Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - Star Wars: Boba Fett - Śmierć, kłamstwa i zdrada


Zapoznałem się do tej pory z prawie że każdym albumem wchodzącym w skład serii Star Wars Legendy, jaką w miarę regularnie wydaje na naszym rynku Egmont i w ogólnym rozrachunku nie trzyma on nieustannie wysokiego poziomu. Często jakość historii spada wraz z kolejnymi częściami danych historii, nieudana dla mnie była też bezprzymiotnikowa seria Star Wars autorstwa Briana Wooda, która u nas pojawiła się w trzech tomach. Przy tych kilku potknięciach zdarzają się jednak historie szczególne, tak jak właśnie Boba Fett: Śmierć, kłamstwa i zdrada. 

Boba Fett nie został najlepiej potraktowany po nastaniu Nowego Kanonu i z bliżej nieokreślonych powodów nie ma go wiele w nowych produkcjach wchodzących w jego skład. Na ten moment zginął w paszczach Sarlacca i niewiele wskazuje, że to się zmieni. Główny kanon od zawsze był dla niego nie do końca przyjazny i to dzięki takim produkcjom jak komiksy zyskał uznanie fanów. Jednym z nich była właśnie nieformalna trylogia one-shotów, którą zbiera ten tom.

Wszystko zaczyna się, gdy Boba Fett zostaje wynajęty przez Gorga Hutta do złapania Bar-Koody. Ma on być prezentem dla ojca wybranki jego serca. Kolejne dwie historie to nieformalne kontynuacje tej historii, w których losy Fetta i Hutta ponownie się splatają. Wszystko to pełne jest intryg, morderstw,... po prostu tytułowych śmierci, kłamstw i zdrad. Wszystko to dobrze się ze sobą zgrywa i w scenariuszu Wagnera znalazło się także miejsce na humor.

Rysunki Cama Kennedy to styl jaki mnie jak najbardziej pasuje do gwiezdnowojennych klimatów. Chwaliłem go przy ilustrowanym przez niego Mrocznym Imperium, doceniam równie dobrze pracę przy tych zeszytach. Kolorystyka ograniczona do minimum  i operowanie kilkoma barwami również do mnie przemówiło, ale zdaję sobię sprawę, że historia ta nie trafi przez nie do wielu czytelników.

Boba Fett: Śmierć, kłamstwa i zdrada to tytuł, który dla mnie pozostanie jedną z lepszych Legend. Niezawodny scenariusz Wagnera i klimatyczna kreska Kennedy’ego to to, dla czego na pewno wrócę jeszcze do lektury niejednej z ich wspólnych prac. Cieszy mnie, że Egmont podjął się wydania tego komiksu, szkoda, że równie dobre historie nie przeważają w tej kolekcji.

Wojtek "Rodzyn" Rozmus

Boba Fett: Śmierć, kłamstwa i zdada 
Scenariusz: John Wagner
Rysunek: Cam Kennedy
cena: 49,99 zł
Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Liczba stron: 144
Format: 165x255 mm
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.