Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - Nieśmiertelny Iron Fist tom 1 Opowieść ostatniego Iron Fista


Tom Nieśmiertelny Iron Fist: Opowieść ostatniego Iron Fista to pierwszy tytuł o przygodach Danny'ego Randa opublikowany na polskim rynku. To także pierwszy komiks wydawnictwa Mucha Comics, jaki dane mi było zrecenzować. 

Omawiane tu wydanie zbiorcze zawiera 6 pierwszych numerów serii, która dla mnie jest najlepszą o przygodach Żelaznej Pięści, jaka ujrzała światło dzienne w XXI wieku. To zarazem nowe odświeżone podejście do tej postaci. Jako dodatek zamieszczono w nim również kilka stron pochodzących z one-shota Civil War: Choosing Sides #1. Omawiany tom zamyka galeria szkiców stworzona przez rysownika Davida Aja przedstawiająca stroje kilku różnych działających w przeszłości Iron Fistów, sporo różnych wstępnych wersji kostiumu obecnego bohatera noszącego ten tytuł czy szkice okładki pierwszego numeru tej serii. 

Zawartość tomu już niemal od pierwszych stron rzuca nas w wir akcji, gdy główny bohater staje do nierównej walki przeciw zastępom Hydry. Okazuje się bowiem, że ta zbrodnicza organizacja ma wiele wspólnego z obecnie prowadzonymi interesami konsorcjum Randa. Współpracuje również z odwiecznym wrogiem Iron Fista, czyli Davosem. Okazuje się, że poszukuje on tajemniczego Orsona Randalla, także będącego wychowankiem K'un-Lun, który zdobył swoje niezwykłe zdolności po pokonaniu Nieśmiertelnego smoka Sho-Lao. Ścieżki Orsona i Daniela przecinają się mniej więcej w połowie omawianej tu przez ze mnie historii. Obaj panowie muszą razem stanąć przeciwko przeznaczeniu, a pomagać im będą w tym także inne postaci z uniwersum Marvela: Luke Cage, najlepszy przyjaciel i wieloletni partner młodego Randa, Misty Knight, jego była dziewczyna, oraz jej przyjaciółka, Colleen Wing. 

Przez trzy pierwsze rozdziały scenarzyści serii Matt Fraction i Ed Brubaker umieszczają także 3-4 stronicowe historie stworzone przez rysownika Travela Foremana. Prezentują one sylwetki poprzedników Danny'ego Randa, wśród których znaleźć możemy również żeńską wersję Iron Fista, czyli Wu Ao–Shi - Królową Piratów z Zatoki Pinghai działającą w pierwszej połowie XVI wieku. W albumie nie zabrakło również wstawek przedstawiających przeszłość Randalla, jego traumatycznych przeżyć podczas I wojny światowej czy jego spotkania z młodocianym Wendellem, ojcem Danny'ego. 

Lektura pierwszego tomu zatytułowanego Nieśmiertelnego Iron Fista mija naprawdę szybko i sprawia, że chce się sięgnąć po więcej. To dopiero początek nowej ery, jeśli chodzi o przygody tej postaci, który stoi na naprawdę wysokim poziomie. Jest to nie tylko zasługa wspomnianego duetu scenarzystów, lecz również rysunków, których autorem jest Davida Aja. Jego prace są pełne dynamiki, dobrze przedstawiają sceny akcji, w których bohater prezentuje szereg różnych stylów walki. Styl jego prac nadaje opowiadanej historii odpowiedniej głębi oraz mroku. 

Samo rodzime wydanie stoi na naprawdę wysokim poziomie, począwszy od kredowego papieru, twardej okładki, jak i wielkości albumu. Aż miło wziąć je do ręki i cieszyć się jego jakością. Wydawca stanął na wysokości zadania i dał fanom komiks, który wart jej swojej ceny. Nie tylko zawierając w nim niesamowitą opowieść, ale także zachowując dodatki, które pojawiły się w oryginalnej wersji. Nie jest jednak normą w polskich wersjach komiksów, jakie ukazały się do tej pory na naszym rynku. 

Nie pozostaje mi nic innego, jak polecić Wam zakup tego tomu. Mam nadzieję, iż jako początek Waszej przygody z postacią Iron Fista tym samym zachęci Was do sięgnięcia po kolejne tomy tej czy innych opowiadających o nim serii.

Łukasz "Utek" Świniarski 

Scenariusz: Ed Brubaker, Matt Fraction
Rysunki: David Aja, Sal Buscema, Tom Palmer, Travel Foreman, Derek Fridolfs, Russ Heat
Wydawnictwo: Mucha Comics 
Tłumaczenie: Marek Starosta 
Tytuł oryginalny: Immortal Iron Fist Vol. 1: The Last Iron Fist 
Wydawca oryginalny: Marvel Comics 
Rok wydania oryginału: 2007 
Liczba stron: 160 
Format: 180x275 mm 
Oprawa: twarda 
Papier: kredowy  
cena z okładki: 65 zł
ISBN-13: 9788361319962 

Dziękujemy wydawnictwu Mucha Comics za egzemplarz do recenzji. 
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.