Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - Thor Gromowładny tom 1 Bogobójca

Czy przygody Thora w ramach Marvel NOW, pisane przez Jasona Aarona, zasługują na te wszystkie zachwyty? Czy warto sięgnąć po kolejną serię Marvela, wydawaną przez Egmont? Tego dowiecie się z poniższej recenzji.


Nieprzerwanie od 2012 roku przygody Thora (niezależnie kto nim jest) pisze Jason Aaron. Czy ten run zasługuje na te wszystkie pochwały, które otrzymuje? Pierwszy tom serii God of Thunder jest niesamowicie ciekawym przykładem zabawy czasem w komiksie. Główna oś fabuły dotyczy śledztwa w sprawie zaginionych bogów z różnych światów i wymiarów i ich wyznawców pozostawionych w chaosie. Jednak mamy okazję obserwować protagonistę w 3 różnych momentach – jako młodzieńca prowadzącego śledztwo, w teraźniejszości, podczas spotkania z tytułowym Rzeźnikiem Bogów w jego jaskini oraz jako starca, ostatniego boga, walczącego na pustkowiu i poszukującego śmierci. 

Autor stanął jednak na wysokości zadania i stworzył opowieść absolutnie fenomenalną. Przygody Gromowładnego czyta się z zapartym tchem od początku do końca. Mimo tego, że dość wcześnie dowiadujemy się, kto za tym wszystkim stoi, Aaronowi nigdy nie zabrakło sztuczki wyciągniętej z rękawa w celu zaskoczenia odbiorców. Doskonale sprawdza się skakanie między liniami czasowymi, wraz z kolejnymi zeszytami składają się one w jedną historię i uzupełniają. Znajdzie się tutaj także coś dla fanów dobrze napisanych, niejednoznacznych złoczyńców z dobrze uzasadnioną motywacją. Podczas lektury ma się świadomość, na jaką skalę toczy się konflikt i dlaczego jest tak ważny. 

To jednak nie wszystko, co ten komiks ma do zaoferowania. Warstwa wizualna, stworzona przez Esada Ribica, jest wręcz niesamowita. Mowa nie tylko o doskonałości technicznej, ale głównie o stworzonej wraz ze scenarzystą niespotykanej w mainstreamowych seriach superbohaterskich aurze tajemniczości. Ciężko opisać te kadry słowami, polecam zobaczyć na własne oczy. 

Ośmieliłbym się zaryzykować tezę, że Thor: Gromowładny jest najlepszą rzeczą, jaką Marvel NOW ma do zaoferowania i najlepszym komiksem Marvela w ciągu ostatnich kilku lat. Bogobójca dostaje ode mnie maksymalną ocenę i znak jakości. Polecam każdemu, z wyjątkiem osób z alergią na patos zawsze obecny w Asgardzie i jego okolicach – tego tutaj nie unikniecie. 

5/5 Radziu
Thor Gromowładny - Bogobójca
Scenariusz: Jason Aaron
Rysunki: Esad Ribic
Wydawnictwo: Egmont
Tłumaczenie: Marceli Szpak
Liczba stron: 120
Format: 165x255 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Papier: kredowy
Data wydania: lipiec 2016
Sugerowana cena detaliczna: 39,90 zł

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie egzemplarza do recenzji.


Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.