Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - Star Wars: Skywalker atakuje

starwarslong.jpg


Przez prawie ćwierć wieku wydawnictwo Dark Horse dostarczało nam wielu, w większości trzymających wysoki poziom historii z uniwersum Gwiezdnych Wojen. Ich akcja była czasem oddalona nawet o kilka tysiącleci w stosunku do oryginalnej trylogii, co pozwoliło powiększyć dobrze znany nam świat i dopowiedzieć do niego wiele szczegółów. Nic jednak nie trwa wiecznie i po przejęciu Lucasfilm przez Disney, również wydawca komiksów musiał się zmienić, a tak zwane Expanded Universe przestało być kanoniczne. Tym samym, po prawie trzydziestu latach, komiksy Star Wars wróciły do wydawnictwa Marvel, a starsze historie znalazły swoje miejsce w serii Legend, obecnej również w Polsce. 

Pierwsze zapowiedzi wydawnictwa dawały spore nadzieje, bo do pracy nad kilkoma zaprezentowanymi tytułami zatrudniono bardzo dobrych i docenianych twórców. Główną serię z prostym tytułem "Star Wars" zająć się miał Jason Aaron, a jako artysta na początku wspierać go miał John Cassaday. Nie są to oczywiście nazwiska, przy których nie pojawiłyby się żadne wątpliwości, ale po przeczytaniu "Skywalker atakuje" każdy chyba powie, że były to obawy na wyrost. 

Aaron zaczyna akcję swojego komiks tuż po bitwie o Yavin, mamy więc do czynienia z postaciami tuż po wydarzeniach z "Nowej nadzei". Skupia się oczywiście na klasycznych bohaterach, którzy na początku albumu biorą udział w kolejnej akcji rebeliantów, z której konsekwencjami muszą sobie poradzić w jego dalszej części. Luke wciąż stara się nauczyć bycia Jedi, mając wiele wątpliwości do co swojej roli, a burzliwe relacje między Hanem i Leią jeszcze bardziej się komplikują, gdy pojawia się pewna tajemnicza postać z przeszłości Solo. Równorzędną postacią jest tu też Darth Vader, mimo iż jego przygody można śledzić także w jego własnej regularnej serii. Nie trudno przyznać, że to sceny z jego udziałem, jak np. rozmowa z Jabbą, wypadają najlepiej w całym albumie. 

Historia zapoczątkowana tutaj przez Aaron wypada bardzo dobrze. Łączy on elementy dobrze znane fanom SW z zaskakującymi pomysłami, nie budząc przy tym większych kontrowersji. Wykonane przez Cassadaya rysunki zaliczyć można do jego lepszych prac. Nie brak tu detali, wszelkie pojazdy świetnie się prezentują, a twarze bohaterów przypominają te znane z filmów. Do tego paleta barw wybrana przez Laurę Martin idealnie oddaje klimat tego okresu sagi. 

Wydaje mi się, że kto od początku skazywał na porażkę nową falę komiksów Star Wars, musi przyznać się do błędu, gdyż okazuje się, że o znanych i starych postaciach wciąż można stworzyć interesujące komiksy i nie trzeba póki co przenosić się o setki lat w przód lub w tył z fabułą. Nowe otwarcie pozwala na stworzenie bardziej spójnego uniwersum, a niekanoniczne historie na pewno nie pójdą w zapomnienie, lecz staną się wzorem dla kolejnych twórców, źródłem inspiracji, ale też wciąż dobrą lekturą, do której warto wrócić. 

Przy okazji polskiego wydania trzeba jeszcze dodać na koniec, że na to, co zrobi Egmont po zmianie wydawcy czekało wielu, gdyż magazyn Star Wars Komiks został z tego powodu zawieszony. Na szczęście udało im się dogadać z Marvelem, a forma wydawania nowych komiksów z tego uniwersum z pewnością zadowoli wiele osób. Magazyn zwiększył swoją objętość, co pozwoliło na umieszczenie w nim aż 6 oryginalnych zeszytów, odpowiadających jednemu wydaniu zbiorczemu, i był to zdecydowanie najlepszy wybór. Miękka okładka może niektórym przeszkadzać, ale przy tak niskiej cenie nie zastanawiałbym się przy dokonywania zakupów. 

W kolejnym numerze magazynu, który trafi do sklepów już niebawem, pojawi się pierwsze sześć numerów regularnej serii "Darth Vader" pisanej przez Kierona Gillena i podobnie jak w przypadku recenzowanego tu tomu, jest na co czekać. 

Rodzyn
 

Star Wars Komiks - 59 - (1/2015) Skywalker atakuje.
Scenariusz: Jason Aaron
Rysunki: John Cassaday
Wydawnictwo: Egmont
Tłumaczenie: Maciej Drewnowski
Liczba stron: 148
Format: 170x260 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Data wydania: wrzesień 2015
Sugerowana cena detaliczna: 19,90 złswkomiks59.jpg
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.