Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja książki - Marvel. Absolutnie wszystko co musisz wiedzieć


Recenzowana dziś przeze mnie publikacja o nazwie Marvel. Absolutnie wszystko, co musisz wiedzieć, to zarazem przewodnik po świecie Marvela, ale także encyklopedia. Dlaczego? Zawiera w sobie sporo haseł pogrupowanych na 5 różnych rozdziałów. Są nimi kolejno: Postacie, Drużyny, Lokacje, Nauka i Magia oraz Kluczowe Wydarzenia. W każdym z tych działów znajdziemy krótkie zdania opisujące dany przedmiot, grupę postaci lub wydarzenia dotyczące danego superbohatera. 

Sam przewodnik zawiera 250 stron. na których poczytać można o np. Namorze i jego przeciwniku Attumie, poznać przygody MI-13, brytyjskiej drużyny superbohaterów dowodzonej przez Kapitana Brytanię, ale również pozachwycać się ilustracjami, których jest naprawdę sporo. Większość najważniejszych postaci jak np. Iron Man czy Spider-Man posiada również statystyki w formie króciutkich opisów mocy, zdolności czy przedmiotów, jakie posiadają, lub na temat drużyn, w których występowali. Marvel. Absolutnie wszystko, co musisz wiedzieć to kopalnia wiedzy. Począwszy od poznania następców Steve'a Rogersa, którzy pojawili się na łamach komiksów, poprzez wrogów Hulka, a na pokazaniu alternatywnych światów, jak ten Spider-Mana 2099 czy świat 1602. Trzeba jednak pamiętać, iż część wydarzeń dotyczących danych postaci, drużyn czy wielkich zagrożeń już niestety mniej lub bardziej się zdezaktualizowała. 

Do minusów tego albumu można zaliczyć fakt, że na jego łamach brak jest większości chronologii wydarzeń, w jakich uczestniczyła dana drużyna czy postać ze świata Marvela. Dla mnie, wieloletniego fana komiksów z Domu Pomysłów, to niezbyt duży problem w uszeregowaniu wspomnianych wydarzeń, ale dla nowego czytelnika może wywołać pewien problem. Dodatkowo moim zdaniem nie powinno się tłumaczyć niektórych nazw postaci na język polski, bo brzmią dziwnie (np. Spider-Szynka zamiast Spider-Ham), ale to są pojedyncze przypadki, i może wychodzi ze mnie nieco zgryźliwy, stary komiksowy nerd. 

Album wydany na kredowym papierze, zaopatrzony w twardą, wytłaczaną okładkę z wizerunkiem Hulka, prezentuje się bardzo imponująco. Wielkość tej publikacji jest także dość nietypowa, bo nie przypomina niczego, co do tej pory recenzowałem lub miałem okazję zakupić. Jej wymiary, to dokładnie 230x275 mm. 

Marvel. Absolutnie wszystko, co musisz wiedzieć to idealny przewodnik dla fanów Marvela w różnym wieku, a w szczególności młodszym fanom Marvela. Pomaga uszeregować wiedzę oraz zapoznać się z wieloma mniej znanymi faktami. Od siebie jeszcze dodam, iż o wielu rzeczach opisanych w tej publikacji po prostu nie wiedziałem lub dzięki niej przypomniałem sobie o nich. Jeśli szukacie idealnego prezentu dla młodszego członka rodziny lub po prostu sami macie ochotę poszerzyć swoją wiedzę, to Marvel. Absolutnie wszystko, co musisz wiedzieć będzie wręcz idealnym wyborem. 

4+/6 

Łukasz Świniarski 

Marvel. Absolutnie wszystko co musisz wiedzieć
Autorzy: Adam Bray, Lorraine Cink, John Sazalis, Sven Wilson
Wydawnictwo: Egmont 
Tłumaczenie: Oskar Rogowski 
Liczba stron: 249 
Cena z okładki: 99,99 zł

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za egzemplarz do recenzji.


Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.