Avalon » Publicystyka » Artykuł

10 scenarzystów, których powinien zatrudnić MarvelJohn Allison

John Allsion znany jest przede wszystkim jako scenarzysty zakończonej niedawno serii Giant Days, którą w Polsce wydaje Non Stop Comics. Tworzył i tworzy kilka webkomiksów, wydawał komiksy w Dark Horse Comics, BOOM! Studios i Oni Press. Dla Marvela do tej pory stworzył jedynie krótką historię o Power Pack w miniserii Civil War II: Choosing Sides. Allsion za swoją pracę nad Giant Days zdobył dwie nagrody Eisnera. To twórca komiksów humorystycznych, w których centrum stawia postaci kobiece. Jego komiksy podejmują zarówno przyziemne tematy jak i bardziej fantastyczne. W Marvelu mógłby sprawdzić się jako scenarzysta serii o She-Hulk, bliżej jej korzeniom niż w jej obecnej wersji. Na swoim blogu kilka lat temuw zabawny sposób pisał o chęci pisania przygód Machine Mana, Death's Head 2 czy Hulka. Daniel Warren Johnson

Daniel Warren Johnson zaczynał od webkomiksu Space Mullet, a w ostatnich latach uwagę czytelników zgarnął komiksami Extremity (nominowanego do Eisnera) i Murder Falcon od Image Comics. Dla DC tworzy obecnie miniserię Wonder Woman: Dead Earth, postapopalitypczną historię z Dianą w roli głównej. Johnson nie tylko pisze, ale i rysuje swoje komiksy. Dla Marvela stworzył jedynie kilka okładek serii Cable, one-shot o Quake i krótką historię o Man-Thing. Nie miał jednak okazji samemu czegoś napisać. Na pewno dobrze by sobie poradził w bardziej ekstremalnej serii np. z Wolverinem, Hulkiem czy Thorem w roli głównej.


Mark Russell

Mark Russell uznanie zdobył tworząc alternatywne historie o bohaterach z kreskówek Hanna Barbera (Exit Stage Left, The Flintstones) oraz za reboot serii The Prez dla DC Comics. W ostatnich latach tworzył także miniserię Wonder Twins dla DC, a także serię Red Sonja i miniserię Lone Ranger dla Dynamite. Za swoje prace do tej pory zyskał cztery nominację do Eisnerów. Russell tworzy komiksy humorystyczne, satyryczne, ale dobrze radzi sobie także z historiami pełnymi akcji. Dla Marvela współptworzył scenariusz komiksu Marvel Snapshots: Captain America. Właśnie w roli scenarzysty przygód Steve'a Rogersa sprawdziłby się chyba najlepiej.


Matt Kindt

Matt Kindt to twórca kilkunastu wybitnych pozycji. Uznanie i nominację do Eisnera przyniosła mu seria Super Spy, ale popularność zdobył dzięki pracy nad Mind MGMT dla Dark Horse. Na swoim koncie ma także serie Grass Kings (wydane w Polsce przez Non Stop Comics) i Black Badge współtworzone razem z Tylerem Jenkinsem. Wraz z Jeffem Lemire przez kilka lat byli głównymi architektami nowego uniwersum Valiant. Razem napisali The Valiant, a samodzielnie tworzył nowe przygody X-O Manowar i Ninjaka, stworzył także nowych bohaterów na łamach Divinity (większość z tych komiksów wydało w Polsce wydawnictwo KBOOM). Kindt miał już epizod w Marvelu ale zakończył się on na kilku miniseriach skupiających się na młodszych bohaterach uniwersum. Kindt udowodnił w Valiant, że potrafi stworzyć wciągające historie superbohaterskie, nie trzymając się tak sztywno gatunkowych ram. Przygody wielu z flagowych bohaterów Marvela np. Thora, a nawet drużynowe Avengers, nadałyby się dla niego idealnie.Michel Fiffe

Michel Fiffe to zarówno scenarzysta jak i rysownik znany najbardziej ze swojej serii COPRA będącej swego rodzaju hołdem dla Suicide Squad autorstwa Johna Ostrandera. Nie brak też inspiracji bohaterami Marvela. Swoje uwielbienie do komiksów z lat 80. i 90. pokazał też chociażby pisząc miniserię Bloodstrike: Brutalists, gdzie zabrał się za bohaterów z początków Image Comics. Dla Marvel Comics miał okazję stworzyć All-New Ultimates, w której tworzył przygody młodych bohaterów, w tym Milesa Moralesa, przedstawiając przy okazji nowe wersje Ultimate bohaterów znanych z głównego uniwersum. Seria nie trwała krótko, a przygody Fiffe i Marvela się zakończyła. Fiffe wydaje się być odpowiednią osobą, by stworzyć kolejny komiks z serii Grand Design. Może Spider-Man: Grand Design? A może Fiffe jako scenarzysta przygód X-Force?


Tillie Walden

Tillie Walden ma na koncie kilka powieści graficznych jak i webkomiksów. Jest jedną z najmłodszych twórców, którym udał się zdobyć nagrodę Eisnera. Uznanie zyskała nie tylko nagrodzonym opartym na faktach Spinning, ale także wydawanym pierwotnie w internecie On a Sunbeam (zapowiedziano polskie wydanie przez wydawnictwo Kultura Gniewu). Choć do tej pory Walden nie miała styczności z superbohaterskim komiksem, byłaby ciekawym głosem w świecie Marvela. Mogłaby spróbować swoich sił pisząc przygody młodszych superbohaterów lub tworząc alternatywną historię wzorem wielu komiksów dla młodzieży, jakie z sukcesem wydaje DC.


Andrew MacLean

Andrew MacLean to scenarzysta i rysownik znany najbardziej ze swojej serii Head Lopper (wydawanej także w Polsce przez Non Stop Comics). Uznanie zdobyła także jego album ApocalyptiGirl. Patrząc na główną serię MacLeana na myśl nasuwa się od razu Conan, do którego prawa ma obecnie Marvel. Patrząc na dość niski poziom wydawanych obecnie komiksów z Cymeryjczykiem, MacLean mógłby dodać im trochę więcej oryginalności. 


W. Maxwell Prince

W. Maxwell Prince to scenarzysta, który ma już na koncie kilka komiksów, ale największą popularnością cieszy się seria-antologia Ice Cream Man dla Image Comics. To seria wzorowana na serialu "Twilight Zone", każdy zeszyt to inna mniej lub bardziej makabryczna historia, przez które przewija się tytułowa postać. W. Maxwell Prince miał okazję pisać dla Marvela jeden zeszyt Marvel Zombies w ubiegłym roku. Szkoda, że na tym ta współpraca się zakończyła. W jego ręce powinien wpaść Moon Knight, który od jakiegoś czasu nie miał własnej serii. Gdyby Prince'owi towarzyszył rysujący Ice Cream Mana Martin Morazzo, z pewnością seria miałaby świetny klimat. 


Sean Lewis


Sean Lewis to scenarzysta znany najbardziej ze swojej współpracy z Haydenem Shermanem, z którym współtworzył miniserie The Few i Thumbs dla Image Comics. Z ciepłym przyjęciem fanów zetknął się także komiks Saints. Lewis potrafi stworzyć ciekawe alternatywne rzeczywistości, ma też rękę do dobrze napisanych relacji między postaciami. Wydaje się, że dobrym pomysłem byłaby dla niego seria o przygodach X-Men. 


Christopher Sebela

Christopher Sebela ma na swoim koncie kilkanaście komiksów, w tym wiele bardzo dobrze przyjetych przez komiksowych fanów m.in. Dead Letters, Cold War, House Amok, Shanghai Red i Crowded. Miał już możliwość współpracy z Marvel Comics, jednak zakończyło się to na dwóch zeszytach, jednym z Captain Marvel i jednym o Ghost Riderze. Nie przełożyło się to jednak jeszcze na żadną serię z nim u steru. A szkoda, bo Sebela potrafi tworzyć różnorodne światy, a w jego komiksach nie brak dobrego humoru. Mógłby spróbować swoich sił jako scenarzysta przygód Fantastycznej Czwórki.

Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2020 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.