pozachwycać się ogromem Nueva Yorku w 2099 roku, ale również poznać rzeczywistość, z której pochodzi ta trzecia bohaterka. 

Cała opowieść o próbie znalezienia sposobu na pokonanie Daemosa oraz jego przerażającej rodziny zajmuje łącznie 3 zeszyty. Reszta albumu skupia się już na solowych przygodach Spider-Mana z przyszłości, gdy ten w końcu udaje się do swoich czasów. Ta rzeczywistość nie jest jednak tą, którą pamiętał. Trafia on do świata zniszczonego przez wojnę nuklearną, którym rządzi twardą ręką Maestro, zła wersja Hulka z przyszłości. W historii tej spotyka on również żeńską wersję Doctora Strange'a.

Cała ta przygoda kończy się dla niego ucieczką do czasów współczesnych dzięki technologii stworzonej niegdyś przez samego Doctora Dooma. Peter David nie byłby sobą, gdyby kończąc tę historię nie pozostawiał w niej jakiegoś wątku, który mógłby rozwinąć w przyszłości. Tym samym jesteśmy świadkami tego, jak znudzony Maestro postanawia cofnąć się w czasie do początków XXI wieku. To wątek, który mam nadzieję, zostanie należycie wykorzystany w kolejnych numerach przygód Spider-Mana 2099 roku.

Album zamyka dwuzeszytowa historia z wątkiem miłosnym pomiędzy Miguelem a Tempest, opowiadająca jednocześnie o skutkach, jakie niesie za sobą działanie lekarstwa, które Miguel zdobył w przyszłości. Pokazano niepożądane  działania specyfiku, czego efektem jest walka Spider-Mana z przyszłości z człekoształtną osą.

Twórcami tego albumu są scenarzysta Peter David oraz rysownik Will Sliney. Obaj panowie dostarczyli w nim czytelnikom bardzo wiele scen akcji, interesujących wątków i rozwiązań fabularnych, które sprawiają, iż czas spędzony przy ich lekturze upłynął mi ciekawie i szybko. Widać, iż Sliney idealnie potrafi zaprezentować scenariuszowe pomysły Davida, co przełożyło się również na fakt, iż duet tych twórców pracował wspólnie nad dalszym ciągiem przygód Miguela O'Hary, który mam cichą nadzieję pojawi się również na polskim rynku.

Przechodząc do bonusów, jakie znajdziemy w tym tomie, Egmont nie tylko uraczył nas standardową galerią okładek, ale również zaprezentował kilka stron ze szkicami Willa Slineya pokazujących różne etapy jego pracy nad poszczególnymi stronami tego albumu. 

Drugi tom serii Spider-Man 2099 to udany komiks zarówno pod względem fabuły jak i rysunków. To idealna pozycja dla osób, które szukają odskoczni od przygód oryginalnego Spider-Mana, do których przyzwyczaił ich Marvel. Ja na pewno chętnie przeczytam kolejne albumy z tej serii.

Łukasz Świniarski

Spider-Man 2099 tom 2 Spiderversum  
Scenariusz: Peter David 
Rysunki: Will Sliney 
Tłumaczenie: Tomasz Kupczyk 
Ilość stron: 156 
Cena: 39,99 zł


Dziękujemy wydawnictwu Egmont za egzemplarz do recenzji. 

Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.