Avalon » Publicystyka » Artykuł

Undervision vol. 2 #6: Wyczucie Hickmana

Czwarty numer Secret Wars vol. 2 był wielki. Hickman idealnie oddał relacje Richardsa i Dooma. Wszystko to zostało podkreślone przez naprawdę dobre dialogi. Przypomniało mi to o pewnym cytacie z Secret Warriors
u006.jpg

Czwarty numer Secret Wars vol. 2 był wielki. Hickman idealnie oddał relacje Richardsa i Dooma. Wszystko to zostało podkreślone przez naprawdę dobre dialogi. Przypomniało mi to o pewnym cytacie z Secret Warriors

Uwaga, spoilery z zakończenia Secret Warriors.

Secret Warriors zostali stworzeni przez Briana Michaela Bendisa w 2008 roku na potrzeby ówczesnego wielkiego eventu – Secret Invasion. Po zakończeniu historii w świecie Marvela nastało Dark Reign, co oznaczało start kilku serii. Załapała się także drużyna Nicka Fury'ego, ale w tym miejscu pałeczkę przejął Jonathan Hickman. W gruncie rzeczy był to bardziej komiks o Furym niż o drużynie młodych bohaterów. Tak, ten komiks pokazał jak ważną i potężną postacią w uniwersum Marvela jest człowiek bez supermocy (Infinity Serum to tyle co nic). 

Jeżeli macie w posiadaniu tomy Secret Warriors, to na pewno zauważyliście nietypową tylną część okładki. O tym jak Hickman przygotowuje specjalny design dla swoich komiksów, pewnie kiedyś napiszę oddzielny tekst. To, co wyróżnia omawiany komiks, to minimalizm i ukazanie tam tytułu danego tomu, loga oraz cytatu. Ich dobór jest bardzo dobry, ale to w środku znajduje się najlepszy kąsek. 

Prolog do serii został wydany w antologii Dark Reign: New Nation. Skupia się on na monologu Steve Rogersa z czasów II Wojny Światowej, który przerywany jest wstawkami z teraźniejszości.

"There are dark and desperate Times…
I know that some of you are afraid. It’s all right—It’s perfectly natural.
But I want you to know that I am not.
I am not afraid to die this day beause what we do here is necessary.
It may seem impossible—our enemies may appear to be endless… but that doesn’t matter—because there is no one else.
Look at me.
I Believe in an idea…
…An idea that a single invidual who has the right heart and the right mind…
…That is consumed with a single purpose…
…That one man can win a war.
Give that one man a group of soldiers with the same conviction… and you can change the world."

Ten tekst utkwił mi niezwykle w pamięci. Tyle, że nie po przeczytaniu wstępu, ale po lekturze ostatniego numeru. To tam Steve Rogers po raz kolejny wypowiada pogrubioną część do Nicka Fury'ego i oznajmia mu, że mówi o nim. Nie pozostało mi nic innego, jak zgodzić się z Kapitanem. Hickman jego ustami znakomicie opisał postać najpopularniejszego agenta Marvela. 

I w Secret Wars vol. 2 #4 Jonathan Hickman zrobił coś podobnego. Tym razem ustami Doctora Strange'a:

"I didn’t even tell him what you’ve done, and I’m sure he’s going to be hard at work solving the problem of you.
How much harder do you think Reed Richards is going to try when he finds out that you stole his entire life? Look at you…
Even with all this power, you’re still afraid of him.
Well, you know what old friend?
I think you should be."

Te dwie wypowiedzi zapadną mi w pamięci na naprawdę długi czas. Jonathan Hickman pokazał dzięki nim, że jest wielkim scenarzystą. Rzadko kiedy widuje tak dobre rozumienie postaci i ich relacji, pokazywane w tak prosty i skuteczny sposób.

Dominik "Undercik" Nowicki

u006a.jpg

Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.