Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - Paper Girls tom 1 i 2 (AvalonPlus)


Dwa tomy Paper Girls wydane na polskim rynku za sprawą Non Stop Comics, to kolejna już świetna seria stworzona przez scenarzystę Briana K. Vaughana, autora znanego już fanom komiksów z takich tytułów jak Saga (w Polsce wydawana przez Mucha Comics) czy Runaways (serię niedawno zaczął wydawać Egmont). 

Tytułowe roznosicielki gazet to grupa czterech nastoletnich dziewczyn, które nad ranem 1 listopada 1988 roku trafiają w sam środek niezwykłych wydarzeń. Brian K. Vaughan rzuca swoje je po różnych lokacjach oraz przedziałach czasowych. Trafiamy np. do 2016 roku, gdzie jesteśmy świadkami spotkania pomiędzy nastoletnią Erin a jej dorosłą, niezbyt radzącą sobie z własnym życiem, wersją. Gdyby tego było mało, na drodze gazeciarek staje również posługujący się dziwny językiem oraz posiadający niezwykłą technologię nastoletni klon panny Tieng. 

Scenariusz serii skupiony jest bardziej na ciągłym pogłębianiu charakterów bohaterek oraz zdobywaniu przez nie doświadczeń niż popychaniu głównego wątku do przodu. Scenarzyście udało się nadać każdej z nich indywidualne i wyróżniające je cechy. Erin Tieng to chyba najbardziej oczytana z całej grupy osoba. Mac to dziewczyna, która nie boi się mówić głośno tego, co czuje. Tiffany jest najbardziej komunikatywną i zorganizowaną gazeciarką - to dzięki jej umiejętności oszczędzania dziewczyny mogły zaopatrzyć się w krótkofalówki. Ostatnia z dziewczyn, KJ, jest najodważniejszą z nich, bez chwili zastanowienia potrafiąca stanąć w obronie słabszych. 

Paper Girls to nie tylko zwariowany scenariusz, ale również niezwykła oprawa graficzna. Cliff Chiang to artysta z dość charakterystyczną kreską, która okazała się idealnym wyborem do zilustrowania tak pokręconej historii. Rysownik ten polskim fanom może być znany z serii o przygodach Wonder Woman jaką zilustrował do scenariusza Briana Azzarello.

Komiksy wydano na grubym kredowym papierze, a samo tłumaczenie wydaje się być porządnie opracowanie. Sporym plusem jest także dość niska cena. Polecam wydanie Non Stop Comics i nie mam mu nic do zarzucenia. 

Nie pozostaje mi nic innego jak polecić Wam zakup tych dwóch tomów, o ile jeszcze tego nie zrobiliście. Paper Girls to komiks, który powinien się znaleźć w kolekcji każdego fana bardzo dobrych opowieści obrazkowych. 

Łukasz Świniarski

Paper Girls tom 1
Scenariusz: Brian K. Vaughan
Rysunki: Cliff Chiang
Tłumaczenie: Bartosz Sztybor
Ilość stron: 120
Cena: 40 zł 
wydawca: Non Stop Comics
wydawca oryginalny: Image Comics

Paper Girls tom 2
Scenariusz: Brian K. Vaughan
Rysunki: Cliff Chiang
Tłumaczenie: Bartosz Sztybor
Ilość stron: 120
Cena: 42 zł
wydawca: Non Stop Comics
wydawca oryginalny: Image Comics

Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.