Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja książki - Zdumiewający, fantastyczny, niesamowity Stan Lee - Utek

Kilka dni temu nakładem wydawnictwa Egmont ukazał się komiks o człowieku-legendzie, jakim jest niewątpliwie Stan Lee. Czy to dobra lektura? Tego dowiedzieć się możecie z mojej recenzji.


Komiksowa biografia Stana Lee o tytule "Zdumiewający, fantastyczny, niesamowity" to fascynująca i dowcipna lektura. Ten wydany na naszym rynku przez Egmont tom pokazuje jego życie oraz ponad siedemdziesięcioletnią karierę w przemyśle komiksowym. 

Scenariusz recenzowanego przez ze mnie albumu jest efektem współpracy Stana Lee, scenarzysty komiksowego Petera Davida oraz rysowniczki Colleen Doran. Główny bohater - Lee - opowiada w nim m.in. o swoim życiu od lat 20. XX wieku po czasy współczesne i o pracy nad komiksami Marvela.

Pełno w tym komiksie postaci historycznych, które spotkał na swojej drodze Stan. Lista ich jest bardzo długa, więc nie ma sensu jej tu teraz zamieszczać, bo pewnie kogoś bym pominął. Na kolejnych stronach prócz ważnych wydarzeń z życia prywatnego Stanleya Martina Lee, jak ślubu z Joan Clayton, czy narodzin ich córki Joan Celii poznajemy jego początki w tworzeniu scenariuszy do różnych serii komiksowych. To on jest współtwórcą takich postaci komiksowego uniwersum Marvela, jak: Fantastic Four, X-Men, Iron Man, Daredevil i Spider-Man. Powołał je do życia z takimi rysownikami jak Jack Kirby, Steve Ditko czy Bill Everett. 

Czytając ten tom, odnosiłem czasem wrażenie, że w niektórych momentach opowiada przez Stana historia jest mniej lub bardziej podkoloryzowana, lub uproszczona. Co jednak nie wpłynęło zbytnio na jej ogólny odbiór przeze mnie. Może dlatego, że sam nigdy nie interesowałem się biografią pana Lee. Czasem podczas lektury zaskakiwał mnie brak chronologii – by po chwili jednak do tego faktu się po prostu przyzwyczaić. 

Do kogo jest skierowany opisywany przez ze mnie komiks? Prawdopodobnie do każdego fana Domu Pomysłów. Czytelnik, poznając historię postaci superbohaterów, które tam zadebiutowały, jest świadkiem narodzin wielu komiksowych legend widzianych oczami bohatera tego albumu. 

Jestem daleki od oceny charakteru głównej postaci tej opowieści, ponieważ trudno jednoznacznie mi jest określić po zakończonej lekturze, jakim typem człowieka on jest. Jedno wiem na pewno, swój ogromny sukces zawdzięcza on ciężkiej pracy i pomysłowości. Wielu z Was może go obecnie kojarzyć przede wszystkim ze sporej liczby gościnnych występów w filmach superbohaterskich opartych na komiksach Marvela. Więc jeśli chcecie poznać go nieco bliżej, sięgnijcie śmiało po "Zdumiewający, fantastyczny, niesamowity Stan Lee" 

Zdumiewający, fantastyczny, niesamowity Stan Lee 
Scenariusz: Stan Lee, Peter David 
Rysunki: Colleen Doran 
Data wydania: 5 Październik 2016 
Seria: Artyści komiksu 
Tłumaczenie: Kamil Śmiałkowski 
Druk: kolor 
Oprawa: miękka ze skrzydełkami 
Format: 165x255 mm 
Stron: 180 
Cena: 59,99 zł 

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za egzemplarz do recenzji.

Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.