Avalon » Publicystyka » Artykuł

Komiksowe waria(n)ty - 16.05.18


Najnowsza dostawa nowości wypada okropnie słabo. Na upartego mógłbym opisać dwie okładki, ale jakość tych prac pozostawia wiele do życzenia. Jednak nie mam zamiaru pozostawiać Was bez wariantowych informacji, więc postanowiłem w tej sytuacji ruszyć z nowym cyklem, w którym będę opisywał 5 najrzadszych wariantów z różnych serii komiksowych. Na horyzoncie premiera osiemsetnego numeru serii The Amazing Spider-Man, więc przedstawiam Wam pięć okładek, które uważane są za te najrzadsze i najdroższe (z jednym małym wyjątkiem). Zapraszam do krótkiego zestawienia.


5. AMAZING SPIDER-MAN #688 1:50 VARIANT COVER BY J. SCOTT CAMPBELL

Najbardziej znana okładka Marvela przedstawiająca Lizarda. Postać ta bardzo rzadko gościła na okładkach wariantowych. Praca Campbella jest aktualnie wyceniana, w zależności od stanu, na około 700$-1000$. Nie jest to biały kruk, ale cena wariantu sprawia, że nieliczni kolekcjonerzy mogą sobie na niego pozwolić. Na rynku dostępna jest meksykańska wersja tej okładki, ale wartość reprintu jest znacznie mniejsza. 


4. THE AMAZING SPIDER-MAN #648 1:100 VARIANT COVER BY J. SCOTT CAMPBELL

Pozostajemy przy Campbellu. Numer #648 był początkiem eventu Big Time, a powyższy wariant otrzymał wysokie ratio 1:100. Aktualnie eBay pokazuje tylko dwie aukcje, na których można nabyć tę okładkę i to w cenie trochę ponad 1000$. Ilość egzemplarzy tego wariantu na pewno jest bardzo mała, ale brak oficjalnych informacji na temat ilości. Pewne jest to, że rzadko gości na portalach aukcyjnych. Dostępna jest również wersja b&w.


3. THE AMAZING SPIDER-MAN #690 1:25 VARIANT COVER BY SHANE DAVIS

Jeżeli traficie na jakieś zestawienie z wariantami TASM na pewno nie znajdziecie w nich tej okładki. Jednak zamieszczam pracę Davisa, ponieważ od pewnego czasu obserwuję sytuację tego wariantu i wszystko wskazuje na to, że liczba tej wersji jest bardzo mała. Co ciekawe nie ma problemu z kupnem tej okładki, a jej cena to około 70$. Sprzedawcy na aukcjach oznaczają ten numer jak VHTF (very hard to find), jednak zainteresowanie jest znikome. Pamiętam, że podobnie było z wariantem do serii Morbius, a teraz okładka Tomma Cokera do numeru #3 jest jednym z najrzadszych modern wariantów. 


2. THE AMAZING SPIDER-MAN #678 1:50 MARY JANE VENOM VARIANT COVER BY JOE QUINONE

Okładka klasyk, która trafiła do bardzo małej ilości sklepów komiksowych. Można by długo dywagować na temat wyglądu tej pracy, ale nic nie zmieni faktu, że wartość tej wersji to około 1950$ za wersję raw i nawet 6000$ za egzemplarz gradowany przez CGC. Cena robi ogromne wrażenie. Na świecie jest około 800 egzemplarzy tej okładki. Wersja meksykańska czy przedruk z tego roku, pod względem wartości, nie dorastają do pięt oryginałowi. 


1. THE AMAZING SPIDER-MAN #667 1:100 VARIANT COVER BY GABRIELE DELL'OTTO 

Oto Święty Grall wariantów okładkowych. Praca Gabriele Dell’Otto uważana jest przez wielu kolekcjonerów za najrzadszy modern wariant na świecie. Kwestia sporna, ale fakty jasno mówią, że wariant ten występuje, najprawdopodobniej, w ilości około 200 egzemplarzy! Biorąc pod uwagę nakład wersji regularnej powinno to być około 600, jednak wiadomo, że niewielu sprzedawców zamówiło aż 100 sztuk okładki podstawowej numeru #667. Praca Dell’Otto jest prawdziwym duchem, a w historii eBay pojawiła się podobno tylko 5 razy. Ostatnia aukcja została zakończona 21 sierpnia 2017, a egzemplarz oceniony przez CGC na 9.8 został sprzedany za 13949 dolarów i 99 centów! Niejeden kolekcjoner dałby się pokroić za możliwość posiadania tej okładki.


To wszystko co dla Was przygotowałem. Jeżeli będziecie mieli możliwość i ochotę proszę o komentarze, czy jesteście zainteresowanie dalszymi wpisami tego typu. Zapraszam do odwiedzenia mojego bloga Komiksowe Waria(n)ty i do zobaczenia w kolejnym wpisie. Pozdro!


Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.