Avalon » Publicystyka » Artykuł

Historie Atomowe: Jessica Jones i Luke Cage

Jessica Jones oraz Luke Cage to para bohaterów nie tylko z seriali Netfliksa, ale przede wszystkim komiksów Marvela. Jakie zatem wydania zbiorcze z ich przygodami warto przeczytać, nim zadebiutuje serial Defenders, gdzie zobaczymy ich na ekranie ponownie? Ten tekst próbuje odpowiedzieć Wam na to pytanie.

W jednej z pierwszych odsłon poprzedniej wersji tekstów o najciekawszych wydaniach zbiorczych odnośnie danej postaci lub grupy bohaterów z Marvela opisany został Iron Fist. Danny Rand to jeden z członków przyszłych serialowych Defenders, których premiera zbliża się wielkimi krokami. Z tej okazji ten oraz kolejny tekst skupi się na pozostałych członkach tej drużyny: Jessice Jones, Luke'u Cage'u oraz Daredevilu, czyli wymieni w sposób subiektywny najciekawsze historie z ich przygodami. Dodam, że sam tekst poniżej skupia się w większości na superbohaterskiej pani dekektyw, bo postać Luke'a pojawiła się już w zestawieniu komiksów o Żelaznej Pięści.

Skupmy się teraz na osobach Luke'a oraz Jessiki. Ich relacja, a dokładniej jej początki sięgają dużo wcześniej niż inicjatywa Marvel Now! Rozpoczęła się ona w serii Alias autorstwa Briana Michaela Bendisa oraz Michaela Gaydosa, gdzie nie tylko poznajemy zwichrowaną przez życie wtedy jeszcze pannę Jones, ale również jesteśmy świadkami jej, wydawać by się mogło, że tylko przelotnego romansu z bohaterem, obrońcą Harlemu o niezniszczalnej skórze - JESSICA JONES TP VOL 01 ALIAShttps://www.atomcomics.pl/pl/p/JESSICA-JONES-TP-VOL-01-ALIAS/53860
Wymieniona tu seria, czyli Alias doczekała się polskiego wydania w jak na razie trzech zbiorczych tomach: JESSICA JONES - TOM 1 – ALIAS – https://www.atomcomics.pl/pl/p/Jessica-Jones-tom-1-Alias/71442, JESSICA JONES - TOM 2 – ALIAShttps://www.atomcomics.pl/pl/p/Jessica-Jones-tom-2-Alias/79882, czy JESSICA JONES - TOM 3 – ALIAShttps://www.atomcomics.pl/pl/p/Jessica-Jones-tom-3-Alias/95065

W ostatnim z tomów wydanych przez Marvela ich (Luke'a i Jessiki) znajomość przechodzi na kolejny poziom, gdy okazuje się, że Jessika spodziewa się dziecka Cage'a, zaś ona sama w końcu staje oko w oko z demonami, a dokładnie jednym demonem z jej przeszłości - JESSICA JONES TP VOL 04 ALIAS NEW PTG - https://www.atomcomics.pl/pl/p/JESSICA-JONES-TP-VOL-04-ALIAS-NEW-PTG/59981.
Sam Luke to postać ulicznego herosa, która pojawiła się w komiksach pod koniec lat 70. XX wieku. Wtedy to dość często występował na łamach komiksów w duecie z Iron Fistem. Potem mamy lata 90., gdzie serie z jego udziałem próbują wypromować tego bohatera do pierwszego szeregu street levelowych superludzi. Przełom dla tej postaci przychodzi jednak dopiero właśnie z gościnnymi występami w serii Alias. To po nich Luke trafia w skład nowej wersji Avengers (a dokładniej New Avengers) pisanych przez Bendisa, gdzie jest jednym z ważniejszych bohaterów - NEW AVENGERS BY BENDIS COMPLETE COLLECTION TP VOL 01 – https://www.atomcomics.pl/pl/p/NEW-AVENGERS-BY-BENDIS-COMPLETE-COLLECTION-TP-VOL-01/79036.
To na łamach tej serii byliśmy świadkami różnych, a to miłych, a to smutnych perypetii tej superbohaterskiej pary. Od ich ślubu, który był przypieczętowaniem ich miłości poprzez konsekwencje i skutki Civil War, które skutkowały ich przymusowym rozstaniem. Nawet Inwazja Skrulii w Secret Invasion odbiła się na ich życiu.

Obecnie za sprawą Marvela wychodzą łącznie trzy różne serie gdzie można śledzić przygody Jess oraz Luke'a (Jessica Jones, Luke CageDefenders), pierwsza z nich doczekała się już wydania zbiorczego - JESSICA JONES TP VOL 01 UNCAGED – https://www.atomcomics.pl/pl/p/JESSICA-JONES-TP-VOL-01-UNCAGED/85817.
Jako ciekawostkę należy także wymienić wydanie zbiorcze CAGE TPhttps://www.atomcomics.pl/pl/p/CAGE-TP/83894 stworzone w całości przez twórcę takich kultowych animacji, jak Labolatorum Dextera czy Gwiezdne Wojny: Wojny Klonów, czyli mowa tu oczywiście o Genndym Tartakovskym.
Ta powyższa lista to dobry punkt, by rozpocząć swoją przygodę z opisywanymi tu postaciami przez ich wspólnymi serialowymi przygodami. Oczywiście nie wyczerpuje ona tematu, jest jedynie subiektywnym wyborem z wielu ciekawych wydań zbiorczych o tych bohaterach.
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2018 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.