Avalon » Publicystyka » Artykuł

"Iron Man 3": pressbook


The Walt Disney Company Polska

prezentuje

marvel-iron-man3.jpg


W rolach głównych:

Robert Downey Jr.
Gwyneth Paltrow

Guy Pearce
Rebecca Hall

Ben Kingsley
Don Cheadle

Reżyseria:
Shane Black

Film dostępny z napisami lub w polskiej wersji językowej.

W kinach od 9 maja.
 http://pl.marvel.com/iron-man-3/


Obsada

Robert Downey Jr. (głos Mariusz Bonaszewski)  -  Iron Man
Gwyneth Paltrow (głos Magdalena Kumorek)  -  Pepper
Guy Pearce (głos Bartłomiej Topa)  -  Killian
Rebecca Hall (głos Katarzyna Dąbrowska)  -  Maya
Ben Kingsley (głos Jerzy Kryszak)  -  Mandaryn
Paul Bettany (głos Grzegorz Kwiecień)  -  Jarvis
Don Cheadle (głos Tomasz Sapryk)  -  Rhodey
Jon Favreau (głos Michał Piela)  -  Happy
Ty Simpkins (głos Maciej Falana)  -  Harley

Twórcy

Reżyseria  -  Shane Black
Scenariusz  -  Shane Black, Drew Pearce
Muzyka  -  Brian Tyler
Zdjęcia  -  John Toll
Montaż  -  Peter S. Elliot, Jeffrey Ford
Kostiumy  -  Louise Frogley
Kierownik artystyczny  -  Bill Brzeski
Producent  -  Kevin Feige
Reżyseria (polska wersja językowa)  -  Waldemar Modestowicz
Dialogi  -  Jan Wecsile

Dystrybucja  -  The Walt Disney Company Polska
Czas trwania filmu  -  130 min


Krótko o filmie


Dwukrotnie nominowany do Oscara, jeden z najpopularniejszych aktorów świata, Robert Downey Jr. ("Avengers", "Holmes" ) powraca w roli miliardera i genialnego wynalazcy Tony'ego Starka w filmie " Iron Man 3". Na ekranie towarzyszą mu Gwyneth Paltrow ("Zakochany Szekspir"), Guy Pearce ("Memento"), Rebecca Hall ("Vicky Cristina Barcelona") oraz Ben Kingsley ("Książę Persji: Piaski czasu").

Świat Tony’ego Starka legł w gruzach w skutek podstępnych działań jednego z jego najpotężniejszych wrogów. W poszukiwaniu zemsty Stark wyrusza w podróż, która wystawi na próbę siłę jego charakteru i ducha walki. Przyparty do muru, znów może polegać wyłącznie na swojej pomysłowowści i instynkcie. Wkrótce odkrywa odpowiedź na od dawna nurtujące go pytanie: Czy to zbroja czyni superbohatera?

"Iron Man 3" w kinach od 9 maja! W Polsce również w wersji z dubbingiem.Wprowadzenie


Marvel Studios prezentuje film "Iron Man 3". To kontynuacja pełnometrażowych przygód uwielbianego na całym świecie miliardera i wynalazcy Tony’ego Starka znanego również jako superbohater Iron Man.

W trzeciej części historii ze świata Marvela genialny zuchwalec stawi czoło nieprzyjacielowi, którego potęga nie zna granic. Kiedy Stark odkrywa, że jego osobisty świat runął w gruzach, podejmuje się niełatwej misji odnalezienia winowajców. Bohater na każdym kroku poddawany jest próbom charakteru. Przyparty do muru, broniąc swoich najbliższych będzie mógł polegać tylko na sobie, swojej pomysłowości i instynkcie. Walka z przeciwnościami pozwoli Starkowi znaleźć odpowiedź na nurtujące go pytanie: czy to rzeczywiście zbroja czyni superbohatera?

Film jest rozwinięciem przygód jednego z najpopularniejszych superbohaterów ze stajni Marvela – Iron Mana, który pojawił się po raz pierwszy na łamach "Tales of Suspense" (#39) w 1963 roku, a we własnym komiksie, "The Invincible Iron Man", zadebiutował w 1968 roku. W "Iron Man 3" zobaczymy ponownie Roberta Downeya Jr. ("Sherlock Holmes: Gra cieni", "Jaja w tropikach") w roli superbohatera Tony’ego Starka, jak również Gwyneth Paltrow ("Thanks for Sharing", "Epidemia strachu") jako Pepper Potts, Dona Cheadle’a ("Lot", "Hotel Ruanda") jako Jamesa "Rhodneya" Rhodesa, Guya Pearce’a ("The Hurt Locker: W pułapce wojny", "Memento") jako Aldricha Killiana, Rebeccę Hall ("Prestiż", "Vicky Cristina Barcelona") jako Mayę Hansen, Jona Favreau ("Złodziej tożsamości", "Ludzie jak my") jako Happy Hogana i Bena Kingsleya ("Lista Schindlera", "Gandhi") jako Mandaryna.

W pozostałych rolach wystąpią: Stephanie Szostak ("R.I.P.D", "Diabeł ubiera się u Prady") w roli Ellen Brandt, James Badge Dale ("Jeździec znikąd", "Lot") jako Savin, Ty Simpkins ("Naznaczony") jako Harley, William Sadler ("Skazani na Shawshank", "Zielona mila") jako prezydent Ellis i Paul Bettany ("Ksiądz", "Chciwość") użyczający głosu Jarvisowi.

"Iron Mana 3" wyreżyserował Shane Black, który wraz z Drew Pearce’m jest też współautorem scenariusza. Producentem filmu jest prezes Marvel Studios Kevin Feige, a producentami wykonawczymi, między innymi Jon Favreau, Louis D’Esposito, Charles Newirth, Victoria Alonso, Stephen Broussard, Alan Fine, Stan Lee i Dan Mintz.

Za kreatywną stronę przedsięwzięcia odpowiadał zespół w składzie: operator John Toll, ASC ("Braveheart", "Wichry namiętności"), kierownik artystyczny Bill Brzeski ("Kac Vegas", "Zanim odejdą wody"), montażyści Jeffrey Ford, A.C.E. ("Avengers", "Captain America: Pierwsze starcie") i Peter S. Elliot ("Fantastyczna Czwórka 2: Narodziny Srebrnego Surfera") i kostiumolog Louise Frogley ("007 Quantum of Solace", "Epidemia strachu").

Po komercyjnym sukcesie pierwszych dwóch filmów o Iron Manie, widzowie ostatnio mieli okazję podziwiać tego bohatera w bardzo dobrze przyjętej przez krytykę produkcji studia Marvel "Avengers", która z kwotą 207,4 mln dolarów pobiła rekord przychodów uzyskanych w weekend premiery w Stanach Zjednoczonych. Odtwórcą roli superbohatera w każdym przypadku był Robert Downey Jr. Łącznie na całym świecie film przyniósł 1,6 miliarda dolarów przychodu zajmując pod tym względem pierwszą pozycję wśród wszystkich produkcji Disneya i dołączając do grona czterech innych, które przekroczyły próg miliarda dolarów przychodu w skali globalnej.Fabuła


"Iron Man 3 jest o tyle nietypowy, że stanowi nie tylko kulminację dwóch pierwszych części pod tym samym tytułem, ale również kontynuację Avengers" – mówi producent Kevin Feige.

"To rzadki przypadek, aby jeden film był sequelem dwóch różnych produkcji. W pewien sposób dzięki temu zabiegowi mogliśmy stworzyć coś bardzo wyjątkowego i było to dla nas niezwykle fascynujące".

W filmowym świecie Marvela wszystkie zdarzenia w poszczególnych produkcjach mają bezpośredni wpływ i przełożenie na to, co będzie się dziać w filmach i komiksach w przyszłości. W "Iron Manie 3" widzimy Tony’ego Starka, który ma już za sobą wszystkie zdarzenia i przeciwności, którym musiał stawić czoło w "Avengers", ale nadal boryka się z problemem braku równowagi w życiu osobistym.

Scenarzyści filmu zdecydowali się na powrót do korzeni, innymi słowy sprawdzają, jak zachowałby się Tony Stark pozbawiony swoich miliardów oraz zabawek i zmuszony do odzyskania statusu superbohatera.

Jak wyjaśnia producent wykonawczy Louis D’Esposito: "Już na wczesnym etapie pracy nad scenariuszem zaczęliśmy rozmawiać o powrocie do korzeni Tony’ego Starka, bo chcieliśmy zobaczyć, jak sobie poradzi korzystając tylko z własnego intelektu. Chcieliśmy przekonać się, jak zareaguje w obliczu przeważającej siły przeciwników i jak wykaraska się z zastawionych na niego sideł".

Producent wykonawczy Stephen Broussard tak wyjaśnia decyzję o powiązaniu w tym filmie dwóch różnych opowieści. "W komiksach o Iron Manie pojawiają się dwie klasyczne opowieści – jedna starsza, a druga bardziej nowoczesna. Do starszej należy postać Mandaryna, który jest jednym z najsłynniejszych szwarccharakterów tego wymyślonego świata. Jego początki sięgają lat 60. ubiegłego stulecia. Chcieliśmy, aby Shane (Black) i Drew (Pearce) uwspółcześnili ten pomysł dla dzisiejszego widza".

Broussard dodaje: "Chcieliśmy połączyć ten pomysł z innym motywem pojawiającym się w komiksowej serii Extremis, która ukazała się niedługo przed premierą pierwszego filmu Iron Man w 2008 roku. Chodzi o biologicznie modyfikowane istoty o nadludzkich zdolnościach, z którymi musi zmierzyć się Tony. Pomyśleliśmy więc, że połączenie tych dwóch historii w filmie Iron Man 3 byłoby ciekawym zabiegiem".

Jednym z pierwszych zwolenników historii opowiedzianej w "Extremis" był Robert Downey Jr. Dziś mówi: "Pamiętam, że w ramach przygotowań do zdjęć do Iron Mana czytałem komiksy z tej serii i Extremis wydała mi się wyjątkowo ciekawa".

"Historia opowiedziana w komiksach z serii Extremis zawsze mnie ciekawiła, bo odnosiło się wrażenie, że kiedy Tony Stark zakłada swoją żelazną zbroję, to się w niej w pewnym sensie ukrywa" – tłumaczy reżyser Shane Black. "Iron Man nigdy by tak o sobie nie powiedział, ale chyba tak właśnie jest. Natomiast wytwory projektu Extremis zdają się płonąć wewnętrznym ogniem. Dlatego jeden z nich może powiedzieć do Tony’ego: Żeby jechać, musisz mieć samochód. Ja jestem samochodem".

Rozwój postaci Tony’ego Starka w dużej mierze napędzany jest też niepokojem, którego źródłem jest historia opowiedziana w "Avengers". Przed wydarzeniami pokazanymi w tym filmie Tony Stark uważał się za jedynego superbohatera na świecie, a w "Iron Man 3" musi zmierzyć się ze świadomością, że tak nie jest. Jak wyjaśnia Kevin Feige: "W filmie Avengers Iron Man zostaje skonfrontowany nie tylko z objawieniem nadludzkich zdolności innych superbohaterów, ale również otwarciem portalu do innego świata, co całkowicie odmienia jego postrzeganie rzeczywistości".

Według Roberta Downeya Jr. droga, jaką przebył Tony Stark w komiksach i filmach o Iron Manie bardzo przemawia do widzów. "Iron Man 3 jest super, bo stanowi rozszerzenie i kontynuację tego, za co czytelnicy i widzowie pokochali opowieści o tym superbohaterze. Dzięki wyśmienitej realizacji i wielkiemu sukcesowi Avengers nie musimy głowić się nad tym, jak powinien wyglądać następny film, zamiast tego mogliśmy skupić się na zgłębianiu charakteru Tony’ego Starka w sposób bardzo naturalny i powiązany z całą opowieścią. Dzięki temu wykorzystujemy najlepsze cechy świata Iron Mana".Kwestia reżysera


O ile Robert Downey Jr. i studio Marvel byli gotowi do pracy nad trzecią częścią fabularnej serii, to nierozwiązana pozostawała paląca kwestia zastępstwa za Jona Favreau, który jako reżyser rozsławił Iron Mana na całym świecie i stworzył dwa kinowe megahity.

"Charakter wszystkich naszych produkcji jest definiowany przez współpracujących z nami filmowców, którzy przenoszą opowieść na duży ekran" – mówi Kevin Feige. "To, co udało się osiągnąć Jonowi Favreau w dwóch pierwszych filmach było przełomowe i oszałamiające. Kiedy więc przyszedł czas na zmianę reżysera, wydawało nam się to przytłaczającym zadaniem. Potrzebny był ktoś z doświadczeniem, gustem i umiejętnościami pozwalającymi stworzyć wielki film sensacyjny, ale jednocześnie stąpający twardo po ziemi".

Filmowcy zwrócili się do Shane’a Blacka, który szczęśliwym zbiegiem okoliczności współpracował wcześniej z Robertem Downeyem Jr. w roli reżysera przy filmie "Kiss Kiss Bang Bang". To właśnie ta produkcja poważnie przyczyniła się do zaangażowania aktora do roli Tony’ego Starka w "Iron Manie".

Dla aktora zatrudnienie Blacka w roli reżysera i scenarzysty było spłatą długu za zakulisową pomoc, jaką otrzymał od niego podczas kręcenia "Iron Mana". "Na etapie produkcji Iron Mana Jon Favreau i ja radziliśmy się Shane’a w sprawie realizacji niektórych scen. Odpowiadał nam niekiedy metaforycznie, a niekiedy w formie bezpośrednich wskazówek reżyserskich, ale zawsze były to świetne uwagi i nigdy nie zażądał za nie ani grosza. Choć muszę przyznać, że raz kosztowało nas to jedną porcję łososia i borówek" – wspomina ze śmiechem Robert Downey Jr. "Shane miał znaczący wpływ na ukształtowanie się gatunku komediowo-sensacyjnego. Bardzo ucieszyłem się, kiedy Marvel zaproponował go do roli reżysera Iron Man 3 i oczywiście gorąco tę kandydaturę poparłem".

Z kolei dla Shane’a Blacka, który od dziecka był fanem "Iron Mana", możliwość ponownej współpracy z Robertem Downeyem Jr. była okazją nie do pogardzenia. "Oferta wyreżyserowania i stworzenia scenariusza do Iron Man 3 była wręcz nieprawdopodobna, a udział Roberta podnosi jakość każdego przedsięwzięcia" – mówi Black.

"Chcieliśmy w ten film tchnąć ducha świeżości, a styl pisarski Shane’a Blacka jest niesłychanie wyjątkowy" – podsumowuje producent Louis D’Esposito. "Bardzo dobrze pisze dla sensacji, ale jest równie dobry w czarnej komedii z elementami miłosno-emocjonalnymi. Jego wyjątkowość polega na tym, że wszystkie te elementy potrafi zawrzeć w jednej scenie.

Znakiem rozpoznawczym scenariuszy jego autorstwa jest ekscentryczność połączona z dużą dawką emocji".Obsada i postaci


W świecie Marvela wszystkie zdarzenia w poszczególnych produkcjach mają bezpośredni wpływ i przełożenie na to, co będzie się dziać w filmach i komiksach w przyszłości. Tony Stark ma już za sobą wszystkie zdarzenia i przeciwności, którym musiał stawić czoło w "Avengers", ale nadal boryka się z problemem braku równowagi w życiu osobistym.

"Chociaż cały świat zna i uwielbia Tony’ego Starka, on nadal mozolnie uczy się rozpoznawać granicę pomiędzy Iron Manem a swoim własnym życiem, przez co coraz bardziej uzależnia się od sprzętu superbohatera" – wyjaśnia producent wykonawczy Stephen Broussard. "Te przedmioty stały się tak ważnym elementem jego życia, że wpływają nawet na relacje z najbliższymi mu osobami: Pepper Potts, Rhodeyem i Happy Hoganem".

"Jak sprawić, by publiczność identyfikowała się z miliarderem, wynalazcą i playboyem i kibicowała mu?" – pyta producent Kevin Feige. "Można na przykład obsadzić w takiej roli Roberta Downey’a Jr., dzięki któremu Tony Stark jest tak lubianym i cenionym bohaterem. Można też daną postać pozbawić wszystkiego, co posiada. Wtedy widzowie zaczynają jej kibicować".

Jest jedna osoba, która bez względu na wszystko będzie zawsze stała po stronie Tony’ego. Jest to prezes Stark Enterprises i jego życiowa partnerka Pepper Potts. W tę rolę ponownie wcieliła się zdobywczyni Oscara® Gwyneth Paltrow.

"W tej części Tony i Pepper tworzą już związek" – opowiada Gwyneth Paltrow. "Ona przeprowadziła się do jego domu w Malibu, mieszkają razem i ich relacje się ustabilizowały. Nie są to więc takie nieśmiałe podchody, jak w dwóch pierwszych produkcjach. Bardzo podoba mi się pomysł ewolucji związku na przestrzeni kilku filmów. Zawsze mi się świetnie pracowało z Robertem, więc cieszę się, że relacje między naszymi postaciami weszły na nowy poziom. Cały czas przekomarzają się dla żartu, ale ich relacje okrzepły".

Kevin Feige dodaje: "W filmie jest kilka scen przedstawiających zabawny sposób, w jaki Pepper i Tony okazują sobie uczucia. Było dla nas bardzo ważne, aby relacje Tony’ego i Pepper rozwijały się na przestrzeni wszystkich czterech filmów, łącznie z Avengers. W najnowszej produkcji zobaczymy bardzo piękną kulminację związku tej pary".

"Tony Stark to jedyny superbohater, któremu udaje się utrzymać związek z jedną kobietą nie zakończony całkowitą katastrofą" – konkluduje Robert Downey Jr. "Jest on prawdziwy i wydaje mi się, że właśnie dzięki temu film jest cały czas ciekawy dla Gwyneth. Tym razem postanowiliśmy zmierzyć się z tą kwestią i w związku z tym rola mojej ekranowej partnerki rozwija się niezwykle interesująco".

Pepper jest najważniejszą kobietą w życiu Tony’ego, natomiast pułkownik James Rhodes (Rhodey) pozostaje jego najlepszym przyjacielem i największym sprzymierzeńcem. Jak wyjaśnia producent wykonawczy Stephen Broussard: "We wszystkich filmach o Iron Manie Rhodey był zawsze sumieniem Tony’ego. To on ostrzegał go i zawsze był na miejscu, kiedy potrzebne było wsparcie. W filmie Iron Man 3 zobaczymy pełniejszy obraz ich przyjaźni i przekonamy się, dlaczego przetrwała ona tak długo. Dzięki temu film zyskał nową dynamikę filmu sensacyjnego opowiadającego o przygodach nie jednego, ale dwóch bohaterów".

Nominowany do Oscara® aktor Don Cheadle wcielający się w rolę przyjaciela Tony’ego Starka tak opowiada o granym przez siebie bohaterze: "Uwielbiam grać w filmach sensacyjnych, gdzie wiele się dzieje, ale w tym przypadku dodatkowo wnikamy głębiej w stosunki pomiędzy Tony’m i Rhodeyem, a dzięki temu dowiadujemy się co nieco, o tym kim oni są naprawdę. Iron Man 3 pokazuje, jak stawiają czoła najróżniejszym wyzwaniom".

Jak mówi Robert Downey Jr. "Bardzo chcieliśmy uczynić postać Rhodeya bardziej dynamiczną, wyposażyć go we własną zbroję lub broń oraz brawurę i umiejętność ciętej riposty dorównującą Tony’emu. Myślę, że Shane i Drew świetnie wpisali to w scenariusz, a Don zdołał wydobyć tę postać z cienia i potraktował dość niekonwencjonalnie".

Ponieważ jedną z głównych osi tej produkcji jest opowieść przedstawiona w serii "Extremis", do filmowego świata Iron Mana wkracza kilka nowych postaci. Należy do nich przede wszystkim Aldrich Killian, założyciel eksperckiej organizacji AIM, w którego wcielił się Guy Pearce.

Producent Kevin Feige ujawnia: "Jesteśmy fanami Guya Pearce’a od lat i próbowaliśmy zaangażować go niemal do każdego filmu, który do tej pory zrobiliśmy. W komiksie Aldrich Killian jest jedną z postaci mających mniejsze znaczenie, natomiast do celów filmu jego rolę powiększyliśmy. W opowieściach o Iron Manie zawsze umieszczamy postaci będące odzwierciedleniem pewnych aspektów osobowości Tony’ego Starka. Killian chce pójść w jego ślady jako genialny wynalazca i wiodący przemysłowiec".

"Kilian to ciekawa postać, ponieważ przyszedł na świat niepełnosprawny fizycznie" – mówi Guy Pearce. "Nigdy jednak nie pogodził się z tymi ograniczeniami i poświęcił większość życia starając się je przezwyciężyć. Jego nieustępliwość i ślepa determinacja w walce o lepsze życie postrzegana jest przez niektórych jako irytująca, a on sam często wydaje się grubiański. Tak naprawdę, on po prostu nie chce grać kartami, które rozdało mu życie, a ponieważ jest bardzo inteligentny, powoduje nim niezwykle silne dążenie do zmiany swojego położenia".

Kolejną nową postacią zaplątaną w sieć Aldricha Killiana jest Maya Hansen, której rolę odtwarza Rebecca Hall. Maya jest genialnym naukowcem, której odkrycia i wynalazki są niezwykle ważne dla Killiana i jego organizacji.

Jak wyjaśnia Rebecca Hall: "Maya Hansen jest niezwykle bystrym naukowcem. Można by nawet stwierdzić, że jest geniuszem, a niektóre z opracowanych przez nią przełomowych technologii stanowią główny element całej opowieści".

Producent Kevin Feige twierdzi, że zaangażowanie tak utalentowanej aktorki, jak Hall było niezbędne do przedstawienia tej skomplikowanej postaci. "Widzieliśmy jej wspaniałe występy w Vicky Cristina Barcelona Woody’ego Allena i w Mieście złodziei. Rebecca Hall to obecnie jedna z najlepszych aktorek. Obsadzanie ról w naszych filmach jest zawsze trudne, ponieważ musimy wyszukiwać wielkich aktorów, którzy będą gotowi pracować w grupie innych wybitnych artystów. Rebecca świetnie ukazała złożoność i patos swojej postaci".

Przyjacielem, którego Tony zawsze darzył bezgranicznym zaufaniem jest jego wieloletni szofer i ochroniarz Happy Hogan. W tej roli zobaczymy Jona Favreau. Aktor wyjaśnia, jak relacje jego postaci z Tonym Starkiem ewoluowały na przestrzeni filmów z Iron Manem: "Po raz ostatni widzieliśmy Hogana w filmie Iron Man 2 w roli pomocnika Pepper. Nie był już prawą ręką Tony’ego. To poważna zmiana ich relacji, ponieważ kiedyś byli nierozłączni. Zanim Tony został Iron Manem, był po prostu bogatym dzieciakiem, który wprawdzie wykazywał się inteligencją, ale to Happy organizował mu życie i dbał o jego bezpieczeństwo. Ale od kiedy został superbohaterem, ochroniarz nie był mu już potrzebny. Tony potrafi budować roboty zdolne wykonać każde zadanie, a za ochronę służy mu zbroja, więc stanowisko, które było dumą Hogana nie jest już potrzebne".

Tradycją filmów studia Marvel jest budowanie dużego napięcia przed ujawnieniem negatywnego bohatera, tak też jest w "Iron Manie 3". Filmowcy dysponowali ogromnym materiałem źródłowym. Po latach spekulacji, ku radości fanów na całym świecie potwierdzili, że na ekranie pojawi się niezwykle oczekiwana postać Mandaryna.

Jak wyjaśnia producent Louis D’Esposito: "Mandaryn jest bez wątpienia najgroźniejszym przeciwnikiem Tony’ego Starka. Jest to przerażający, współczesny terrorysta. To bardzo fajny i aktualny pomysł, który robi odpowiednie wrażenie. Obsadzając tę rolę poszukiwaliśmy osoby o niejasnym pochodzeniu etnicznym, która jednocześnie byłaby wytrawnym aktorem".

Te wymagania spełnił zdobywca Oscara® Ben Kingsley. Odkrywanie świata Marvela w roli Mandaryna było dla niego całkowicie nowym doświadczeniem.

"Mandaryn chce postawić piramidę społeczną na głowie odwołując się do ikonografii, historii i sprzeczności istniejących w każdym współczesnym cywilizowanym państwie" – wyjaśnia Ben Kingsley. "Bezlitośnie i złośliwie wyszydza je próbując w ten sposób uzasadnić swoje pragnienie zniszczenia naszej cywilizacji, którą uważa za absurdalną. Jego motywacją jest swoiste poczucie sprawiedliwości, a nie chęć czynienia zła. Swoje plany realizuje, odwracając wyznawane przez nas wartości o 180 stopni".IRON MAN 3 jako przygoda


Gwyneth Paltrow tak wspomina realizację filmu "Iron Man 3": "Ten film ma bardzo zaskakujące, chwytające za serce zakończenie. Opowiada o odkrywaniu samego siebie i tego, co jest naprawdę ważne. Oczywiście, wszystko jest zrealizowane z fajerwerkami i wartką akcją, ale pod tą powierzchownością kryją się prawdziwe uczucia".

Kevin Feige mówi: "Największą satysfakcję z przygody ze studiem Marvel czerpię z tego, jak publiczność na całym świecie reaguje na nasze produkcje. Wydaje mi się, że ludziom podoba się pomysł filmu, który jest częścią większego mitologicznego świata. Iron Man 3 to kontynuacja tej tradycji. Myślę, że najnowsze przygody Tony’ego Starka również spotkają się z uznaniem widzów".

Robert Downey Jr. podsumowuje: "Myślę, że mogę spokojnie powiedzieć, że zasłużyliśmy na chwilę wytchnienia. Bo ta część jest najlepsza".Charakterystyka postaci


TONY STARK/IRON MAN
[Robert Downey Jr.]

Tony Stark to ekscentryczny geniusz, miliarder i filantrop, który zakładając zbroję własnego pomysłu staje się superbohaterem – Iron Manem. Po heroicznej akcji ratowania Nowego

Jorku, która niemal skończyła się dla niego tragicznie, Tony cierpi na bezsenność, dręczą go niepokój i lęk. Kiedy jego świat ulega destrukcji, a jego najbliższym zagraża niebezpieczeństwo, bohater musi znaleźć sposób, aby ich ocalić, a przy okazji odnajduje swoje prawdziwe ja.


PEPPER POTTS
[Gwyneth Paltrow]

Pepper Potts awansowała z asystentki Tony’ego Starka na stanowisko szefowej Stark Industries, przy okazji zakochując się w nim z wzajemnością. Inteligentna, lojalna i uczciwa Pepper rozumie swojego szefa i partnera jak nikt inny na świecie, co niekiedy bywa źródłem wielu zmartwień i niebezpieczeństw.

PŁK JAMES RHODES (RHODEY)
[Don Cheadle]

Rhodey pełni rolę pośrednika pomiędzy Stark Industries, a dowództwem Lotnictwa USA. Jest jednym z niewielu zaufanych przyjaciół Tony’ego Starka i, przeważnie, ma wystarczająco dużo cierpliwości, by znosić kaprysy impulsywnego geniusza. Pułkownik zostaje wyposażony w nową zbroję. Przywdziawszy ją, przeistacza się w superbohatera Iron Patriot.

MANDARYN
[Ben Kingsley]

Mandaryn jest złowrogim szefem terrorystycznej organizacji The Ten Rings, która odpowiada za wszystkie największe akcje terrorystyczne na świecie. Choć z natury jest samotnikiem, posiada olbrzymią władzę, a swoją obecność ujawnia atakami wzbudzającymi panikę tak w kręgach władzy, jak i wśród zwykłych obywateli.

ALDRICH KILLIAN
[Guy Pearce]

Aldrich Killian to twórca i fundator organizacji AIM, której zadaniem jest prowadzenie badań nad wirusem Extremis odpowiedzialnym za przemianę ludzi w istoty o niesamowitej sile i wytrzymałości.

DR MAYA HANSEN
[Rebecca Hall]

Piękna doktor Hansen jest genialną botaniczką, której prace przyczyniły się do stworzenia biologicznego procesu nazwanego Extremis. Jej odkrycie ma moc modyfikacji ludzkiego ciała, ale niewłaściwie zastosowane może być niezwykle niebezpieczne.

HAPPY HOGAN
[Jon Favreau]

Happy to zaufany ochroniarz i szofer odpowiedzialny za bezpieczeństwo Pepper Potts. Jest raczej przyjacielem Tony’ego, niż jego pracownikiem. Często ratuje mu skórę, nawet kiedy ekscentryczny miliarder uważa, że jest to pomoc niepotrzebna. Oddany i lojalny, Happy Hogan zrobi wszystko, by chronić Pepper i Tony’ego.Obsada


ROBERT DOWNEY JR.

W postać Iron Mana aktor wciela się już po raz czwarty, biorąc pod uwagę jego występ w ubiegłorocznej superprodukcji "Avengers". Robert Downey Jr. zadebiutował w 1970 roku w filmie "Pound" (w reżyserii swego ojca Roberta Downeya). Miał wtedy zaledwie 5 lat. Inne filmy w jego dorobku to m.in.: "Johnny Be Good", "Chances Are", "Less Than Zero", "Urodzeni mordercy", "Home For Holidays", "Soapdish", "Restoration", "Na skróty" Roberta Altmana, "Tylko ty" z Marisą Tomei, "Ryszard III", "Two Girls and a Guy", "One Night Stand" Mike`a Figgisa, "Fałszywa ofiara", "Wydział pościgowy", "Cudowni chłopcy", "Zodiak", serie "Sherlock Holmes" i właśnie "Iron Man". Ta filmografia nie byłaby pełna bez filmu Richarda Attenborough "Chaplin", za który w 1993 roku Downey otrzymał nominację do Oscara i zdobył nagrodę Akademii Brytyjskiej jako najlepszy aktor. Warto też przypomnieć jego występ w popularnym serialu "Ally McBeal", za który odebrał Złoty Glob. W 2009 roku był ponownie nominowany do nagród Akademii: Amerykańskiej i Brytyjskiej, tym razem za drugoplanową rolę w filmie "Jaja w tropikach".

GWYNETH PALTROW

Podobnie jak jej filmowy partner Robert Downey Jr. aktorka zaczęła występować w wieku pięciu lat, kiedy to jej ojciec, producent Bruce Paltrow, powierzył córce epizodyczną rolę w pilocie serialu telewizyjnego. W teatrze zadebiutowała w "Przygodach Hucka Finna". Grała też u boku swej matki, aktorki, Blythe Danner. W 1991 roku wystąpiła w musicalu "Krzyk" oraz w "Haku" Stevena Spielberga. Uwagę krytyki zwróciła na siebie rolą Ginnie w filmie "Krew z krwi, kość z kości" (1993). Szerszą popularność zdobyła w 1995 roku, gdy pojawiła się w trzech ważnych przedsięwzięciach filmowych: "Jefferson w Paryżu" Jamesa Ivory'ego, "Księżyc i Valentino" oraz thriller "Siedem" Finchera, w którym wystąpiła u boku Brada Pitta. Przełomowa w jej karierze okazała się jednak dopiero rola tytułowej Emmy w adaptacji powieści Jane Austen. Paltrow otrzymała wtedy Golden Satellite Award. Krytycy wyróżnili też jej występ w "Przypadkowej dziewczynie" (1997) i "Zakochanym Szekspirze" (1998). Za udział w tym ostatnim filmie Paltrow została uhonorowana Oscarem, Złotym Globem i nagrodą Brytyjskiej Akademii Filmowej. Inne tytuły z jej udziałem: "Wielkie nadzieje", "Utalentowany Pan Ripley", "Genialny klan", "Płytki facet", "Kochankowie" i ostatnie: "Thanks for Sharing" oraz "Contagion – epidemia strachu". W rolę Pepper Potts wciela się po raz czwarty.

BEN KINGSLEY

Urodził się w 1943 roku w Scarborough (Wielka Brytania). Międzynarodową sławę (i Oscara) zyskał dzięki tytułowej roli w filmie "Ghandi" (1982). W 2001 roku otrzymał tytuł szlachecki od królowej brytyjskiej. Laureat wielu prestiżowych nagród aktorskich (m.in. trzy inne nominacje do Oscara, za role w filmach: "Bugsy" (1992), Sexy Beast (2002) i "Dom z piasku i mgły" (2004); ponadto dwie nagrody BAFTA i Złoty Glob za oscarowego "Ghandiego"), początkowo uważany był przede wszystkim za uzdolnionego muzyka. Zadebiutował w 1966 roku na londyńskiej scenie jako narrator musicalu "A Smashing Day", wyprodukowanego przez Briana Epsteina, menedżera Beatlesów. Zachwyceni jego śpiewem i grą na gitarze, John Lennon i Ringo Starr namawiali go na karierę muzyczną. On jednak wolał aktorstwo i ostatecznego wyboru dokonał, gdy otrzymał propozycję wstąpienia do Royal Shakespeare Company (1967). Zagrał m.in. Brutusa w "Juliuszu Cezarze", Otella i Hamleta. Na kinowym ekranie pojawił się w 1972 roku ("Siła strachu"), ale dopiero "Ghandi" ugruntował jego pozycję jako międzynarodowej gwiazdy. Wśród jego rozlicznych filmów wyróżniają się także: "Elegia" Isabel Coixet, z Penélope Cruz (2008), "Oliver Twist" Romana Polańskiego (2005), "Śmierć i dziewczyna", tego samego reżysera (1994) i "Lista Schindlera" Stevena Spielberga (1993). Ostatnio Kingsley pojawił się dwukrotnie u Martina Scorsese w filmach: "Wyspa tajemnic" oraz "Hugo i jego wynalazek".

GUY PEARCE

Urodzony w Anglii, mieszka w Australii od 3. roku życia. Międzynarodową popularność zdobył rolą w telenoweli "Sąsiedzi" (od 1985 roku), a także barwnym występem w "Priscilli, królowej pustyni" (1994). Najważniejsze przeboje kinowe z udziałem Pearce’a to "Tajemnice Los Angeles" (1997), "Regulamin zabijania" (2000), "Hrabia Monte Christo" (2002), "Wehikuł czasu" (2002), a przede wszystkim "Memento" (2000) Christophera Nolana, nagrodzony Oscarem dramat Katherine Bigelow "The Hurt Locker. W pułapce wojny" (2008), "Droga" (2009), "Jak zostać królem" (2010), "Prometeusz" (2012) i "Gangster" (2012).

REBECCA HALL

Szeroka publiczność mogła ją poznać dzięki głównej roli w przebojowej komedii romantycznej Woody'ego Allena "Vicky Cristina Barcelona" ze Scarlett Johansson, Penélope Cruz i Javierem Bardemem. Kreacja w tym filmie przyniosła aktorce nominację do Złotego Globu w kategorii najlepsza aktorka w komedii lub musicalu oraz – wspólnie z kolegami z planu – nagrodę Gotham dla najlepszej obsady. W 2006 roku Hall wystąpiła u boku Christiana Bale'a, Michaela Caine'a i Hugh Jackmana w "Prestiżu" Christophera Nolana. W "Miłosnej układance" (2006) Toma Vaughna Hall wystąpiła z Jamesem McAvoyem. Inne filmy z jej udziałem to "Frost/Nixon" (2008)); "Einstein i Eddington" (2008); "Wilcze prawo: 1974" (2009); "Dorian Gray" (2009); "Everything Must Go" (2010); "Daj, proszę" (2010); "Miasto złodziei" (2010); "Szepty" (2011) oraz "Żądze i pieniądze" (2012). Poza filmem "Iron Man 3" w 2013 roku Hall będzie można również zobaczyć w produkcji "Brontë", filmowej biografii słynnych sióstr.

DON CHEADLE

W 2004 roku aktor uhonorowany został nominacjami do Oscara i Złotego Globu za rolę w dramacie "Hotel Ruanda", a rok później dołączył do obsady nagrodzonego Oscarem filmu "Crash. Miasto gniewu". Inne filmy w jego dorobku to także: "Ocean’s Eleven. Ryzykowna gra" (2001), "Ocean’s Twelve. Dogrywka" (2004) i "Ocean’s 13" (2007), "Traffic" (2000), "Po zachodzie słońca" (2004), "Zabić prezydenta" (2004), "Kod dostępu" (2001), "Boogie Nights" (1997), "Wulkan" (1997), "W bagnie Los Angeles" (1995). Ostatnio Don Cheadle wystąpił u boku Denzela Washingtona w filmie "Lot". Na małym ekranie, za rolę w filmie HBO "The Rat Pack", aktor otrzymał Złoty Glob i nominację do Emmy. Kolejne nominacje do Emmy to role w: "A Lesson Before Dying", "Things Behind the Sun" i "Ostrym dyżurze".
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.