Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - Thor Gromowładny tom 3 Przeklęty


Poprzednie dwa tomy serii Thor: Gromowładny poświęcone były jego zmaganiom w walce z Gorrem. Saga o Bogobójcy musiała jednak dobiec końca, a przed naszym bohaterem pojawiło się kolejne, tym razem o wiele lepiej znane mu zagrożenie. Nim jednak nowy przeciwnik się ujawni, Thor spędza trochę czasu na Ziemi. Powraca tam do dawnych znajomych, w tym i Jane Foster. Dowiadujemy się tu, że kobieta ma raka i nie zgadza się na magiczną pomoc ze strony bogów. Po raz pierwszy spotykamy tu też Roz Solomon, która zaprasza Thora na bal z okazji ukończenia akademii S.H.I.E.L.D.. To młoda kobieta, dopiero co wkraczająca w szeregi organizacji, która jako swoją specjalizację wybrała ochronę środowiska. Spotykamy tu też Volstagga, który staje się senatorem Asgardu w radzie Dziewięciu Królestw. Wszystkie przedstawione tu wątki będą miały swoje rozwinięciu nie tylko w kolejnym, ostatnim tomie tej serii, ale też w jej nowej odsłonie, gdy rolę Thora przejmie inna postać.

Po pierwszym, spokojnym zeszycie, przychodzi pora na główną historię, gdzie powraca postać Malekitha. Kto kojarzy go z drugiej filmowej odsłony Thora, niech się nie zraża, tutaj to pełnokrwisty czarny charakter, który ma bardzo dobry plan. Widzimy, jak konsekwentnie przejmuje władzę nad czarnymi elfami, by następnie przenieść swoje działania na pozostałe Królestwa. Przeciwko niemu zostaje wysłany oddział złożony z Thora i przedstawicieli wszystkich wymiarów. Ich podróż jest pełna ciekawych elementów i choć to duża zmiana klimatu względem tego, co widzieliśmy w dwóch wcześniejszych tomach, to nadal intersujący rozdział z historii Thora. 

Całość wieńczy zeszyt o przygodzie młodego Thora, który musi zmierzyć się ze smokiem atakującym pewną wioskę. Jest to dość prosta, ale przyjemna historia. Młodego Boga Piorunów widzimy też w pierwszym numerze, gdy okazuje się, że nie pamięta już wydarzeń ze spotkania z Gorrem. Poznajemy też dalsze losy Thora z przyszłości, który powraca na Ziemię, która jest spopielona, a nasz bohater w kolejnym tomie będzie musiał zmierzyć się z przeciwnikiem, który chce jej ostatecznego końca.

Gdy pierwszy raz czytałem ten tom, widoczny był pewien spadek poziomu w porównaniu do sagi o Gorrze, ale z perspektywy czasu widzę, że była to po prostu zmiana klimatu, do czego przyczyniła się także zmiana rysownika. Ron Garney to nie Esad Ribic, a kolorysta z bardzo pastelowymi kolorami spłyca wszystko, zamiast je lepiej podkreślić. Odpowiedzialni kolejno za pierwszy i ostatni zeszyt, Nic Klein i Das Pastoras radzą sobie dobrze ze swoimi epizodami i nie mam do nich żadnych zastrzeżeń, i to aż na tyle, że chętnie Kleina widziałbym w zastępstwie Garney'a. Obecność samego Pastorasa wśród twórców to też miły element, a polscy fani mogą kojarzyć go z wydanego u nas komiksu pt. Castaka do scenariusza Jodorowsky'ego.

Przeklęty to tom ważny dla kolejnych wydarzeń, bo zaczynamy tu wątki, które w kolejnych tomach będą miały swoje duże rozwinięcie. To tutaj zaczyna się wielki plan Malekitha, Roz Solomon zostaje nam przedstawiona, a Jane Foster i Volstagg zostają wysunięci z dalszego planu na przód. Warto zapoznać się z tym tomem i śledzić dalsze losy tych wszystkich postaci, wtedy na pewno doceni się go bardziej, choć sam w sobie jest też równie ciekawym portretem postaci Thora i jego umiejętności działania w drużynie, ale też interesującym spojrzeniem na Malekitha.

Rodzyn

Scenariusz: Jason Aaron
Rysunki: Ron Garney, Nick Klein, Das Pastoras 
Tłumaczenie: Marceli Szpak
Wydawnictwo: Egmont
Tytuł oryginalny: Thor: God of Thunder Vol. 3: The Accursed
Wydawca oryginalny: Marvel Comics
Rok wydania oryginału: 2014
Liczba stron: 156
Format: 165x255 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Papier: kredowy
Druk: kolor
Cena z okładki: 39,99 zł

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za egzeplarz do recenzji.

Recenzje powiązanych komiksów:
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.