Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja książki - Mordobicie. Wojna superbohaterów. Marvel kontra DC

Mordobicie. Wojna Superbohaterów. Marvel kontra DC - pierwsza myśl o tej książce? Ktoś zdecydowanie nie wiedział, na jaki tytuł się zdecydować. W oryginale mamy Slugfest: Inside the Epic, 50-Year Battle Between Marvel and DC, co dość jasno wyjaśnia, co mamy w środku. Polski tytuł mógł sobie darować środkowy człon i byłoby bez problemu, tym bardziej, że sama okładka również z tego wszystkiego traci trochę na czytelności.

Gdy zaglądamy do środka jest już o wiele lepiej. To co warto przede wszystkim docenić, to to, że wydawnictwo Agora wydało ten tytuł niedługo po jego oryginalnej premierze, która nastąpiła w październiku ubiegłego roku. Tym samym mamy nie tylko spojrzenie na zamierzchłą historię walki między dwoma największymi wydawnictwami amerykańskiego rynku komiksowego, ale także na dość aktualne wydarzenia jak DC: Odrodzenie (Rebirth) czy też filmowe wyczyny obu gigantów. 

Mordobicie… podzielone jest na prolog, wprowadzenie, czternaście głównych rozdziałów i epilog. Reed Tucker, autor książki, początkowo stara się zarysować swoje spojrzenie na branżę komiksową, swoje doświadczenia z tą formą wyrazu. Wprowadzenie zaś to ogólne spojrzenie na tytułowy konflikt, które rozwinięte zostaje w kolejnych rozdziałach. Wszystko opracowane jest w miarę chronologicznie, Tucker dzieli swoją opowieść tak, jak przebiegały kolejne ery w historii komiksu. Możemy przeczytać o początkach zarówno DC jak i Marvela, o tym jak rodziła się ich zacięta konkurencja, która czasem przeradzała się we współpracę (ale tylko czasem i nie na długo). Mamy nakreślony rozwój obu wydawnictw, jakie kierunki obejmowały, jakie zmiany w swojej ofercie wprowadzały i jakie były tego efekty. Końcówka to już przemyślenia Tuckera na temat tego, jaka przyszłość czeka branżę komiksową, zadaje sporo pytań, które pozostawia bez odpowiedzi. Nie zgodziłbym się może z kilkoma wysuwanymi tam przez niego wnioskami, ale nie wpływają one na ocenę tego, co zaprezentował we wcześniejszych rozdziałach.

Tucker pisze ciekawym językiem, stara się nie wyróżniać poczynań żadnego z wydawnictw (choć po lekturze czuję, że nieco przychylniej patrzył momentami na Marvela), swoją historię opiera na wspomnieniach twórców z obu frontów, wzbogacając tekst licznymi cytatami. I tutaj trzeba je podzielić na dwa zbiory. Pierwszy to te obecne w głównym tekście, które naturalnie łączą się z opowieścią Tuckera. W drugim zbiorze mamy cytaty umieszczane co jakiś czas w specjalnych komiksowych dymkach, w których mamy zazwyczaj dwie przeciwstawne opinie o obu wydawnictwach, często będące wypowiedziami znanych osób jak Stan Lee, Zack Snyder czy The Rock. Starają się być zabawne, ich wykorzystanie wydaję się być zabiegiem mającym na celu spojrzenie nieco z przymrużeniem oka na przedstawicieli zarówno DC jak i Marvela. Mnie jednak wyrywały nieco z głównego wątku, gdyż jedynie ogólnie do niego nawiązywały, tym samym sprawiając wrażenie, że autor chciał je wykorzystać, ale nie miał jak, więc wrzucił je osobno losowo w różnych momentach książki. Na szczęście nie ma ich wiele, a główna treść jest mimo tego naprawdę interesująca. 

Kilka lat temu na polskim rynku ukazała się podobna książka, poświęcona wyłącznie wydawnictwu Marvel. Niezwykła historia Marvel Comics dokładnie omawiała kolejne etapy życia firmy i w porównaniu do niej Mordobicie... może wypaść nieco blado. Jednak o ile się nie mylę, w Polsce nie pojawiła się jeszcze żadna publikacja poświęcona DC, stąd też możliwość poznania zakulisowych wydarzeń także z tamtego wydawnictwa, w dodatku w interakcji z ludźmi z Marvela, pokazuje prawdziwą wartość tej książki. I o ile końcówka całej historii wchodzi już nieco mniej w szczegóły i trochę szkoda, że nie poświęcono poczynaniom Marvela i DC w ostatniej dekadzie więcej czasu i miejsca, to i tak Tucker wykonał kawał dobrej pracy. 

Pochwała należy się także Krzysztofowi Kurkowi, który dobrze przełożył złożoną historię obu wydawnictw na polski język. W trakcie lektury wyłapałem tak naprawdę jedynie jeden najbardziej rażący mnie błąd, na który trzeba zwrócić uwagę. Flo Steinberg, zmarła w ubiegłym roku była asystentka Stana Lee, mylnie opisana została jako mężczyzna. Poza tym, czytało mi się całość płynnie i bez dodatkowych zastrzeżeń. 

Książkę polecam osobom, które chciałyby poznać korzenie konfliktu tych dwóch wydawnictw, to dlaczego w ostateczności jest on im potrzebny i już chyba na zawsze złączył ich wspólny los. Tym, którzy już co nieco czytali o obu wydawnictwach, na pewno pomoże ona uporządkować wiedzę i ją uzupełnić, jak po części było w moim przypadku. To szybka i przyjemna lektura, którą mogę bez większego problemu polecić. 

Wojtek "Rodzyn" Rozmus

Mordobicie. Wojna superbohaterów. Marvel kontra DC
wydawnictwo: Agora SA
autor: Reed Tucker
tytuł oryginalny: Slugfest: Inside the Epic, 50-year Battle between Marvel and DC
tłumaczenie: Krzysztof Kurek
format: 135x210 mm
cena okładkowa: 44,99 zł
premiera: 18 kwietnia 2018

Dziękujemy wydawnictwu Agora za udostępnienie książki do recenzji.

Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.