Avalon » Publicystyka » Artykuł

Top 5 #2: Zbroje Iron Mana

Tony Stark, jak wiadomo, w całej swojej superbohaterskiej karierze poruszał się w wielu odmianach zbroi. Ulepszane, modyfikowane, niszczone, odnawiane. Zdecydowanie jeden z tych bohaterów, którzy nie trzymają sie jednego wzoru wyglądu. Zresztą nie ma się co dziwić Tony'emu, skoro pancerz to właśnie to, co napędza jego superbohaterskie "Ja". Z drugiej strony mamy Gamarta, który to od długiego już czasu śledzi komiksowe poczynania opancerzonego Mściciela i w końcu, w tak uroczystym, można powiedzieć, okresie dla fanów Iron Mana, postanowił przedstawić swoje Top 5 w ramach nowej kolumny na Avalonie, związane właśnie ze zbrojami Tony'ego. Więc jak przedstawia sie lista ulubionych pancerzy Gamarta?
Tony Stark, jak wiadomo, w całej swojej superbohaterskiej karierze poruszał się w wielu odmianach zbroi. Ulepszane, modyfikowane, niszczone, odnawiane. Zdecydowanie jeden z tych bohaterów, którzy nie trzymają sie jednego wzoru wyglądu. Zresztą nie ma się co dziwić Tony'emu, skoro pancerz to właśnie to, co napędza jego superbohaterskie "Ja". Z drugiej strony mamy Gamarta, który to od długiego już czasu śledzi komiksowe poczynania opancerzonego Mściciela i w końcu, w tak uroczystym, można powiedzieć, okresie dla fanów Iron Mana, postanowił przedstawić swoje Top 5 w ramach nowej kolumny na Avalonie, związane właśnie ze zbrojami Tony'ego. Więc jak przedstawia sie lista ulubionych pancerzy Gamarta?:

top50002a.jpg
5. Classic Gold and Red
Debiut: Tales of Suspense #66 [1965]
Kto przegląda starsze numery serii Iron Man, na pewno bardzo dobrze kojarzy ten pancerz. Jak na razie miał zdecydowanie najdłuższy żywot komiksowy, jeżeli liczyć ciągłość noszenia go przez Starka. To właśnie podczas jego używania Tony wpadł w alkoholizm i to w nim zadebiutował Jim Rhodes. Prosta budowa, która jednak miała w sobie elegancję i pod wieloma względami wyglądał po prostu lepiej od topornych pierwszych wersji czy średnich pierwszych wariacji z połączeniem czerwieni i złota. Zresztą do tej pory właśnie ta zbroja pozostaje jedną z najpotężniejszych, szczególnie z okresu Secret Wars [do przeczytania na stronie], gdy została wyposażona w kosmiczną technologię, która pozwalała niszczyć góry. Ostatnio nawet w bieżących numerach serii Iron man mieliśmy powrót chwilowy do tego właśnie modelu i w nowocześnie przedstawionej wersji nadal zachowuje swoją elegancję mimo prostoty.

top50002b.jpg
4. Hulkbuster
Debiut: Iron Man #304 [1994]
Modular Armor, który zadebiutował w Iron Man #300 był fajny, ale dopiero wsadzenie go w kolejny pancerz przeznaczony do walki z Hulkiem i powstanie Hulkbuster Armor było świetnym posunięciem. Zdecydowanie najbardziej wytrzymały i najpotężniejszy w walce w zwarciu z pancerzy Tony'ego. Życie miał krótkie, ale ta jedna walka z Hulkiem naprawdę pokazała siłę, jaka tkwiła w tej zbroi. Nowa wersja z World War Hulk nie dorównuje w żadnym stopniu tej pierwszej. Miło, że scenarzyści pamiętają o takich ciekawych pomysłach i czasami do nich powracają [Execute Program z Iron Man vol. 4 #7-12 i walka Tony'ego ze zbroją Hulkbuster, poezja].

top50002c.jpg
3. War Machine
Debiut: Iron Man #281 [1992]
Historia powstania niedługo pojawi się na Avalonie, więc sami możecie się z nią zapoznać, szczególnie warto, ponieważ jest naprawdę interesująca. Pancerz, w przeciwieństwie do reszty, wciąż jest aktywnie używany przez Jima Rhodesa. W chwili swojego pojawienia już zapierała dech w piersiach. Stonowane kolory, ciekawy design. Do tego mimo nie tak ogromnej liczby pobocznych gadżetów jak podstawowy w tym czasie Modular Armor Starka, to jednak miała zdecydowanie większą siłę ognia i wyposażona była w bardziej konwencjonalne uzbrojenie wojskowe, co było spowodowane typem przeciwnika do walki, z którym była stworzona. Później jednak została poddana modyfikacjom. Była po prostu prawdziwą maszyną wojenną. Zresztą, jak można nie lubić zbroi z minigunem na jednym ramieniu i wyrzutnią rakiet na drugim?

top50002d.jpg
2. Silver Centurion
Debiut: Iron Man #200 [1985]
Szczerze, to wahałem się, który pancerz bardziej zasłużył na pierwsze miejsce, więc można powiedzieć, że lubię oba podobnie. Srebrny Centurion był pierwszą wielką zmianą związaną ze zbroją od czasu przejścia na klasyczne barwy. Stonowane kolory, zmieniony zdecydowanie wygląd i multum nowych usprawnień. Debiut zbroi nastąpił przed samym starciem Tony'ego z filmowym przeciwnikiem Obadiahem Stanem, który pojawił się w zbroi Iron Monger. Również podczas zasiadania w Centurionie, Tony przeżył jedną z najważniejszych przygód w swojej karierze, znaną obecnie pod nazwą "Armor Wars" [która oczywiście jest do przeczytania na Avalonie]. Po pięknym runie, zbroja została zniszczona, jednak Tony odbudował ją i obecnie podobnie jak inne klasyczne już, pojawia się podczas ważnych wydarzeń. To właśnie w niej też wystąpił Michael O'Brien jako członek Iron Legionu w Iron Man #300. Mam do niej wielki sentyment.

top50002e.jpg
1. Extremis Armor
Debiut: Iron Man vol. 4 #5 [2005]
wejście w obecny wiek Iron Man miał naprawdę mocne, jeśli chodzi o zbroje. Warren Ellis przerobił Tony'ego na cyborga, przez co zbroja Extermis jest zdecydowanie "najbliższa" bohaterowi. Panel sterujący chowany w kościach? Swietne! Zbroja znajdująca Tony'ego automatycznie? Praktyczne. Stark prawie cały czas znajduje się w tym modelu. Zyskana dzięki Extermis technopatia, samoleczenie i niezwykłe zespolenie z pancerzem tworzą chyba najlepszy duet Starka ze zbroją, jaki mieliśmy okazję zobaczyć w jego długiej historii. Nie dziwi więc, że twórca tego desingu, Adi Granov, opracował również filmową wersję. Tylko, czym po tym mogą nas jeszcze zaskoczyć scenarzyści? Pozostaje nam wygodnie się rozsiąść i po prostu czytać kolejne przygody Zbrojonego Mściciela, zdecydowanie warto, tak samo, jak warto wybrać się na film i zobaczyć jak niezwykły pancerz Tony'ego sprawuje sie na dużym ekranie.

GamartZgadzasz się z opiniami Gamarta, a może wręcz przeciwnie? Skomentuj na forum, w temacie Top 5.
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.