Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - Star Wars Film: Imperium Kontratakuje


Za pierwszym razem dostaliśmy aż trzy komiksowe adaptacje filmów ze świata Gwiezdnych Wojen, teraz Egmont uzupełnia tę kolekcję pojedynczymi albumami. Po Mrocznym Widmie, Nowej Nadziei i Przebudzeniu Mocy zdecydowano się sięgnąć po Imperium Kontratakuje, pradopodobnie najlepiej ocenianą część sagi. Nie inaczej jest w moim przypadku, V epizod to dla mnie najciekawsza część tego świata, jaką widzieliśmy na wielkim ekranie. Jak jest z jego adaptacją?

Każdy kto widział Imperium Kontratakuje, ten dostrzeże kilka uproszczeń, o które pokusili się twórcy tych adapatacji, czego nie uniknął do tej pory żaden z komiksów ich autorstwa. Początkowa scena z zamarzającym Lukiem na Hoth, czy też jego poznanie mistrza Yody, zostało sprowadzone do najważniejszych elementów, tak by komiks pozostał skupiony na ograniczonej liczbie stron. Twórcy komiksu, czyli Alessandro Ferrari, Igor Chimisso oraz Matteo Piana mimo to całkiem dobrze poradzili sobie z oddaniem najważniejszych elementów Imperium Kontratakuje i udało im się sprawić, że również komiksowa adaptacja wypada najciekawiej. Może jedynie pod względem kolorów przegrywa z Przebudzeniem Mocy, fabularnie jednak to najlepsza z części.

Rysunki nie są oczywiście fotorealistyczne lecz odrobinę karykaturalne. Twórcy nie trzymają się ściśle rysów twarzy bohaterów, ale nie ma wątpliwości przy lekturze, kto jest kim. Mnie ten styl się podoba i cieszy mnie, że Egmont zdecydował się na wydanie tych komiksów właśnie z uwagi na nie.

Tak jak i poprzednie zeszyty z tej serii polecam ten komiks przede wszystkim młodszym czytelnikom. Zamiast ponownie oglądać filmy, mogą na szybko przypomnieć sobie najważniejsze wydarzenia przy pomocy komiksów. Czy przeszkadza w tym to, że Egmont nie wydaje tych tomików po kolei? Nieszczególnie, bo jednak przede wszystkim najpierw warto poznać właśnie filmy, te komiksy nie są w stanie ich całkowicie zastąpić. 

Mam nadzieję, że nic nie przeszkodzi Egmontowi w wydaniu pozostałych części sagi, a ja czekam przede wszystkim na adaptację filmu Łotr 1. Mam nadzieję, że całość pojawi się na naszym rynku i dalej będzie dostarczać miłej powtórki z rozrywki. 

Wojtek "Rodzyn" Rozmus

Star Wars Film: Imperium Kontratakuje
scenariusz: Alessandro Ferrari
rysunki: Igor Chimisso, Matteo Piana
kolory: Kawai Creative Studio, Davide Turotti
cena: 19,99 zł
liczba stron: 72

Powiązane teksty:

Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.