Avalon » Publicystyka » Artykuł

Living Tribunal #178 - Annihilation: Conquest - Book 1 HC

lt%20178s.jpgAnnihilation: Conquest - Book 1 HC
Scenariusz: Dan Abnett, Andy Lanning, Keith Giffen, Christos N. Gage
Rysunki: Mike Perkins, Timothy Green II, Mike Lilly
Okładka: Aleksi Briclot
Data wydania: 23.01.2008
Liczba stron: 272
Cena: 29,99$
Zawiera: Annihilation: Conquest - Prologue, Annihilation: Conquest - Star-Lord #1-4, Annihilation: Conquest - Quasar #1-4, Annihilation Saga

Sc0agar4k: Anihilacja doprowadziła do wyniszczenia większości obszarów w kosmosie. Czy nastał w końcu czas spokoju i odbudowy? Czy bohaterowie mogą w końcu odpocząć i zregenerować siły? Nie. Nastał czas Podboju!

Pierwsza księga "Annihilation: Conquest" dzieli się na trzy części. Pierwsza z nich zaczyna się dokładnie tam, gdzie zakończył się poprzedni kosmiczny konflikt, czyli "Annihilation". Imperium Kree jest rozbite. Najazd Annihilusa uwypuklił wszystkie dziury w systemie obronnym Imperium. Sprawujący władzę Ronan The Accuser postanawia zadbać o bezpieczeństwo swoich podwładnych. Zleca naprawę systemu Peterowi Quillowi. Niegdyś znany pod pseudonimem Star-Lord, obecnie były więzień, który pomógł Kree w walce z Annihilusem. Kiedy wydawałoby się, że udało mu się tego dokonać, następuje zdradziecki atak Phalanx, którzy dokonują inwazji na Hale, stolicę Imperium i odcinają Kree od reszty Wszechświata. I to wszystko jest wyłącznie prolog. Ten one-shot zarówno doskonale przedstawia sytuację po "Anihilacji", jak i wprowadza do "Podboju".

Czteroczęściowa historia Petera Quilla opowiada o misji, którą zleca mu wywiad Kree. Misja na pierwszy rzut oka wydaje się być samobójcza. Wraz ze swoją drużyną, w skład której wchodzą byli więźniowie, bardzo specyficzni więźniowie (bo jak inaczej nazwiemy gadającego szopa i chodzące drzewo), mają powstrzymać Phalanx przed kolonizacją i podporządkowaniem sobie całego Wszechświata (co im się udało na Hali). Otrzymują tą misję, ponieważ prymitywne metody Ziemian mogą być bardzo skuteczne z wysokorozwiniętą rasą Phalanx.

Trzecia część to przygody Phyli-Vell (która przyjęła imię Quasar) oraz Heather Douglas, zwanej Moondragon. Wyruszyły one z misją odnalezienia wybawiciela, który ma uratować Kree. Szukają go na obrzeżach Imperium, a ich tropem podążają Phalanx oraz sprzymierzony z nimi Super-Adaptoid. Czas nie działa na ich korzyść. Quantum Bands zaczynają tracić swoją moc, a Moondragon nawiedzają demony z jej przeszłości.

Annihilation: Conquest - Book 1 to dzieło czterech scenarzystów. Są to odpowiednio Dan Abnett i Andy Lanning, Keith Giffen oraz Christos N. Gage. Panowie wykazali się doskonałą umiejętnością budowania napięcia. Całość czytałem (nie pierwszy raz zresztą) z zapartym tchem. Humor oczywiście dominuje w części poświęconej Quillowi i jego drużynie (RR i Groot dają przedsmak tego, co później pokażą w pełni w Guardians of the Galaxy vol. 2). Każda z grup odbywa podróż. Parszywa Dwunastka, jak nazwał swoją grupę Quill, to podróż pełna akcji i przygód. Quasar i Moondragon również nie mogą narzekać na ilość akcji, ale one są tylko dwie (na dodatek w związku ze sobą), dlatego ich podróż ma również wymiar psychologiczny.

Rysunki to zasługa panów Mike'a Perkinsa, Timothy Greena II oraz Mike'a Lilly (plus rewelacyjne okładki Matta Wilsona z Phylą-Vell w roli głównej). Style obu Mike'ów są bardzo podobne. Wyraziste, z dużą ilością szerokich kadrów. Styl Greena jest... charakterystyczny. Nie do końca mi on odpowiada, ale też nie odrzuca.

Na koniec dodam, że do tego zbioru został dołączony one-shot Annihilation Saga. Doskonały dodatek, jeśli ktoś nie miał wcześniej styczności z "Anihilacją", bowiem jest tam opisane całe to wydarzenie.

Fanów kosmosu zachęcać do sięgnięcia po ten tom nie trzeba. Czy mogę polecić go innym? Oczywiście. Dostaniecie tutaj dużo akcji oraz humoru. Dobrze zarysowane postacie, jak również... smoka (i to nie takiego pokroju Lockheeda, tylko prawdziwego, ogromnego smoka). Szczerze zachęcam do zapoznania się z tą pozycją.

lt_45pts.png
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.