Avalon » Publicystyka » Artykuł

Historie Atomowe: Legion

Legion, to ... No właśnie, kto? Jeśli nie jesteście fanami mutantów, ten pseudonim może nic Wam nie mówić. Artykuł ten ma za zadanie przybliżyć Wam wydania zbiorcze z przygodami tej postaci. Znajdziecie je w ofecie sklepu Atom Comics.
Legion, czyli David Haller, syn Profesora X. Mutant o nieskończonej liczbie osobowości oraz niewyobrażalnych mocach. Postać, która już niedługo zawita na małe ekrany także w Polsce. Zanim to jednak nastąpi, warto zapoznać się z komiksową wersją tej postaci i jej przygodami.

Od czego warto zacząć lekturę?
Może od tomu New Mutants Classic Volume 3 zawierającego zeszyt, w którym poznajemy Davida po raz pierwszy, czyli #25 numer New Mutants; możecie ten tom lub opisywany tu pojedynczy zeszyt zamówić korzystając z opcji Zamówienia Specjalne - https://www.atomcomics.pl/pl/i/Zamowienia-specjalne/7

Kolejną z historii, gdzie pojawił się Legion jest ta znajdująca się w tomie pt. ESSENTIAL X-FACTOR TP VOL 05 https://www.atomcomics.pl/pl/p/ESSENTIAL-X-FACTOR-TP-VOL-05/7923 - trzyczęściowa opowieść zatytułowana Muir Island Saga. W niej to bohater tego tekstu, przebywający wtedy na wyspie Muir, dostaje się pod wpływ Shadow Kinga, jednego z największych wrogów X-Men w ich historii. Finał tej opowieści to spektakularna walka między nim a X-Men oraz jego ojcem Charlsem Xavierem.


Na kilka lat Legion znika z kart komiksów Marvela, by w końcu powrócić i odmienić zakątek mutantów na zawsze (a przynajmniej na kilka miesięcy). Chodzi dokładnie o Legion Quest, czyli historię będącą prologiem do Age of Apocalypse.
Legion Quest znajdziecie w tym oto tomie:
W niej to syn Profesora X cofa się w czasie, by zabić odwiecznego wroga jego ojca, czyli Magneto. Niestety jego plan się nie udaje, bo zamiast niego ginie Xavier. Co odmienia całkowicie rzeczywistość.


I tak dochodzimy do eventu Age of Apocalypse, w którym to władzę nad światem przejął Apocalypse.
Składa się ona z wielu miniserii oraz one-shotów i została wydana np. w tym Omnibusie- X-MEN AGE OF APOCALYPSE OMNIBUS HC NEW PTG https://www.atomcomics.pl/pl/p/X-MEN-AGE-OF-APOCALYPSE-OMNIBUS-HC-NEW-PTG/59956.


Możecie także zainwestować w tańszą wersje Age of Apocalypse rozbitą na kilka tomów np. X-MEN COMPLETE AGE OF APOCALYPSE EPIC TP BOOK 01 i 02 https://www.atomcomics.pl/pl/p/X-MEN-COMPLETE-AGE-OF-APOCALYPSE-EPIC-TP-BOOK-01/7054 oraz https://www.atomcomics.pl/pl/p/X-MEN-COMPLETE-AGE-OF-APOCALYPSE-EPIC-TP-BOOK-02/7055Ponowny powrót Legiona to już komiksy o mutantach wydane w XXI wieku, a dokładniej kolejna odsłona serii o przygodach New Mutants - tom zatytułowany NEW MUTANTS PREMIERE HC VOL 01 RETURN OF LEGION


Gościnny występ mutanta, z myślą o którym powstał ten tekst, znajdziemy także w tomie pt. X-MEN SECOND COMING TP
https://www.atomcomics.pl/pl/p/X-MEN-SECOND-COMING-TP/7145, gdzie nie jest akurat zagrożeniem dla X-Men, a przychodzi im z pomocą.

Na szczególną uwagę zasługuje historia, w której jesteśmy świadkami powołania przez Legiona nowej rzeczywistości. Wszystko to ma miejsce na łamach kilku serii, które razem tworzą opowieść pod tytułem Age of X. Znajdziecie ją w tomie X-Men: Age of X, który możecie zamówić w opcji Zamówień Specjalnych https://www.atomcomics.pl/pl/i/Zamowienia-specjalne/7

Czy tak złożona postać, jak posiadający nieskończenie wiele osobowości i nieograniczone moce mutant - Legion - zasługuje Waszym zdaniem na swoją serię? Oczywiście, że tak!
https://www.atomcomics.pl/pl/p/X-MEN-LEGACY-LEGION-OMNIBUS-HC/79010 - Oto Omnibus pt. X-MEN LEGACY LEGION OMNIBUS HC zbierający całą serię o jego przygodach. Zdaniem wielu fanów jedną z najlepszych i najciekawszych, jakie wydano w ostatnich latach.Mam nadzieję, że ten tekst zachęci Was do lektury przygód jednego z najbardziej oryginalnych mutantów w historii komiksów o Dzieciach Atomu.

Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2019 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.