Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - Who is Jake Ellis? TP vol. 1 (AvalonPlus)
Czasem mam ochotę na przeczytanie jakiegoś pojedynczego tomu, tak aby nie wikłać się w jakąś dłuższą serię. Taka jedna krótka lektura na wieczór*. Kiedy więc na promocji wpadł mi w ręce Who Is Jake Ellis?, spytałem tylko stojącego obok znajomego, czy warto kupować. Odpowiedział twierdząco i kupiłem, czego nie żałuję. 

Who is Jake Ellis? to jedna z pierwszych prac Nathana Edmondsona. Szpiegowski thriller, którego głównym bohaterem jest szpieg/najemnik Jon Moore. Jego ogromną zaletą jest to, że jako jedyny potrafi widzieć i słyszeć Jake'a Ellisa, a ten widzi dosłownie wszystko. Jednak po kilku latach pewna misja idzie nie tak i główny bohater zostaje zmuszony do zmierzenia się ze swoją przeszłością. To właśnie Jake Ellis czyni ten komiks wyjątkowym. Jego wykorzystanie sprawia, że nie jest to kolejny szpiegowski thriller, na jaki można trafić na każdym kroku. Dzięki temu dostajemy inny styl narracji niż w tego typu pozycjach. Dodatkowo wprowadza to bardzo ciekawą relację na linii Jake-Jon. To trochę taki Jason Bourne, z tą różnicą, że tym razem Jason ma w głowie kumpla, który podpowiada mu w kryzysowych momentach, jakie decyzje ma podjąć. 

Sama intryga też jest niezwykle ciekawa. Tak jak już mówiłem – porównanie do przygód Bourne'a jest tu trafne. Oczywiście to nie jest znów to samo, jak w ostatnim filmie z Mattem Damonem**. Co to, to nie. Wyłapałem kilka podobieństw, ale mimo wszystko to inna pozycja. Główna w tym zasługa oczywiście wspomnianej już wyjątkowej relacji między głównymi bohaterami. I nie chcę się tutaj za bardzo w nią wgłębiać, ponieważ warto ją samemu odkrywać podczas lektury komiksu. Co najważniejsze, nie chcę za bardzo Wam psuć zabawy, ponieważ Who is Jake Ellis? ma kilka twistów w zanadrzu. Niemniej to chyba najbardziej unikatowa cecha tomu, która nadaje mu interesującą dynamikę. 

Pochwalić też muszę rysownika – Tonci Zonjica. Ostatnio stałem się fanem trochę prostszych rysunków w takich komiksach, jak Hawkeye vol. 4 czy Secret Avengers vol. 3. Tutaj otrzymujemy prace utrzymane w podobnym stylu, co dla mnie jest plusem. Są niezwykle przejrzyste, więc nie ma problemów z odnalezieniem się w sytuacji. Niestety dosyć często Zonjic ma problem ze szczegółami, więc sami musicie sobie odpowiedzieć, czy może Wam to przeszkadzać. Za to nie mogę się przyczepić kolorów, które nie tylko są porządnie nałożone, ale także w niektórych momentach tworzą przyjemny efekt dla oka, jak chociażby ostatnie strony. 

Jeżeli więc jesteście fanami gatunku to myślę, że spokojnie możecie się zabrać za Who is Jake Ellis?. W innym wypadku warto poszukać, czy nie trafi się jakiś egzemplarz na promocji. To naprawdę porządny komiks, starający się podejść do tematu w nowy sposób i chociażby dlatego warto po niego sięgnąć. 


Dominik Nowicki

*Tak. Wiem że niedawno został wydany sequel. Ale nadal Who is Jake Ellis? podpada pod kategorię pojedynczy tom na jeden wieczór. 
** Który mimo to polecam. Ale co poradzę na to, że uwielbiam Bourne’a

Who is Jake Ellis? TP vol 01
Scenariusz: Nathan Edmondson 
Rysunki: Tonci Zonjic 
Okładka: Tonci Zonjic 
Zawiera: Who is Jake Ellis? #1-5 
Liczba stron: 136
Data wydania: 10.2011
Cena: 16,99 $ 
Wydawnictwo: Image Comics

Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.