Avalon » Publicystyka » Artykuł

Co to znaczy być bohaterem?

Co znaczy dla mnie bycie bohaterem? To mierzenie się na codzień z różnymi przeciwnościami losu, jakie stawia na naszej drodze życie. Dla jednych będzie to walka z przewlekłą chorobą, dla innych zapewnienie bytu sobie i swojej rodzinie. Dla jeszcze innych walka z nierównościami na tle rasowym, religijnym czy też seksualnym.


Bohaterowie komiksów Marvela także toczą tego typu walkę. Bo komiks bywa często odzwierciedleniem problemów realnego świata. Nawet herosi pokroju Iron Mana mają swoje demony, z którymi prowadzą nieustanną potyczkę. W jego wypadku jest to problem z alkoholem. Dla mnie ta postać jest dzięki temu bohaterem, bo prowadzi tę nierówną walkę z uzależnieniem, w które popadł wiele lat temu, a które odcisnęło ogromne piętno na nim oraz jego otoczeniu.


Innym przykładem są postacie mutantów, którzy przez swoje moce są szykanowani, wręcz znienawidzeni przez zwykłych ludzi w komiksach Domu Pomysłów. Na każdym kroku muszą udowadniać, że mają prawo żyć wśród innych, a ich zdolności mogą posłużyć większemu dobru. 


Nawet ci najbardziej rozpoznawalni herosi pokroju Spider-Mana, wiedzą z doświadczenia, że z wielką mocą idzie wielka odpowiedzialność. Ich czyny, czyli ochronna społeczeństwa przed przestępcami, superłotrami nie zawsze kończą się happy endem. To jest właśnie wpisane w zawód superbohatera, który na co dzień wykonują. Bohater nie zawsze wygrywa, musi nauczyć się przełknąć gorycz porażki oraz odpowiadać za swoje błędy. Podobnie w prawdziwym życiu, gdy coś zrobimy źle, zwykle dopadają nas tego konsekwencje, czasem mniejsze, czasem większe, ale jednak.


Nie zawsze nasze czyny będą doceniane czy nagradzane, podobnie ma się ta rzecz w komiksie. Ale nie należy się poddawać i robić swoje nawet wtedy, gdy pomagamy tylko jednej osobie, ważne, że ona to docenia, co będzie dla nas zachętą, że to, co robimy, jest dobre.

Przygody superbohaterów, nie tylko Marvela, powinny być dla nas inspiracją do uczynienia swojego życia oraz naszych bliskich, przyjaciół i znajomych łatwiejszym. Człowiek nie rodzi się bohaterem, tylko się nim staje, czasem w miarę upływu lat i zdobywania doświadczenia, czasem w ciągu krótkiej chwili, a w komiksie w wyniku rządowego eksperymentu, czego przykładem jest osoba Captaina America. 


Przykładów bycia bohaterem znajdziemy w komiksach wiele, ale to już od nas samych zależy, czy staną się one dla nas inspiracją w prawdziwym życiu.

Bo moim zdaniem każdy z nas na co dzień może być bohaterem i nie musi tego udowadniać, wykonując jakieś heroiczne czyny - wystarczy mały gest, pomoc drugiej osobie, na przykład mieszkającej obok starszej pani w zrobieniu jej zakupów w sklepie zza rogiem.

Bohater jest w każdym z nas niezależnie od wieku, płci, wykształcenia czy też miejsca zamieszkania, jednak to od nas samych zależy, czy odnajdziemy go w sobie w momencie, gdy on jest jak najbardziej potrzebny.

Utek
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2019 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.