Avalon » Publicystyka » Artykuł

Historie Atomowe: X-Men

Przygody drużyny X-Men to wiele różnych ciekawych historii, poczynając od opowieści o oryginalnej piątce członków, do których zalicza się Jean Grey, Cyclopsa, Beasta, Angela oraz Icemana. O pierwszych klasycznych historiach z mutantami w roli głównej przeczytacie w dzisiejszej odsłonie Historii Atomowych.
O początkach drużyny X-Men powołanej do życia w 1963 roku przez duet twórców Stan Lee i Jack Kirby możemy przeczytać w wielu różnych wydaniach, czy to pod względem ilości stron, czy to formatu. Jedną z takich wersji jest cykl Marvel Masterworks. W pierwszym tomie o podtytule The X-Men volume 1 znajdziemy przygody klasycznych już X-Men, czyli oryginalnej piątki studentów zebranych przez profesora Charlesa Xaviera. Pierwsze 10 zeszytów to taże debiut złoczyńców takicj jak Magneto, Bractwo Złych Mutantów czy Blob - MARVEL MASTERWORKS X-MEN HC VOL 01 NEW PTG.
Kiedy w 1976 roku młody wówczas scenarzysta Chris Claremont przejmował serię X-Men niewielu fanów mogło przewidzieć, jak niesamowity wpływ wywrze on na historię komiksów o tej grupie postaci. To tu różnorodna obsada tyłowej drużynysprawiła, że komiks ten na nowo pokochało miliony osób. Pierwsze pięć lat tego przełomowego okresu w dziejach przygód ludzi z genem X zostało zebranych w jednym grubym omnibusowym wydaniu - UNCANNY X-MEN OMNIBUS HC VOL 01 NEW PTG.Jedną z najlepszych opowieści o X-Men stworzonych przez Claremonta jest bez wątpienia Saga Mrocznego Phoenixa. To epicka historia o trumfie i tragedii o tym, że X-Meni muszą zdecydować czy życie kobiety, którą kochają, jest ważniejsze od istnienia wszechświata - X-MEN DARK PHOENIX SAGA TP.
Przez wiele lat X-Men walczyli o to, by ich przyszłość nie stała się koszmarem dla mutantów. Jednak bez względu na to, co zrobią, ta wizja przyszłości wydaje się coraz bliższa. W historii Przyszłość, która nadejdzie starsza wersja Kitty Pryde podróżuje przez czas, by zapobiec zabójstwu senatora Kelly'ego, którego śmierć może spowodować dla mutantów stworzenie dystopijnej koszmarnej rzeczywistości. Prócz tej klasycznej opowieści znajdziemy w zbiorczym tomie także inne historie opowiadające o alternatywnej przyszłości, mrocznej nie tylko dla - X-MEN DAYS OF FUTURE PAST HC
Wśród wielu wizjonerów tworzących przez lata przygody X-Men znajdziemy także komiksy stworzone przez rysownika Barry'ego Windsor-Smitha. To za sprawą jego prac możemy zobaczyć pierwsze spotkanie oraz rozkwit uczucia między Storm a Forgem, pojedynek między Spiral, Deathstrike a Wolverinem czy polowanie grupy Maruders na Dazzler, którą tylko X-Men będą mogli uratować - X-MEN LIFEDEATH PREMIERE HC.
Gdy wspólnota tajemniczych, żyjących pod ulicami Manhattanu zdeformowanych mutantów Morlocków zostaje zaatakowana przez grupę Marruders, zawodowych, zmutowanych zabójców w całą sprawę zostaje wmieszanych wiele grup superbohaterów takich jak Power Pack, Daredevil, Thor oraz kilka drużyn mutantów: X-MenX-Factor czy New Mutants. Jednak czy przerażeni okrucieństwem ze strony Marruders bohaterowie będą w stanie uratować któregokolwiek z Morlocków? Jeśli tak, to jakim kosztem? - X-MEN MUTANT MASSACRE TP
Kilka drużyn mutantów musi ponownie stanąć w obronie ludzkości. Wszystko to za sprawą demonicznych mieszkańców wymiaru Limbo, którzy wybrali na swój cel Nowy Jork oraz żonę Cyclopsa Madelyne Pryor. Dodatkowo młoda mutantka Illyana Rasputin aka Magik, staje się jedną z najważniejszych postaci w tej opowieści, która to odmieniła na zawsze historię X-Menów - X-MEN TP VOL 01 INFERNO.
Po wydarzeniach dziejących się na kart różnych serii o mutantach, czy, to potyczek zespołu X-Factor z długowiecznym, śmiertelnie niebezpiecznym mutantem Apocalypsem, który zaraził syna Cyclopsa technowirusem, oraz zmartwychwstałym Protesuem, czy powrotem X-Men z kosmicznych wojaży przychodzi czas, by odkryć, że stary wróg Profesora X Shadow King przejął wyspę Muir. Oba połączone składy wymienionych powyżej drużyn będą starały się go wspólnymi siłami pokonać. Wydarzenia te staną się początkiem nowej ery w historii opowieści o X-Men - X-MEN EPIC COLLECTION TP MUTANT GENESIS.
Tych kilka wymienionych powyżej wydań zbiorczych to dobry początek do rozpoczęcia swojej przygody z różnymi inkarnacjami drużyny X-Men.
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2019 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.