Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - Deadpool Classic tom 3


W trzecim już tomie klasycznych przygód Deadpoola znajdziemy szereg różnych przygód w jakie wplątał się nasz ulubiony pokręcony dowcipniś. W albumie tym napisanym przez scenarzystę Joe Kelly'ego a stworzonym przez aż 4 rysowników zobaczymy też sporo różnych występów gościnnych mniej lub bardziej znanych bohaterów Marvela, czy to Siryn i Thunderbirda z ówczesnego składu X-Force, czy drużyny Piorunochronów. Także superłotrzy tacy jak Typhoid Mary czy Bullseye również przewinęli się w kolejnych rozdziałach recenzowanego przeze mnie tu albumu. 

Tom ten można podzielić na kilka części, których punktami wspólnymi prócz Wade'a Wilsona są także takie postaci jak przetrzymywana siłą przez Deadpoola niewidoma Al czy jego najlepszy kumpel Weasel. Ta trójka to bohaterowie, którzy nie mogą zaznać chwili spokoju, bo co chwila wpadają w kłopoty. A to przez przypadek znajdują sobie nowego przyjaciela w osobie psychopatycznego mordercy o pseudonimie Deahtrap, a to trafiają do lat 60. XX wieku, gdzie próbują zamieszać w życiu Petera Parkera i jego cioci May. Sam Deadpool w opisywanym tu  tomie mierzy się ponownie z T-Rayem i odnosi druzgocącą porażkę, co nie tylko wpływa na jego zachowanie, ale również odciska się na jego  znajomych. W końcu Wade otrzymuje oryginalną propozycję pracy od Landau, Luckaman i Lake, gdzie ponownie spotyka się ze znaną z poprzednich tomów Culloden. 

Ze wszystkich do tej pory przeze mnie przeczytanych i zrecenzowanych tomów z serii Deadpool Classic ten niestety oceniam najniżej i to z kilku względów. Po pierwsze, zaprezentowany tu humor czy żarty słowne nie przypadły mi do gustu. Po prostu uważam je za niesmaczne. Po drugie jest wiele odniesień do popkultury lat 90. XX wieku, głównie tej amerykańskiej, których po prostu nie znam lub nie rozumiem. Moim zdaniem lepiej, gdyby polski wydawca postanowił przełożyć je na polskie realia. Wtedy być może ogólna ocena tego tomu mogłaby być wyższa. Do tego ogólny chaos fabularny potęguje także zbyt duża liczba rysowników. Choć z drugiej strony na plus wśród nich wybijają się prace Waltera McDaniela, które w porównaniu z rysunkami Eda McGuinnesa są pełne ekspresji, szczegółów i dobrze oddają emocje, jakie w danej chwili odczuwają dane postaci. 

Jako bonus czytelnik może znaleźć w tym tomie #47 numer serii Amazing Spider-Man autorstwa Stana Lee oraz Johna Romity Seniora. I jeśli miałbym wybrać najlepszy element całego albumu, to właśnie ten zeszyt z klasycznymi przygodami Człowieka Pająka zasługuje w moich oczach na to miano. Warto także wspomnieć o galerii okładek, które stanowią zawartość opisywanego tu tomu. Na plus zaliczam również jakość rodzimego wydania, które zostało wydane na kredowym papierze z twardą okładką, co już chyba stało się standardem wśród wydań zbiorczych w naszym kraju. 

Deadpool Classic tom 3 uświadomił mi, że w trakcie lektury wolę jednak kibicować niewidomej Al, niż pokręconemu pyskatemu najemnikowi. Mam nadzieję, że to tylko chwilowy spadek formy i kolejne tomy sprawią, iż ponownie zapałam sympatią do głównego bohatera tej serii. Czy warto moim zdaniem inwestować swoje pieniądze w ten tom? Uważam, że tylko wtedy, gdy macie zamiar kupować wszystkie tomy wchodzące w skład tej kolekcji oraz jesteście zatwardziałymi fanami postaci Deadpoola. Jeśli jednak nie, to z czystym sumieniem może sobie ten tom opuścić i kupić inne wydanie zbiorcze z oferty Egmontu. 

5/10 

Łukasz Świniarski

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za egzemplarz do recenzji. 

Deadpool Classic tom 3
scenariusz: Joe Kelly
rysunki: Pete Woods, Shannon Denton, Ed McGuinness, Walter McDaniel, John Romita
Wydawnictwo: Egmont 
Tłumaczenie: Oskar Rogowski 
Liczba stron: 276 
Format: 170x260 mm 
Oprawa: twarda  
Cena z okładki: 79,99 zł

Recenzje powiązanych albumów:Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.