Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - Thor Gromowładny tom 2 Boża Bomba

Polecamy Wam jedną z ciekawszych serii ostatnich lat, której drugi tom niedawno ukazał się w Polsce nakładem wydawnictwa Egmont.


W momencie gdy czytam na bieżąco sagę o Thorze, jaką tworzy obecnie Jason Aaron, powrót do jej początków w polskim wydaniu pozwala mi na nowo docenić jego wizję, a fakt, że zaczął swój run tak świetną historią, jaką jest opowieść o zmaganiach Gromowładnego z Gorrem, jeszcze bardziej zachęca mnie do ponownego przeżycia tej historii. 

W drugim tomie trzech Thorów kontynuuje swoją walkę z Bogobójcą. Najmłodszy z nich więziony jest przez swojego przeciwnika na planecie, na której budowana jest Boża Bomba - broń, która przyniesie zagładę wszystkim bogom. Pozostała dwójka, Thor Mściciel i Król Thor, łączy siły, by pokonać Gorra i nie dopuścić do spełnienia jego marzenia. Ich zadanie nie jest proste i nie ułatwia go też fakt, że Bogobójca stał się o wiele potężniejszy od czasu, gdy ostatni raz się z nim zmierzyli. 

Jason Aaron przedstawił satysfakcjonujące zakończenie tej historii, a tom "Boża Bomba" okazuje się równie dobry, jak "Bogobójca". Scenarzyście udało się ciekawie ukazać relacje między trzema Thorami, przypisując każdemu z nich pewne indywidualne cechy. O każdym z nich możemy jednak powiedzieć, że jest tym samym bogiem piorunów, który nie podda się, nim nie pokona przeciwnika. W pracy Aarona widać również konsekwencję w prowadzeniu postaci Gorra, którego początki zostają ukazane w zawartym w tym tomie szóstym numerze serii. Poznajemy jego motywacje i widać, jak Bogobójca ewoluuje na przestrzeni całej historii, staje się bezwzględny, jego motywacje się zmieniają, ale cel pozostaje ten sam. 

Za stronę graficzną odpowiedzialny jest tutaj ten sam zespół, co w poprzednim tomie, czyli Esad Ribic i Ive Svorcina. Wyjątkiem jest tylko numer szósty, który jako przerywnik między historiami, opowiadający o początkach Gorra, został zrealizowany przez Butcha Guice'a. O rysunkach Ribica pisałem już ostatnio i wystarczy to tylko powtórzyć - są przepiękne, klimatyczne i dynamiczne w scenach walk, a ich dopełnieniem są idealnie dopasowane kolory. Świetnie pasują do nordyckich klimatów i opowieści o boskich zmaganiach. Natomiast praca Guice'a jest pewnym minusem tego albumu, choć nie wpływającym znacząco na całkowitą jego ocenę. 

Drugie wydanie zbiorcze serii "Thor: Gromowładny" kontynuuje i zamyka wątki rozpoczęte w pierwszym tomie. Otrzymujemy spójną historię z dobrze poprowadzonymi postaciami. Rysunki nie zawodzą i dostajemy kilkanaście przepięknych kadrów. Kto polubił tę serię na samym początku, i tu się nie zawiedzie, a kto jeszcze waha się nad sięgnięciem po nią, niech od razu przeczyta dwa tomy. Dzięki tej historii z pewnością bardziej polubicie Gromowładnego. 


Rodzyn
Thor Gromowładny - Boża Bomba
Scenariusz: Jason Aaron
Rysunki: Esad Ribic, Butch Guice
Wydawnictwo: Egmont
Tłumaczenie: Marceli Szpak
Liczba stron: 132
Format: 165x255 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Papier: kredowy
Data wydania: grudzień 2016
Sugerowana cena detaliczna: 39,90 zł


Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.