Avalon » Publicystyka » Artykuł

Wielka Ankieta Avalonu - Wyniki

Miesiąc temu poprosiliśmy Was o podzielenie się Waszymi opiniami w Wielkiej Ankiecie Avalonu. Najwyższa pora spojrzeć na jej wyniki i zobaczyć, czego można się z nich dowiedzieć.


Sekcja Pierwsza: Pytania Wstępne

Pytanie 1: Jak często odwiedzasz Avalon?

Miło nam powiedzieć, że większość respondentów, bo aż 83%, odwiedza serwis co najmniej raz w tygodniu. Oczywiście było to pytanie na rozgrzewkę, więc raczej nie da się wyciągnąć z tego żadnych wniosków.
Jest też całkiem możliwe, że spory odsetek czytelników zagląda na stronę rzadziej, niż raz w miesiącu i przez cały luty nie odwiedził jej ani razu, przegapiając tym samym ankietę. It could happen.

Pytanie 2: Jaki jest główny powód, dla którego odwiedzasz Avalon?

Oraz Pytanie 3: A jakich artykułów unikasz?


Pierwsze pytania, które rzeczywiście coś wnoszą. Odpowiedzi w główniej mierze potwierdzają to, co podejrzewaliśmy na podstawie statystyk odwiedzin i liczb odświeżeń poszczególnych stron – prym wśród naszych artykułów wiodą newsy. Najmniej popularnymi tekstami są natomiast streszczenia – zdobywając najmniej, obok forum i IRC, punktów w pytaniu drugim i najwięcej (jeśli chodzi o artykuły) w pytaniu trzecim. Teraz wiemy więc na pewno, na czym skupić się bardziej, a na czym mniej – i jakiego typu redaktorów szukać podczas hipotetycznej rekrutacji.

Sekcja Druga: Streszczenia

Jak wspomniałem powyżej, zdawaliśmy sobie już sprawę z tego, że nasze streszczenia nie są szczególnie popularne – i istnieje kilka rzeczy, które mogą to wyjaśnić. Pierwszą jest zmiana "rynku" w ciągu ostatnich dziesięciu lat – sklep Multiversum powstał w 2006 (niedługo więc urodziny, szykujcie portfele na promocje), a w 2012 dołączył do niego Atom. Istnieją też mniejsi sprzedawcy, przeciętnemu polskiemu fanowi jest więc łatwiej niż kiedykolwiek zaopatrzyć się w nowe komiksy. Do tego ComiXology i własny sklep cyfrowy Marvela jeszcze bardziej ułatwiają dostęp. No i nie można nie zauważyć, że przeciętny polski fan jest obecnie bardziej światowy i spika po ingliszu płynniej, niż dekadę temu.
A sam angielski nie jest również tak potrzebny, jak niegdyś, żyjemy bowiem obecnie w czasie zwiększonego zainteresowania czytelnictwem komiksów superhero – a wydawnictwa zasypują rynek komiksem amerykańskim po polsku.
Inna rzecz, że uwaga wielu zwrócona jest mniej na karty komiksów, a bardziej na ekrany kinowe i telewizyjne. Spośród newsów największym zainteresowaniem cieszą się właśnie te odnośnie filmów i seriali.

Czym jest jednak zainteresowana ta garstka czytelników, która jeszcze zagląda do streszczeń?

Pytanie 4: Najchętniej zaglądasz do streszczeń:

Na początek: prawie jedna trzecia respondentów przyznaje, że nie czyta streszczeń wcale, co zmusza do jeszcze głębszego zastanowienia się nad priorytetami redakcji. Z tych, którzy streszczenia czytują, najwięcej osób wskazało serie "eventowe", choć tak serie "pierwszoligowe", jak i archiwa również cieszą się popularnością. Interpretuję to w ten sposób, że czytelnicy chcą wiedzieć, co dzieje się w Uniwersum Marvela jako takim (bo jeśli miałoby dojść do jakichś przetasowań, to wydarzą się one właśnie albo podczas eventów, albo w seriach "głównych"), nie musząc przy tym wydawać pieniędzy na nierzadko wątpliwej jakości historie.
Jednocześnie istnieje też zainteresowanie starszymi komiksami, z podobnych powodów – w końcu tam zostały przedstawione wydarzenia, które ukształtowały Uniwersum Marvela, które znamy dzisiaj.

Pytanie 5: Jakie są Twoje uwagi co do długości streszczeń?

Czemu w ogóle zadaliśmy to pytanie? W związku z tym, że streszczenia nie cieszą się szczególnym zainteresowaniem, streszczający wkładają w nie nieproporcjonalnie dużo pracy w stosunku do osiąganych rezultatów. Jednym z rozwiązań byłoby zmniejszenie długości  i "szczegółowości" streszczeń, pozwalając na skrócenie czasu potrzebnego do ich pisania – większości z Was odpowiada jednak długość streszczeń, tego więc robić nie będziemy. Oczywiście w związku z tym, czego dowiedzieliśmy się z pytania czwartego, lepszym rozwiązaniem byłoby zmniejszenie liczby streszczeń i ograniczenie się do "najważniejszych" serii.

Sekcja Trzecia: Recenzje

Recenzje cieszą się większą popularnością niż streszczenia – co potwierdzają tak pytania drugie i trzecie, jak i pytanie szóste poniżej. Nie jest to trudne do zrozumienia – komiksy są wydawane z myślą o amerykańskim konsumencie, więc mają "amerykańskie" ceny. Polski czytelnik zarabia ułamek tego, co czytelnik amerykański, tym więcej pomocy potrzebuje więc, jeśli chce się zdecydować na kupno jakiegoś tomiku. I tu do gry wchodzą recenzje – nie tylko przedstawienie wydarzeń rozgrywających się w komiksie, ale też, a może i przede wszystkim, opinie redaktorów. Truizm, to prawda.

Pytanie 6: Czy czytasz recenzje publikowane na Avalonie?

Jak wspomniałem, są dosyć popularne – czyta je bowiem trzy czwarte respondentów. Szkoda więc, że głównie leżą odłogiem.

Pytanie 7: Jakie recenzje czytasz najchętniej?

Oraz Pytanie 8: Jakich recenzji chciałbyś zobaczyć na Avalonie więcej?

Jak widać, największą popularnością cieszą się recenzje nowych komiksów, jak również te wydawane w Polsce. Dobra wiadomość jest taka, że polskie wydawnictwa mają podobne odczucia, przynajmniej jeśli chodzi o punkt drugi – dlatego nie musicie się martwić o to, że przestaną się one pojawiać.
Mało za to ludzi jest zainteresowanych naszymi opiniami o komiksach będących częścią nowego EU Gwiezdnych Wojen.

Sekcja Czwarta: Inne Działy

Kilka pytań poświęciliśmy streszczeniom, jak bowiem wytłumaczyłem wcześniej, one najbardziej wymagają reformy. Wasze opinie co do recenzji też pomogą nam skupić się na tym, czego Wy oczekujecie. Reszta działów wymaga jedynie, zasadniczo, sprawdzenia, czy działają tak, jak powinny. Rundę Błyskawiczną czas zacząć.

Pytanie 9: Czy zaglądasz do katalogu postaci i czy uważasz go za pomocny?

Pięć szóstych respondentów korzysta z naszego katalogu postaci, co jest bardzo dobrym odsetkiem. Trochę martwi fakt, że 13% nie może znaleźć tam tego, czego szuka – a że tylko jedna osoba zajmuje się "na pełnym etacie" opisami 6500 postaci (Dokładnie 6501, policzyłem), jest to coś, czym warto się będzie zastanowić podczas hipotetycznej rekrutacji.

Pytanie 10: Czy na Avalonie powinny od czasu do czasu pojawiać się teksty niezwiązane z Uniwersum Marvela i Star Wars?

Spójrzmy prawdzie w oczy – poziom komiksów Marvela nie znajduje się w ostatnich czasach na samej górze sinusoidy. Nawet redaktorzy fan-serwisu mogą być rozczarowani wydawnictwem i sięgać po inne komiksy – a zafascynowawszy się nimi, mogą chcieć podzielić się swoimi opiniami. Dlatego od jakiegoś czasu redakcja zastanawia się nad być może rozpoczęciem pracy nad projektem nazwanym roboczo "Avalon+". Niewielka większość z Was jest jednak za pozostaniem Avalonu przy Marvelu – co jest zrozumiałe. Może jednak pora zainteresować się kwestią blogów na stronie?

Pytanie 11: Czy interesowałaby Cię analiza wyników sprzedaży komiksów w USA?

Badanie wyników sprzedaży – w każdym razie gdy badający wie, co robi – pozwala na przewidzenie dalszych ruchów wydawnictw i nadchodzących anulacji serii, a w najgorszym wypadku na narzekanie, że publika nie wie, co dobre. I najwyraźniej dwie trzecie z Was się z tym zgadza.

Pytanie 12: Najbardziej interesują Cię biosy:

Biosy są bardzo popularne – jedynie 13% respondentów ich nie czyta. Najbardziej domagacie się aktualizacji biosów już istniejących, co jest zrozumiałe – nad niektórymi z nich nie pracowano od czasu ich pierwszej aktywacji, a ostatnie opisane wydarzenia mają miejsce przed Civil War czy nawet House of M.
Co jednak zaskakujące, bardziej niż biosy postaci, które mogą zyskać na popularności dzięki filmom czy serialom, jesteście zainteresowani postaciami pobocznymi, których biografie byłyby krótkie. Znowu więc – pora, by redakcja ustaliła sobie nowe priorytety.

Sekcja Piąta i Ostatnia: Lista Życzeń

Jeśli Avalon ma się rozwijać, nie możemy pracować jedynie nad tym, co już mamy – dlatego stworzyliśmy listę w Pytaniu 13. Część z propozycji istniała dawno temu, w czasach X-Men Avalon, i zniknęły podczas ekspansji, gdy trzeba było się skupić na innych, ważniejszych wtedy, aspektach strony (jak streszczenia. O, ironio). Inne to rzeczy, które kiedyś mieliśmy już po "ewolucji", ale które popadły w zapomnienie, a jeszcze inne to projekty, nad których wdrożeniem się nieśmiało zastanawiamy. Bez przeciągania więc:

Pytanie 13: Czego brakuje Ci na Avalonie?

Największą popularnością cieszą się opisy drużyn – tylko kilku głosów zabrakło, żeby można było mówić o połowie odpowiadających głosujących na tę opcję. Jest to jeden z tych pomysłów, który istniał w czasach x-men.pl, od prawie dziesięciu lat jednak nie posiadamy takiego działu. Może pora to zmienić?
Opisy całych serii – podobne w teorii do opisów crossoverów i pisane z perspektywy jakiegoś czasu, skupiałyby się na tym, co było w serii rzeczywiście istotne. No i to też pewien kierunek, w którym mogłyby ewoluować obecne streszczenia.
"Encyklopedia" – mamy biosy postaci, więc czemu nie pisać o wszystkim innym? Avalon to nie tylko serwis informacyjny, mamy też cel, by stać się niezastąpionym kompendium wiedzy. Problem w tym, że najpierw musielibyśmy wymyślić, jak miałoby to działać z technicznego punktu widzenia.
Felietony – raz na jakiś czas ktoś napisze, co mu w duszy gra. Teraz jednak wiemy, że jest to względnie popularne. Może na tyle, by ewoluować w odrębny dział?

Mniej popularnymi propozycjami były:
Streszczenia filmów/seriali. Jasne, film można obejrzeć względnie tanio – a i stosunek wydanych pieniędzy do czasu spędzonego z historią jest lepszy, niż z komiksami - więc streszczenia filmów nie są aż tak potrzebne. Seriale, przynajmniej te na ABC, są ostatnio oskarżane o bycie nudnymi, streszczenie więc mogłoby teoretycznie być mile widziane, większość z Was jest jednak innego zdania.
Teksty niezwiązane z Uniwersum Marvela i Star Wars – tylko 11% respondentów z chęcią by je zobaczyło, projekt "Avalon+" tym bardziej więc traci priorytet. Szkoda, ale nadal można skupiać się na tych tematach w felietonach czy na blogach.
Teksty związane ze Star Wars – jedynie 10% odpowiadających uważa, że powrót Gwiezdnych Wojen do Marvela to wystarczający powód, by przenieść się do Odległej Galaktyki. Może więc zamiast skupiać się na rozwijaniu serwisu w tę stronę, nawiązać współpracę z jednym z polskich serwisów Gwiezdnowojennych?

Wnioski

Koniec końców, ankieta w głównej mierze potwierdzała to, co już podejrzewaliśmy na podstawie statystyk odwiedzin – zawsze jednak lepiej mieć potwierdzenie z innego źródła, nie można więc powiedzieć, że była to strata czasu czy środków. Wiemy teraz na pewno, na czym się skupić, a czemu przyznać niższy priorytet, a także jakiego typu redaktorów szukać przy okazji kolejnej rekrutacji. Od strony technicznej wiemy też już, nad którymi działami pracować – oczywiście, nie pojawią się z dnia na dzień, ale gdy Avalon przejdzie kolejną ewolucję, jak tę w 2007 (ekspansja) czy 2012 (nowy layout), będziecie mogli się spodziewać kilku nowości.
A kiedy nastąpi ta ewolucja? Ciężko powiedzieć, ale 15. rocznica powstania strony brzmi całkiem nieźle. Na razie tymczasem będziemy powoli odchodzić od mniej popularnych tekstów na rzecz tych bardziej wyczekiwanych.

Dziękujemy wszystkim respondentom za pośwęcony czas i udzielone uwagi. Możecie być pewni, że nie zostaną zapomniane.
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.