Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja książki - Zrób sobie komiks - Łukasz Świniarski

Zrób sobie komiks autorstwa Piotra Kasińskiego oraz Roberta Trojanowskiego od wydawnictwa Znak emotikon to bardzo ciekawa pozycja dla fana komiksu w każdym wieku. Nie ważne, czy stawiasz swoje pierwsze kroki w świecie historii obrazkowych czy może interesujesz się nimi już od wielu lat, ta książka jest właśnie dla Ciebie. Dzięki jej lekturze poznasz podstawy medium, jakim jest komiks oraz dowiesz się, jak powstaje. Będziesz także mógł sam się przekonać, że stworzenie go, to wcale nie jest tak trudna sztuka. 

Autorzy tej publikacji w sposób bardzo przystępny przeprowadzają czytelnika przez różne działy. W pierwszym z nich, Historia komiksu, pokrótce przedstawiają m.in. początki komiksu na świecie oraz w Polsce, wymieniając przykłady najbardziej znanych tytułów z tego medium. Wspominają o dwóch wielkich wydawnictwach w USA, czyli DC oraz Marvelu, a przy okazji o ich najbardziej popularnych superbohaterach. Nie mogło zabraknąć tu również przykładów z naszego kraju m.in. krótkiej wzmianki o przygodach Tytusa, Romka i A'Tomka autorstwa Papcia Chmiela, czy wspomnieniu jednego z najstarszych znanych polskich komiksów - Przygód Koziołka Matołka tworzonych przez Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza. Autorzy wspominają również o mandze i anime, podają istotne informacje o największych festiwalach komiksu w Europie czy USA oraz znanych bohaterach z innych europejskich krajów jak Thorgal oraz Asterix i Obeliks. 

W treści opisywanego albumu prócz wymienionego już działu Historia komiksu znaleźć możemy również inne, np. Podstawy języka komiksu, Tworzenie komiksu czy Jak czytać dymki oraz kadry. Przez kolejne strony jesteśmy przeprowadzani dzięki dwójce bohaterów. Są nimi Pik i Robi oraz towarzyszący im pies o imieniu Bobik. Ogromnym plusem publikacji stworzonej przez duet Kasiński/Trojanowski jest fakt, że także czytelnik może zostać jej współautorem. Jak to możliwe? Ponieważ obaj wspomniani autorzy zostawili wiele miejsce na to, by osoba, która zakupi ten album, miała możliwość popuścić wodzę własnej wyobraźni. Znajdziemy tu na przykład niedokończone dymki dialogowe, w które możemy wpisać, co nam dusza zapragnie, czy narysować ogromnego potwora lub stworzyć od postaw postać superbohatera. Wszystko to, by stworzyć ciekawy komiks. Oprócz tego są tu specjalne strony przedstawiające wiele ciekawych i interesujących postaci oraz rzeczy, które możemy wyciąć, by dzięki nim stworzyć własną opowieść obrazkową. 

Twórcy Zrób sobie komiks to jak się okazuje osoby dobrze znane polskiemu komiksowemu światu. Pierwszy z nich, Piotr Kasiński, to także m.in. dziennikarz, a także dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier, który co roku odbywa się w Łodzi. Drugi z panów to rysownik i ilustrator, autor wielu książek dla dzieci i młodzieży, dodatkowo zajmujący się warsztatami, na których zainteresowane nimi osoby mogą rozwijać własne plastyczne zdolności. 

Ta ponad 200 stronicowa pozycja, to moim zdaniem idealny zakup dla każdego fana komiksów. To także dobry pomysł na prezent dla młodszego rodzeństwa czy znajomych. Na pewno będzie miłą niespodzianką wręczoną w zbliżającym się szybkimi krokami Dniu Dziecka. 

Łukasz Świniarski

Zrób sobie komiks
autorzy: Piotr Kasiński i Robert Trojanowski 
ilość stron: 240 
wydawnictwo: Znak emoticon 
cena: 29,90 zł

Dziękujemy wydawnictwu Znak emoticon za egzemplarz do recenzji. Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.