Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - Superior Spider-Man tom 7 Lud Goblinów

Otto Octavius pragnął jednego: uwolnić Nowy Jork od zbrodni. Nie wiedział, że głęboko pod ziemią rósł w siłę lud goblinów! Teraz Superior Spider-Man musi stoczyć najważniejszą w swoim życiu bitwę i ocalić nie tylko całe miasto, lecz także ukochaną kobietę. Tymczasem na jaw wychodzi jego najpilniej strzeżony sekret...


Stało się. Superior Spider-Man w końcu dobiega końca. Świetna wiadomość, ponieważ nie cierpiałem pomysłu Slotta na umieszczenie Doctora Octopusa w ciele Petera Parkera. Użyłem jednak specjalnie czasu przeszłego, ponieważ Lud Goblinów Slottowi wyszedł. 

O czym opowiada ostatni tom? Ku zaskoczeniu Spider-Mana, Gobliny dokonały inwazji na cały Nowy Jork. Miasto stoi w płomieniach a Octavius nie dowierza jak coś takiego mogło się wydarzyć. Będzie więc musiał zmierzyć się z największym wyzwaniem w swojej superbohaterskiej karierze. I to właśnie w momencie największego kryzysu, Slottowi udaje się świetnie pokazać różnice pomiędzy starym poczciwym przyjacielem z sąsiedztwa, a nowym lepszym Superior Spider-Manem. Koniec serii to zarówno świetny rozwój Octaviusa jak i samego Parkera. Ba. Chyba nawet najlepsze przedstawienie Petera w całej przygodzie Slotta z tą postacią. A zresztą sam Octavius w końcu daje się lubić. Właśnie wtedy, gdy w końcu pokazuje swoje odznaki słabości. To chyba zresztą klucz do sukcesu postaci Spider-Mana. 

Tak naprawdę działa tu wszystko. Większość wątków dochodzi do satysfakcjonującej konkluzji, postaci poboczne dają radę. Kurczę. Prawie wszystkie postaci dają radę. Nie licząc antagonistów, praktycznie cała obsada jest przedstawiona w dobrym świetle i scenarzysta wyciąga z nich ich najlepsze cechy. Jest jeszcze sporo zalet w samej historii, ale ich wypisanie wymagałoby zaspoilerowania tomu, czego nie za bardzo chce czynić. No właśnie. Tutaj dochodzę do ściany, ponieważ bardziej szczegółowe omawianie komiksu wymagało by zdradzenia ważnych wydarzeń. 

Musicie mi więc po części uwierzyć na słowo, kiedy mówię, że jest to najlepszy tom Superior Spider-Mana i jedna z lepszych historii związanych z postacią Ścianołaza. To piękne zwieńczenie kilku wątków zapoczątkowanych ze startem serii, jak i ładna laurka dla Petera Parkera. I jeżeli ktoś cierpiał kupując całą serię to w końcu doczekał się nagrody. Zresztą po Lud Goblinów warto też sięgnąć, jeśli nie czytaliście poprzednich tomów. Oczywiście część wątków będzie dla was niejasna, ale z podstawową wiedzą o założeniach serii powinniście czerpać radość z lektury. 

I sam dziwie się, że to mówię, zwłaszcza że przez długi czas byłem nastawiony negatywnie do pomysłu na Superior Spider-Mana i krytykowałem serie, ale Lud Goblinów to jedna z moich ulubionych pajęczych historii i myślę że każdy fan postaci powinien dać jej szanse. 

Dominik Nowicki

Superior Spider-Man: Lud Goblinów
Scenariusz: Christos Gage, Dan Slott
Rysunki: Giuseppe Camuncoli
Tłumaczenie: Piotr Cholewa
Wydawnictwo: Egmont
Tytuł oryginalny: Superior Spider-Man Volume 6: Goblin Nation
Wydawca oryginalny: Marvel Comics
Rok wydania oryginału: 2016
Liczba stron: 168
Format: 165x255 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Papier: kredowy
Druk: kolor
ISBN-13: 9788328119185
Wydanie: I
Cena z okładki: 39,99 zł


Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.