Wiadomości: Darmowe komiksy od Marvela na comiXology - czy warto przeczytać?

Darmowe komiksy od Marvela na comiXology - czy warto przeczytać?

2020-04-21 08:46:01

Od jakiegoś czasu na platformie comiXology dostępnych jest do przeczytania kilka darmowych wydań zbiorczych od wydawnictwa Marvel (aplikacja także jest darmowa, ale mimo opłaty wynoszącej 0$ należy powiązać konto z kartą). Czy warto sięgnąć po te 12 pozycji?

Avengers vs X-Men Collection 

Kiepski event, który stawił naprzeciw siebie Mścicieli i mutantów pod wodzą Cyclopsa. Finał pewnej ery w historii Marvela, po której nastąpiła era Marvel NOW!. Nudna lektura z paroma ciekawymi pomysłami. Pisana przez kilku scenarzystów, rysowana przez kilku rysowników, jest chaotyczna i nie aż tak epicka, jak mogłaby się wydawać. 

Historia wydana została w Polsce w ramach Wielkiej Kolekcji Komiksów Marvela.

Civil War

Klasyczny już event, choć nie taki stary i nie aż taki dobry. Wciąż jednak nieco lepszy niż masa innych eventów, jakie po nim zalała świat Marvela. Tony Stark decyduje się poprzeć akt rejestracji superbohaterów wraz z grupą herosów. Przeciwnicy nowego prawa pod wodzą Kapitana Ameryki rozpoczynają partyzancką walkę. Pierwowzór filmu "Captain America: Civil War" - kto nie czytał, a lubi film, z ciekawości warto sięgnąć, chociażby dla rysunków McNivena.

Komiks kilka razy został już wydany po Polsku jako Wojna Domowa.
Amazing Spider-Man: Red Goblin

Finał kilkuletniej przygody Dana Slotta na stanowisku scenarzysty serii Amazing Spider-Man - nie jest to więc najlepsza historia na początek, bo podsumowuje pewną dość różnie odbieraną epokę w historii Petera Parkera. Norman Osborn łączy się tutaj z symbiontem Carnage i staje naprzeciw Spider-Mana i jego sojuszników.

Już niedługo historia ta zostanie wydana także w Polsce nakładem wydawnictwa Egmont.
Black Panther by Ta-Nehisi Coates vol. 1

Początek kilkuletniej przygody Ta-Nehisi Coatesa w roli scenarzysty przygód Czarnej Pantery. Choć tom ten ma swoją kontynuację, historię w nim zawartą można czytać jako samodzielną całość. T'Challa musi zmierzyć się nie tylko z terrorystami, ale także z rosnącą w kraju opozycją, która domaga się demokratyzacji kraju, a nie dalszych rządów monarchii. Ta-Nehisi Coates pokazuje Czarną Panterę w nowej intrygującej sytuacji. Warto sprawdzić.

W Polsce w ramach Wielkiej Kolekcji Komiksów Marvela wydano zaledwie 2/3 tego albumu. 
Thanos Wins by Donny Cates

Donny Cates na ten jeden tom bierze w swoje ręce losy Thanosa i przenosi go w daleką przyszłość by ten zmierzył się tam z samym sobą. To tutaj debiutuje Cosmic Ghost Rider, jedna z ciekawszych postaci w Marvelu w ostatnich latach. Cates udowadnia, że jego szalone pomysły mają sens i czyta się całość bardzo dobrze.

Komiks być może pojawi się także na polskim rynku, najpewniej nakładem wydawnictwa Egmont.
X-Men Milestones: Dark Phoenix Saga

Klasyka wśród historii o X-Men, ale i w historii uniwersum Marvela. X-Men stawiają czoła Hellfire Club i Emmie Frost, trafiają w niewolę Imperium Shi'Ar i walczą o życie Jean Grey, a w międzyczasie do ich drużyny dołącza Kitty Pryde, a swój komiksowy debiut zalicza także Dazzler. Pełna emocji historia o niszczącej potędze Phoenix, wielokrotnie adaptowanej na łamach animacji i filmów. Nic jednak nadal nie dorównało pierwowzorowi. Najlepsza pozycja na tej liście.

Komiks wydany został przez TM-Semic oraz w ramach Wielkiej Kolekcji Komiksów Marvela. Wydana została także przed Insignis książkowa adaptacja.

Avengers Kree/Skrull War 

Kolejny klasyk, w którym Avengers zostają wplątani w wielką wojnę między imperiami Kree i Skrull. Jedna z pierwszych tak epickich historii wśród publikacji Marvela. To tutaj także rodzi się uczucie między Scarlet Witch a Visionem. O tyle warto teraz poznać tę historię, że najbliższy event Marvela, Empyre, będzie do odwiecznego konfliktu Kree/Skrull nawiązywać.

Komiks ukazał się w Polsce na łamach Wielkiej Kolekcji Komiksów Marvela
Avengers vol. 1 Final Host 

To pierwszy tom najnowszej na amerykańskim rynku serii o Avengers, którą tym razem jako scenarzysta prowadzi Jason Aaron znany z takich serii jak Thor: God of Thunder czy Doctor Strange. Tutaj zbiera zespół złożony właśnie z Thora, Doctora Strange'a, Kapitana Ameryki, Iron Mana, She-Hulk, Black Panthera i All-New Ghost Ridera, by Ci stawili czoła Celestialom. O ile zebrany przez niego zespół jest ineresujący, nie czuć skali zagrożenia z jakim się mierzy. Nie pomagają także rysunki McGuinnessa.

Komiks najpewniej zostanie wydany w Polsce przez Egmont za około rok lub dwa.
Fantastic Four vol. 1 Fourever 

Po 2015 roku aż do 2019 roku nie wydawana była żadna seria o Fantastycznej Czwórce. Decyzja ta spowodowana była przede wszystkim brakiem chęci promowania drużyny, do której filmowe prawa nie miało Marvel Studios tylko FOX. Gdy więc Pierwsza Rodzina Marvela miała wrócić z przygodami na łamach własnej serii, było to prawdziwe wydarzenie, jednak w rękach Dana Slotta nie dostaliśmy nic szczególnego, co miałoby uzasadniać potrzebę powrotu tych bohaterów. Widać, że nie czuje dobrze tych postaci, a komiks ratują głównie rysunki m.in. Sary Pichelli. 

Być może i u nas ta seria zadebiutuje za dwa lata, choć jest wiele innych komiksów o Fantastycznych, które warto by u nas wydać.Black Widow vol. 1 SHIELD's Most Wanted 

Tom ten to zaledwie połowa historii, jaką dla Czarnej Wdowy przygotowali Mark Waid i Chris Samnee. Duet ten rozumie się bardzo dobrze i każda historia ich autorstwa to lektura obowiązkowa. Udowodnili to na łamach Daredevila i tu także pokazują, że są w stanie stworzyć pełną akcji, sensacyjną historię, z intrygującą fabułą i dobrymi dialogami.

Komiks ten wraz ze swoim drugim tomem został wydany niedawno w Polsce przez Egmont w ramach jednego albumu zatytułowanego po prostu "Czarna Wdowa" (w niektórych miejscach z dopiskiem "MARVEL NOW 2.0").Captain America Winter Soldier Ultimate Collection

Jedna z najbardziej znanych historii z Kapitanem Ameryką w roli głównej, ale przy tym jedna z najlepszych historii o tej postaci. To początek świetnego runu Eda Brubakera, który dostarcza sensacyjną, zaskakującą przygodę, w której do życia Steve'a Rogersa powraca Bucky. Kto lubi film o tej samej nazwie, który bazuje na tym komiksie, tutaj dostanie jeszcze lepszą rozrywkę. 

Komiks został wydany w Polsce przez Egmont jako Kapitan Ameryka: Zimowy Żołnierz a także w ramach Wielkiej Kolekcji Komiksów Marvela.
Captain Marvel vol. 1 Higher, Further, Faster, More

Choć tom ten ma w tytule "1", nie jest w pełni początkiem historii. Kelly Sue DeConnick już od kilku lat tworzyła przygody Carol Danvers, zmieniając bohaterkę z Ms Marvel na Captain Marvel, zyskując grono oddanych fanów. Jednak wraz z falą nowych serii w ramach MARVEL NOW!, również przygody Carol zostały przerwane i na nowo rozpoczętę z nową "1" na okładce. DeConnick tworzy tu jednak na tyle przystępną przygodę Captain Marvel w kosmosie, że można ją przeczytać jako osobną historię. Do lektury zachęcają także rysunki Davida Lopeza.

Komiks raczej nie zostanie wydany w Polsce.

Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.