Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - Deadpool Classic tom 2Kolejny tom Deadpool Classic, który ukazał się na polskim rynku, można śmiało podzielić na dwie prawie równe części. Pierwszą, w której nasz bohater mierzy się z takimi postaciami jak Taskmaster czy Hulk, oraz drugą, gdzie próbuje zapanować nad Thypnoid Mary. Obie przedziela one-shot, dotyczący przeszłości Wade'a Wilsona, zanim ten jeszcze stał się pyskatym najemnikiem. 

W pierwszej części tomu Weasel, kumpel Deadpoola, zostaje porwany na zlecenie Taskmaster, a nasz główny bohater rusza mu na pomoc. Prócz pojedynków na miecze nie zabraknie tu więc typowej dla Deadpoola nawijki. Następnie dostajemy 3 częściową historię, w której jesteśmy świadkami jak nasz pokręcony dowcipniś próbuje naprawić swój czynnik samogojący. Okazuje, że Deadpool zaczyna go powoli tracić, co w konsekwencji może sprawić, że powróci rak, z którego niegdyś został uleczony. Nieoczekiwanie z pomocą przychodzi mu doktor Killbrew, który był jedną z osób odpowiedzialnych za obecny stan Wade'a. Dzięki temu dostajemy pojedynek Wilsona z Hulkiem, a to dlatego, że tylko napromieniowana krew tego drugiego może pomóc w uleczeniu Deadpoola. Podczas całej tej historii naszemu bohaterowi towarzyszy Teresa Cassidy alias Siryn, wtedy będąca w składzie drużyny X-Force. Dzięki niej pohamowuje on swoje zapędy zemsty oraz wymierzenia sprawiedliwości na doktorze Killbrew.

Niemal w połowie tomu my, jako czytelnicy możemy zobaczyć fragment przeszłości, który bardziej dotyczy osoby Vanessy, czyli dawnej miłości Wilsona, niż jego samego, gdyż pojawia się on tutaj zaledwie na kilku kadrach. Jesteśmy świadkami wydarzeń między nią a niejaką Culloden, która, jak się okazuje, ma konkretny interes w tym, by wpłynąć na życie najemnika do wynajęcia. 

Druga połowa albumu rozpoczyna się, gdy Deadpool zostaje wynajęty przez niejaką Mary Walker by zabił nią samą. Kobieta przebywa w zakładzie psychiatrycznym i okazuje się ona być jedną z wielu osobowości Thypnoid Mary. Oczywiście prowadzi to tym samym do wielu słownych oraz siłowych potyczek między nią i Deadpoolem. Jedna z nich sprawia, że pewne wspomnienie z przeszłości powraca, a psychopatyczna zabójczyni oraz najemnik z nawijką udają się do Nowego Jorku, by stanąć oko w oko z samym Daredevilem. Dodatkowo kompan Matta Murdocka, czyli Foggy Nelson, spotyka kumpla Deadpoola i razem świetnie się bawią w przeciwieństwie do dwóch panów, których pseudonimy zaczynają się na literkę „D”. Opisywany tom kończy się ostateczną, siłową walką między Wilsonem a panną Mary. 

Jak zatem oceniam drugi tom Deadpool Classic? No cóż, podobał mi się on odrobinę mniej niż pierwszy. Może dlatego, że oczekiwałem więcej akcji niż sporej ilości dialogów, czy jeszcze większej ilości suchych żartów. Joe Kelly, scenarzysta wszystkich zeszytów zawartych w ocenianym tu tomie, próbuje zainteresować czytelnika, by dalej zapoznawał się z ich treścią, wpędzając pisanego przez siebie bohatera w coraz to nowe tarapaty. Robi to jednak, jak już wspomniałem, ze średnim skutkiem. Za stronę graficzną odpowiada aż kilku rysowników: Ed McGuinness, Kevin Laua, Pete Woods, Shanon Danton, John Fanga, Aaron Loprestii oraz Bernard Chang. I to pracę tego pierwszego najbardziej przypadły mi do gustu, bo ukazują w sposób bardzo przerysowany, niemal kreskówkowy postać Deadpoola oraz jego otoczenie. To jeszcze bardziej podkreśla fakt, jak bardzo komediową postacią on jest. Plus rysunki McGuinnesa bardzo dobrze prezentują się we wszelkiego rodzaju scenach walki jak np. na miecze z Taskmasterem czy potyczki z Hulkiem. Ogólnie jednak Deadpool Classic tom 2, to kolejny dobry komiks o tytułowej postaci, jaki ukazał się na polskim rynku, który moim zdaniem warto mieć w swojej kolekcji. 

Utek

Deadpool Classic Tom 2
Scenarzysta:Joe Kelly
Ilustrator: Ed McGuinness, Aaron Lopresti i inni
Tłumacz: Oskar Rogowski
Wydawnictwo: Egmont
Format:170x260 mm
Liczba stron: 240
Oprawa: twarda
cena: 79,99 zł

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie komiksu do recenzji

Recenzje powiązanych komiksów:

Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.