Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - Star Wars - Darth Vader: Wojna o Shu-Toran

Zapraszamy do przeczytania recenzji najnowszego numeru Star Wars Komiks, gdzie pojawił się przedostatni rozdział przygód Dartha Vadera. Po skrzyżowaniu swych losów z bohaterami serii "Star Wars" w historii "Osaczony Vader", Darth Vader powraca do swych solowych przygód. Tym razem zostaje on wysłany na planetę Shu-Toran, gdzie musi poradzić sobie z rewoltą przeciw lokalnej władzy i Imperium. Nie znajduje tam wielu sojuszników, przez co zaprowadzenie tam porządku nie przyjdzie mu tak łatwo. Pomocna okaże się głównie księżniczka, która przez cały tom przejdzie ciekawy rozwój pod okiem Vadera. 

Wojna o Shu-Toran nie jest jedynym problemem z jakim musi się zmierzyć Mroczny Lord. Ciągłe machinacje wewnątrz samego Imperium utrudniają mu pracę, tym bardziej, że największe zagrożenie pochodzi wprost od Imperatora. Poznani w poprzednich tomach podopieczni naukowca Cylo, którzy są szkoleni na zastępstwo Vadera, coraz mocniej się uaktywniają i nasz główny bohater coraz bardziej otwarcie chce się ich pozbyć. Wszelkie sceny walki, jakie musi stoczyć Mroczny Lord są ciekawie rozplanowane, a wyzwania, jakie mu się stawia, są coraz groźniejsze. 

Niestety, w tomie tym zabrakło Doktor Aphry, której równoległe do tych wydarzeń przygody śledzić można było w przedostatnim numerze Star Wars Komiks, gdzie była więźniem Rebeliantów. Jej dotychczasowi towarzysze, Triple Zero i BT-1, znaleźli tu jednak swoje miejsce i jak to często w ich przypadku bywa, kradną wiele scen dla siebie. Ta dwójka to jedna z najlepszych rzeczy, jakie dał nam nowy kanon i dobrze, że Marvel pozwala Gillenowi na tak dużą ich ekspozycję. 

Śledzenie losów Vadera pisanego przez Gillena to zawsze dobra lektura. Scenarzysta ten ciekawie ukazuje machinacje wewnątrz Imperium i to, jak radzi sobie z nimi Mroczny Lord Stih, w momencie gdy zagrożenie ze strony Rebelii jest równie wielkie. Im bliżej końca serii, który nastąpi w kolejnym tomie z przygodami Vadera, tym większa wydaje się stawka i tym bardziej interesujące te przygody się wydają, mimo iż wiadomym jest, jak to się mniej więcej skończy. Salvador Larroca, choć wydawał mi się średnim artystą, tutaj zacząłem go doceniać, wszelkie kosmiczne scenografie to coś, w czym wydaje mi się, że czuje się on najlepiej. 

Ten numer Star Wars Komiks zawiera dodatkowo historię o C-3PO, która pokazuje, jak stracił on swoją oryginalną rękę i zastąpił czerwoną, widoczną w "Przebudzeniu Mocy". Nie oczekiwałem wiele po tym krótkim komiksie, ale jednak mnie zaskoczył. Przede wszystkim ma bardzo ciekawe rysunki, a w miarę zagłębiania się w samą historię zacząłem ją bardziej doceniać. Mamy tu do czynienia z grupą droidów, które jako jedyne przetrwały pewne starcie, a wśród nich właśnie C-3PO. Do grupy należy również pewien droid Nowego Porządku, który jest ich jeńcem i zawiera ważne dla Ruchu Oporu informacje. Komiks ciekawie pokazuje relacje między nimi i zadają oni sobie ciekawe pytania na przestrzeni całej historii. Kto sądził, że przeczyta kolejną irytującą historię z C-3PO, będzie w błędzie i cieszy mnie, że Egmont zdecydował się ją dołączyć do tego wydania. 

Kto polubił dotychczasowe przygody Vadera i tym razem się nie zawiedzie, im bliżej końca serii, tym napięcie rośnie. W dodatku historia z C-3PO okazała się miłym zaskoczeniem i dobrym uzupełnieniem tego albumu, więc i dla niej samej warto sięgnąć po drugi w tym roku numer Star Wars Komiks. 


Star Wars Komiks -68- (2/2017) Wojna o Shu-Torun
Scenariusz: James Robinson, Kieron Gillen 
Rysunki: Salvador Larroca, Tonny Harris, Leinil Yu 
Tłumaczenie: Jacek Drewnowski 
Wydawnictwo: Egmont 
Seria: Star Wars Komiks (#68) 
Format: 170x260 mm 
Liczba stron: 148 
Oprawa: miękka 
Papier: kredowy 
Druk: kolor 
cena: 19,99 zł
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.