Wiadomości: Zapowiedzi wydawnictwa Egmont na pierwszą połowę 2020 [MFKiG 2019]

Zapowiedzi wydawnictwa Egmont na pierwszą połowę 2020 [MFKiG 2019]

2019-10-01 16:23:15 - Rodzyn

Na 30. edycji Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w trakcie spotkania z Tomaszem Kołodziejczakiem reprezentującym Egmont/Klub Świata Komiksu, zaprezentowano wstępne zapowiedzi na pierwszą połowę 2020 roku. 

Zaczniemy od zapowiedzi od wydawnictwa Marvel, bo te nas najbardziej interesują. Należy pamiętać, że są to jedynie nowe tytuły, jakie zapowiedziano, o seriach kontynuowanych nie było mowy, ale na pewno kolejne tomy się ukażą. 

W ramach linii Marvel Now 2.0. pojawią się następujące tytuły (prezentujemy okładki wydań oryginalnych):

- Niegodny Thor (The Unworthy Thor) jednotomowa przygoda Odinsona z 2016 roku autorstwa Jasona Aarona, Olivera Coipela i Kim Jacinto, opowiadająca o tym, co działo się z bogiem gromu gdy stał się niegodny, a rolę Thora przejęła Jane Foster.Steve Rogers: Kapitan Ameryka - seria opowiadająca o tym, co działo się z postacią Kapitana po wydarzeniach z Avengers: Impas. Atak na Pleasant Hill. Według zapowiedzi ta trzytomowa seria z 2016 roku ma zostać zebrana w jednym wydaniu zbiorczym, podobnie jak było z serią Niezwyciężony Iron Man. To tutaj Kapitan Ameryka okazuje się być wieloletnim agentem Hydry, a wszystko to prowadzi do wydarzeń z kolejnego wielkiego eventu, jakim będzie Secret Empire.


Avengers: Unleashed: Kang War One - kontynuacja przygód Avengers jakich znamy z ostatniej serii o tej drużynie wydawanej w Polsce do scenariusza Marka Waida z 2016 roku. Tym razem jednak bez młodszych superbohaterów: Ms. Marvel, Spider-Mana i Novy, którzy założyli własny zespół Champions (ich przygody można było śledzić w osobnej serii Champions, o jej polskim wydaniu nie było mowy). Ta dwutomowa seria być może również ukaże się w formie jednego zbiorczego tytułu.


Astonishing X-Men - nie jest to kolejne wznowienie serii od Jossa Whedona, którą dostarczyło nam niedawno wydawnictwo Mucha Comics, a nowsza seria o tym tytule od Charlesa Soule'a z 2017 roku. Ta dwutomowa seria również ma zostać wydana w formie jednego większego wydania zbiorczego, nie wiadomo, czy znajdzie się w nim miejsce dla paru numerów autorstwa Matthew Rosenberga. Nietypowy skład widoczny na okładce musi zmierzyć się z Shadow Kingiem, a finał historii daje nam wątek ważny dla obecnie wydawanych w USA serii o X-Men autorstwa Jonathana Hickmana.


Black Widow - dwutomowa seria z 2016 roku od Marka Waida ze świetnymi rysunkami Chrisa Samnee i kolorami Matta Wilsona, która w Polsce zostanie zebrana w jednym wydaniu zbiorczym. Nie tylko piękne rysunki, ale i dobra historia pełna akcji, idealna lektura przed filmem o Nataszy.


Moon Knight - trzytomowa w oryginale, u nas w formie jednego tomu, seria z 2016 roku autorstwa Jeffa Lemire i z pięknymi rysunkami Grega Smallwooda (tworzył już rysunki do drugiego tomu serii Moon Knight wydanej już w Polsce). Po raz kolejny wchodzimy do głowy Marka Spectora, ale otrzymujemy z tego interesującą historię. 


W klasyce Marvela pojawią się poza kontynuacjami takie nowości jak:

Wojna Królów: Preludium - kontynuacja epickiej kosmicznej sagi, łącząca wydarzenia z takich serii jak AnihilacjaAnihilacja: Podbój i X-Men: Powstanie i Upadek Imperium Shi'Ar. Na łamach tomu prawdopodobnie pojawi się miniseria X-Men Kingbreaker i one-shoty Secret Invasion: War of Kings i War of Kings Saga.  The Death of Captain America - kontynuacja serii autorstwa Eda Brubakera, czyli niedawno wydanego tomu o Zimowym Żołnierzu i jego drugiego tomu: Czerwony Łajdak. Ważna historia dla Kapitana, kontynuująca wątek z Civil War/Wojny Domowej. Na ten moment nie wiadomo, czy przygody Kapitana od Eda Brubakera będą kontynuowane po tym tomie. 


Krucjata nieskończoności - kontynuacja Rękawicy Nieskończoności i Wojny Nieskończoności, choć nie aż tak lubiana jak dwa poprzednie. Cieszy jednak, że Egmont kontynuuje wydawanie ważnej klasyki.

'
- Silver Surfer: Parable - klasyczna historia od Stana Lee do rysunków eurpoejskiego mistrza Moebiusa. Wydana swego czasu w Polsce przez TM-Semic jako Silver Surfer: Przypowieść. Tutaj nasza opinia o tym tytule.


W związku z tym, iż w Stanach Marvel przejął od Dark Horse prawa do wydawania przygód Conana, polski Egmont musiał wstrzymać się z publikacją kolejnych zbiorczych tomów jego przygód. W 2020 powróci i to nie tylko z kontynuacją Conana od Dark Horse (trzeci tom będzie odmienny od oryginalnego, by już w czwartym materiał zgodny był z nowymi wydaniami Marvela), ale też z nowymi marvelowymi przygodami. Na początek:

Conan Barbarzyńca tom 1 od Jasona Aarona


Age of Conan: Belit do scenariusza Tini Howard i z rysunkami Kasi Niemczyk
  

A w drugiej połowie roku także:
Savage Sword of Conan (druga połowa roku)


A co ciekawego poza Marvelem?

Egmont dogadał się z Fantagraphics i na moment wstrzyma publikację Usagi Yojimbo Saga (trzy już na rynku, czwarty jeszcze w tym roku), by w 2020 uzupełnić serię o dwa tomy, których fabuła poprzedza te już wydane, oryginalnie wydawane przez Dark Horse. Potem ciąg dalszy Sagi, w tempie kwartalnym.


Wydawca konsekwentnie wydaje komiksy ze świata Hellboya, powoli doganiamy Stany, a już wkrótce ukaże się album Opowieści, który będzie miał purpurową okładę (w przeciwieństwie do czerni Hellboya i bieli BBPO), gdzie znajdą się krótsze historie, głównie te niekanoniczne od różnych innych twórców. Jest wciąż szansa także na przygody Abe'a Sapiena, jeżeli rynek na to pozwoli. 

Z Dark Horse zapowiedziano także świetną serię Resident Alien, będzie ona wydawana w grubszych tomach zbierających więcej zeszytów. Będzie też komiksowy Minecraft, raczej tylko dla fanów gry.


Wśród nowych tytułów od DC dostaniemy nagradzanego Mister Miracle od Toma Kinga (naprawdę warto!). Ten sam autor pojawi się na polskim rynku także z Omega Men (świetna miniseria) i Heroes in Crisis (dużo gorsza z jego prac, ale ważna dla samego uniwersum). W klasyce DC pojawią się Birds of Prey z okazji premiery filmu, na polski rynek powróci Hitman, poznamy też wielką (i ciekawą) historię Multiversity od Granta Morrisona, porządkującą uniwersum DC. Autor pojawi się także ze swoją wizją przygód Green Lanterna, którą też warto się zainteresować. 


Nie do końca wiadomo, czy obecna w zapowiedziach okładka Batman vs Deathstroke zapowiada jedynie ten tom serii, czy też całą serię o przygodach tego złoczyńcy. Całość to świetna lektura, a spotkanie z Batmanem byłoby więc nieco wyrwane z kontekstu. W DC Black Label pojawi się Batman Who Laughs i Superman od Franka Millera. W drugiej połowie roku także Doomsday Clock, jeżeli nie pojawią się znów opóźnienia w Stanach. Ze stajni Vertigo powoli kończą się ciekawe dłuższe tytuły, na ten moment zapowiedziano DMZ, Sleepera (warto sięgnąć) i Hellblazera od Ennisa.

Jeżeli zaś chodzi o tytuły frankofońskie, ich lista prezentuje się następująco:
    Dorwać Ramireza tom 1 - Nicolas Petrimaux
    Green Class #1 Pandemia - David Tako, Jérôme Hamon
    OKP Dolores #1 - Didier Tarquin, Lyse Tarquin
    Mroczna otchłań - Christophe Bec, Éric Henninot
    Jim Cutlass: Mississippi River - Charlier, Giraud, Rossi
    Negalyod - Vincent Perriot
    Indyjska włóczęga - Ayroles, Guarnido
    Skarga Utraconych Ziem - Tillier, Dufaux
    Mausart - Thierry Joor, Gradimir Smudja
    Agatha Christie: Miss Marple - Dominique Ziegler, Olivier Dauger
    Agatha Christie: Les Beresford: Mister Brown - Emilio Van Der Zuiden
    Agatha Christie: Hercule Poirot - Benjamin Von Eckartsberg, Chaik

Frankofony dla dzieci:
    Sorceline
    Les carnets de Cerise
    Les enquêtes d'Enola Holmes
    Les super Sisters
    Camomille et les chevaux

Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.