Avalon » Publicystyka » Artykuł

Avengers Initiative: seria, którą warto poznać!

W tym artykule chciałbym przypomnieć o serii Avengers Initiative, która była reperkusją wydarzeń przedstawionych na łamach historii pt. Civil War, która wstrząsnęła komiksowym światem Marvela w 2006 roku, czyli mija 10 lat od tych wydarzeń. Innym powodem jest to, iż za chwilę doczekać się mamy Civil War II, czyli nowej odsłony konfliktu między superbohaterami.
Seria Avengers Initiative to 35 zeszytów wydawanych w latach 2007-2010 opowiadających, przynajmniej w początkowym okresie, o bazie wojskowej Camp Hammond w Stanford - miejscu, które najbardziej ucierpiało w wyniku wydarzeń przedstawionych na łamach miniserii Wojna Domowa. Jej twórcami byli Dan Slott oraz Christos Cage, za stronę graficzną odpowiadali m.in Stefano Caselli, Steve Uy, Harvey Tolibao.

To tutaj rozpoczęto szkolenie rekrutów pod nadzorem rządu USA, którzy mieli pracować nad kontrolą swoich mocy czy też umiejętności w walce.

W skład pierwszej grupy wchodzili: Cloud 9HarballKomodoMVPTrauma. Pieczę nad nimi pełnili Yellowjacket, War MachineGauntlet i Justice. Brali oni udział w historii World War Hulk, choć dość szybko zostali oni pokonani przez kompanów Hulka. 


Na łamach tej serii widzieliśmy także szereg mniejszych lub większych dramatów, jak przypadkowa śmierć MVP już w pierwszym numerze czy też jego zmartwychwstanie w formie ogarniętego szałem zabijania klona.

To jedna z tych serii, które może nie są kamieniem milowym w świecie komiksu, czy też tzw. "must read", tylko po prostu bardzo fajną i przyjemną lekturą. 


W trakcie trwania historii Secret Invasion także postacie z Avengers Initiative brały w niej czynny udział, okazało się bowiem, że pod jednego z ich nauczycieli, opiekunów, czyli Yellowjacketa podszywał się zmiennokształtny Skrull, ba, nawet przez chwilę ośrodek szkoleniowy został przejęty przez tę rasę. Jednak z pomocą m.in Skrull Kill Crew udało się ich pokonać.


Kolejne numery pokazały nam, że nic nie trwa wiecznie i czas kolejnych grup rekrutów dobiegł końca, gdy rządy w Camp Hammond objął Norman Osborn. To on po wydarzeniach z miniserii Secret Invasion przejął po Tonym Starku funkcję dyrektora S.H.I.E.L.D. i przemianował ją na H.A.M.M.E.R. Sprowadził on tam superprzestępców, którymi dowodził The Hood. Akcja nabrała tempa, gdy na kartach kolejnych numerów powrócili poprzedni rekruci, byliśmy świadkami potyczki z klonem Thora (tzw. Clorem), czy też ataku Nightmare na Camp Hammod, przy okazji wyszło na jaw, że jest on ojcem Traumy.


Ostatnie numery omawianej serii to tie-iny do historii Siege, gdy Norman Osborn postanawia zaatakować Thora oraz innych nordydzkich bogów w Oklahomie. Jego zniknięcie postanawiają wykorzystać inni bohaterowie, by odzyskać obóz szkoleniowy w Stamford. Drużyną tą dowodzi Justice, były członek dryżyny New Warriors. Poznajemy ostateczny los Penance'a, którym okazał się być cudem ocałały z wybuchu pokazanym w Civil War #1 Robbie Baldwin alias Speedball. Akcja dwóch finałowych zeszytów to kulimnacja wątków. Inicjatywa została rozwiązana, a Norman Osborn i jego kompani pokonani.


Zatem, czy warto zacząć przygodę z tym już nieco zapomnianym tytułem? Pewnie, że tak, tym bardziej fani Avengers powinni dać mu szansę. Prócz nowych bohaterów, których tylko kilku wymieniłem w tym artykule, zobaczyć tam mogliśmy powrót takich postaci jak np. Rage, który w przeszłości przez chwilę należał do Avengers.

Całość została zebrana w formie 6 wydań zbiorczych, które nadal możemy znaleźć w ofercie polskich sklepów komiksowych.

Więc jeśli szukacie serii na dosyć wyrównanym poziomie i jesteście otwarci na nowe postacie oraz wątki, to będzie idealny tytuł właśnie dla was.

Utek
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2019 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.