Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - Jessica Jones - Alias, Tom 3W trzecim tomie Alias Jessica Jones musi zmierzyć się ze sprawą zaginięcia Mattie Franklin, która nie jest zwykłą dziewczyną. To kolejna Spider-Woman, ale także adoptowana córka J. Jonah Jamesona. Jessica natrafia na nią pewnego dnia w swoim gabinecie i ta wydaje się być pod wpływem narkotyków, jednak nim kobieta zdążyła zareagować, dziewczyna wymyka jej się. Tak oto zaczyna się nowa sprawa Alias Investigations. 

Jessica szybko nawiązuje kontakt z samym Jamesonem, ale on zaczyna ją obwiniać o porwanie córki i nie jest skłonny do współpracy. Kobieta zwraca się więc o pomoc do Jessici Drew, oryginalnej Spider-Woman, obecnie również będącej prywatnym śledczym, jednak ta jest obecnie zajęta i nie odpowiada na telefon, choć pod koniec albumu w końcu się pojawia. Okazuje się, że Mattie ze względu na swoje moce została wplątana w działania pewnego drobnego dealera, który mocno ją wykorzystuje. Jessica będzie musiała więc znaleźć sposób na wydostanie jej całej z tego wszystkiego. 

Oprócz głównego wątku śledzimy też normalne życie głównej bohaterki, która nawet gdy nie pracuje, jest zmuszona wykorzystać swe moce, chociażby w jednej z początkowych scen, gdzie przeszkadza przestępcy w napadzie. Dobrze wypada także romantyczny wątek między nią a Scottem Langiem, na którego rozwinięcie liczyłem po ostatnim tomie. Widać, że obu jest ciężko stworzyć normalny związek, ale starają się coś zdziałać. Bendis nie zawodzi w swoich dialogach, każda z wprowadzanych przez niego postaci ma własny charakter i świetnie czyta się ich interakcje. Także monologi wewnętrzne tytułowej bohaterki to coś, na co warto zwrócić uwagę gdyż często są źródłem najlepszego humoru. Do tego Bendis prowadzi dobrze wątek samej Mattie Franklin, którą życie w tym tomie naprawdę mocno poturbowało.

Strona graficzna na szczęście wypada bez zmian. Jessica Jones dalej jest w rękach Michaela Gaydosa i nie wyobrażam sobie teraz lepszego artysty do tej serii. Nie upiększa on tego świata, przedstawia przygody w takiej rzeczywistości, w jakiej z pewnością wyobraził sobie Bendis. Do tego dochodzą piękne okładki Davida Macka i mamy kolejny świetny album w kolekcji.

Seria z przygodami Jessici Jones to jeden z najlepszych dojrzałych komiksów Marvela, który trzyma równy poziom przez wszystkie numery. Nie mogę się doczekać, aż Mucha wyda finał tej serii, w którym bohaterka zmierzy się w końcu z Purple Manem. Polecam zapoznać się z tą serią i prawdę mówiąc, ten tom jest do tego równie dobrym miejscem co pierwszy, jeżeli wie się ogólnie, kim jest Jessica. Kto polubił jej serialowy odpowiednik, a nie zna jeszcze komiksu, musi to szybko zmienić, bo warto.

Rodzyn

Jessica Jones - Alias, tom 3
scenariusz: Brian Michel Bendis
rysunki: Michael Gaydos
okładki: David Mack
tłumaczenie: Marek Starosta
tusz/kolor: Matt Hollingsworth
format:170x260 mm
liczba stron:144
oprawa:twarda
papier:kredowy
zawiera: Alias #16-21
cena detaliczna: 59 zł

Dziękujemy wydawnictwu Mucha za udostępnienie egzemplarza do recenzji


Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.