Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - Star Wars Film: Mroczne Widmo/Nowa Nadzieja/Przebudzenie Mocy


Wydawnictwo Egmont, które w Polsce wydaje komiksowe opowieści ze świata Gwiezdnych Wojen oryginalnie wydawane przez Marvel (ale i wcześniejsze historie pod szyldem Legend), pokusiło się niedawno o wydanie komiksowych adaptacji trzech filmowych epizodów gwiezdnej sagi. Był to ruch niespodziewany, tym bardziej że padło na historie nie będące komiksami Marvela, za to skierowanymi do dzieci. 

Do publikacji wybrano te epizody, które otwierają każdą z filmowych trylogii, mamy tu więc Mroczne WidmoNową Nadzieję i Przebudzenie Mocy. Wszystkie zostały przeniesione na karty komiksu przez tego samego scenarzystę Alessandro Ferrari. Wykonał niezłą robotę, choć ze względu na ograniczoną liczbę stron pewne wydarzenia musiały zostać nieco okrojone. Mam wrażenie, że najdotkliwiej zostało tu potraktowane Mroczne Widmo, gdzie wiele trzeba sobie dopowiedzieć znając już filmową wersję. 

Strona graficzna to dzieło sporego zespołu twórców. W pierwszych dwóch ze wspomnianych epizodów autorem rysunków jesr Matteo Piana, zaś w Przebudzeniu Mocy są one autorstwa Simone Buonfantino. Ich styl jest jednak dość podobny, a fakt, że za kolory całości odpowiadał Davide Turotti i Kawaii Creative Studio, z pomocą Massimo Rocca przy Przebudzeniu..., na pewno pomógł spójnemu odbiorowi całości.

Choć wszystkie trzy adaptacje oceniam na plus, najlepiej wśród nich wypadło Przebudzenie Mocy, być może przez pewne zmiany w graficznym zespole, czy też przez lepsze podejście do materiału źródłowego i myślę, że gdyby był to pierwszy kontakt z tą historią wypadłoby to lepiej niż przy wspominanym Mrocznym Widmie.

Ciężko jest się tu zagłębiać w przedstawianie samych historii, bo kto zna filmy zna też dokładnie wydarzenia tu przedstawione. Dla dziecka, a to do niego jest ta seria kierowana, na pewno będzie to dobra lektura z kilu powodów. Może ono powrócić do ulubionych momentów bez potrzebu ponownego oglądania filmu, co bardzo ułatwia sprawę. Do tego całość przedstawiona zostałą przy bardzo dobrze dopracowanych rysunkach, które są miłe dla oka i czasem naprawdę zachwycają swym klimatem. Do tego każdy z albumów na początku zawiera opis najważniejszych postaci, oraz zdjęcia filmowych bohaterów i ich komiksowych odpowiedników. Są to też na tyle krótkie historie, że lektura całości nie zajmie dużo czasu, choć momentami chciałoby się zobaczyć nieco więcej szczegółów historii.

Uważam, że wydanie to było ze strony Egmontu strzałem w dziesiątkę. Można narzekać, że nie pokusił się jeszcze o wydanie marvelowskiej adaptacji siódmego epizodu, ale lektura tej wersji jest prawie że równie satysfakcjonująca. Myślę, że będzie to dobra lektura dla dziecka, które zafascynowało się światem Gwiezdnych Wojen i chce do niego często wracać. Również dorosły, choć jest to uproszczona wersja wydarzeń, będzie się dobrze bawił przy lekturze, głównie dzięki świetnym rysunkom, które można w niejednym momencie docenić. 

Rodzyn

Star Wars Film: Mroczne Widmo
scenariusz: Alessandro Ferrari
rysunki: Davide Turotti
cena okładkowa: 19,99 zł
format: 170x260 
liczba stron: 72

Star Wars Film: Nowa Nadzieja
scenariusz: Alessandro Ferrari
rysunki: Davide Turotti
cena okładkowa: 19,99 zł
format: 170x260 
liczba stron: 72

Star Wars Film: Przebudzenie Mocy
scenariusz: Alessandro Ferrari
rysunki: Simone Buonfantino
cena okładkowa: 19,99 zł
format: 170x260 
liczba stron: 72

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie egzemplarzy do recenzji.

Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.