Wiadomości: Filmy z serii Iron Man i Kapitan Ameryka w kwietniu w AXN

Filmy z serii Iron Man i Kapitan Ameryka w kwietniu w AXN

2018-04-09 19:22:03 - Avalon - źródło: informacja prasowa

Już za niecałe dwa tygodnie, tuż przed premierą filmu Avengers: Wojna bez granic, do stacji AXN zawita dwójka bohaterów Marvel Studios, Iron Man i Kapitan Ameryka. Filmy z ich udziałem będziemy mogli oglądać kolejno 21.,22., 28. i 29. kwietnia oraz 1. maja. Co dokładnie przygotowało AXN, możecie dowiedzieć się z dalszej części newsa. Informacja prasowa zawiera także krótki materiał dotyczący wspomnianych postaci. 

Filmowe uniwersum Marvela: walka ze złem, gwiazdorska obsada i miliardy dolarów


Filmy z serii Iron Man i Kapitan Ameryka w kwietniu w AXN

Założone w 1939 roku w Nowym Jorku przez Martina Goodmana wydawnictwo komiksów Marvela w ciągu prawie 80 lat stworzyło plejadę superbohaterów, których zna cały świat. Filmy o ich przygodach przyciągają do kin rzesze fanów, niezależnie od tego czy wiodącą postacią jest błyskotliwy playboy w złoto-czerwonej zbroi, Iron Man, czy super-żołnierz, Kapitan Ameryka. Obaj doczekali się ekranizacji z gwiazdorską obsadą, które w kwietniu pokaże AXN.

Ma 102 kg wagi, 185 cm wzrostu, niebieskie oczy i czarne włosy. Cechuje go inteligencja, siła i wytrzymałość, a w 7-stopniowej skali „Marvel Avengers: The Ultimate Character Guide” jego energia oceniana jest na 6 punktów, szybkość na 5, a walka na 3. Ma sporą nadwagę i przeciętny wzrost, ale jest błyskotliwy i silny, a dzięki specjalnej zbroi ze stopu tytanu i złota może miotać energię na dowolną odległość. To klasyczny opis Iron Mana, założyciela Avengers, czyli grupy superbohaterów, która ratuje Ziemię przed agresorami z kosmosu. W jej skład wchodzą Kapitana Ameryka, Thor, Hulk i Czarna Wdowa.

Encyklopedyczna charakterystyka Iron Mana odbiega od wizerunku postaci znanej z trzech części kinowego hitu - biznesmena, konstruktora, geniusza, playboya i twórcy nowoczesnego uzbrojenia, Tony’ego Starka. W rolę superbohatera wcielił się dwukrotnie nominowany do Oscara Robert Downey Jr. Aktor ma tylko 174 cm wzrostu, więc na plan Iron Mana przychodził w butach na koturnach i wysokim obcasie. Od komiksowego pierwowzoru jest chudszy o 24 kg. Nie przeszkodziło mu to jednak zagrać Iron Mana tak brawurowo, że pierwszy film z trylogii zarobił 585 mln. dol. (ósme miejsce na świecie pod względem dochodów, trzecie z najlepszym otwarciem, drugie z najlepszym wynikiem w USA w 2008 roku).

Nigdy nie umrę 

W komiksie Marvela z 1963 roku akcja Iron Mana zaczyna się w Wietnamie, a motywem powstania postaci była chęć zwrócenia uwagi na rolę amerykańskiego przemysłu zbrojeniowego w walce z komunizmem w czasie Zimnej Wojny. W późniejszych wydaniach komiksu pojawiły się również motywy korupcji korporacyjnej i terroryzmu. Aby uwspółcześnić historię, pierwszą część filmowych przygód Starka postanowiono rozpocząć w afgańskiej prowincji Kunar na granicy z Pakistanem, czyli w jednym z najbardziej zapalnych zakątków świata. Na początku filmu, przy dźwiękach hitu AC/DC „Back In Black” i słowach: „Nigdy nie umrę/Mam dziewięć żyć”, milioner-playboy wpada w zasadzkę terrorystów. Niemal ginie w wyniku ataku rakiety, którą wyprodukowała jego firma Stark Industries.

W niewoli Tony potajemnie buduje miniaturową wersję źródła energii, zwanego reaktorem łukowym, oraz specjalną zbroję, która ma mu pomóc w ucieczce. Po odzyskaniu wolności decyduje, że jego firma nie będzie już zajmować się produkcją broni, a on sam ulepsza swoją zbroję, aby stać się Iron Manem i walczyć ze złem. Jego pierwszym przeciwnikiem zostaje przyjaciel jego ojca i dyrektor firmy należącej do Tony’ego, Obadiah Stane (Jeff Bridges). Mężczyzna potajemnie sprzedaje broń wyprodukowaną przez Stark Industries organizacjom terrorystycznym. Po wygranej bitwie Iron Man zyskuje nowych sojuszników, a świat potężnych obrońców. Film kończy hit Ozzy’ego Osbourne’a i Black Sabbath „Iron Man”, który znalazł się w rankingu 500 utworów wszech czasów magazynu „Rolling Stone”.

W drugiej części Iron Mana zagrała plejada gwiazd: Robert Downey Jr., Gwyneth Paltrow, Scarlett Johansson, Sam Rockwell, Mickey Rourke, Samuel L. Jackson, a nawet Elon Musk, właściciel Tesli i SpaceX, który pojawił się na ekranie na dwie sekundy, wypowiadając kwestię: „Mam pomysł na elektryczny odrzutowiec”. W Iron Man 2 Tony Stark odmawia współpracy z rządem Stanów Zjednoczonych, który chce przejąć technologię Iron Man. Musi również stanąć do walki z rosyjskim uczonym, Ivanem Vanko, który chce się zemścić na rodzinie Starków, a żeby osiągnąć swój cel połączył siły z biznesowym rywalem Tony’ego, Justinem Hammerem (Sam Rockwell). Film zarobił na całym świecie ponad 620 milionów dolarów.

W trzeciej części Iron Mana, błędy z przeszłości powracają do głównego bohatera z taką siłą, że Tony musi ukryć się przed światem na głębokiej amerykańskiej prowincji. Tam odzyskuje siły, odkrywa kto jest jego nowym wrogiem, opracowuje plan i zyskuje niespodziewanych sojuszników. Okażą się niezbędni, aby stanąć do walki z organizacją terrorystyczną kierowaną przez tajemniczego Mandaryna, który udoskonalił mutację genową do tego stopnia, że siła jego żołnierzy przewyższa zdolności Starka i jego zbroi. Wyprodukowanie trzeciego filmu z serii przygód o Iron Manie, kosztowało 200 mln. dol. Pod względem dochodów film pobił dwie pierwsze części i zarobił na całym świecie ponad 1,2 mld. dol. oraz był nominowany do Oscara za najlepsze efekty specjalne w 2014 roku.

Ameryka kontra Hydra

Superbohaterowie Marvela często byli popkulturowym nawiązaniem do bieżących wydarzeń. W 1941 roku, w czasie, gdy Stany Zjednoczone przystąpiły do walki w II Wojnie Światowej, powstał Kapitan Ameryka. Postać stworzona przez Jacka Kirby’ego i Joego Simona była odpowiedzią na okrucieństwo hitlerowskich Niemiec (na okładce komiksu, w którym zadebiutował Kapitan Ameryka, bohater uderza pięścią w twarz Adolfa Hitlera). Seria filmów stworzona na podstawie komiksów pokazuje historię Steve’a Rogersa (Chris Evans), chorowitego chłopaka z Brooklynu, który zostaje poddany programowi „Super żołnierz” i staje się superbohaterem o imieniu Kapitan Ameryka.

Według „Marvel Avengers: The Ultimate Character Guide” ma on 187 cm, waży 99,75 kg, ma niebieskie oczy i blond włosy. Choć w encyklopedycznej skali superbohaterów jego moce nie są imponujące: emisja energii jest oceniana na 1 punkt; siła, wytrzymałość oraz inteligencja na 3 punkty, walka na 6, a szybkość na 2, to siła charakteru i determinacja pozwoliły mu zostać obrońcą Ameryki przed nazistami. Kapitan Ameryka posiada tarczę wykonaną ze stopu niezniszczalnego vibranium, kombinezon w kolorach amerykańskiej flagi oraz maskę, która skutecznie chroni jego anonimowość.

Akcja pierwszej części filmu, Kapitan Ameryka: Pierwsze starcie, rozgrywa się w 1942 roku. Steve musi zmierzyć się z Red Skullem (Hugo Weaving), prawą ręką Hitlera i liderem organizacji Hydra, którego celem jest wykorzystanie tajemniczego artefaktu o nazwie Tesseract do zdobycia energetycznej dominacji na świecie. Steve organizuje do walki z Niemcami drużynę, złożoną z wyciągniętych z niewoli żołnierzy. Film zarobił 370 mln. dol.

Tak jak w przypadku Iron Mana, kontynuacja filmu pt. Kapitan Ameryka: Zimowy Żołnierz, okazała się jeszcze większym hitem niż pierwsza część i zarobiła na całym świecie ponad 715 mln. dolarów. Podobnie jak w drugiej części Iron Mana, również w tym przypadku główny bohater łączy siły z Czarną Wdową, w którą wcieliła się Scarlett Johansson. Razem odkrywają spisek w T.A.R.C.Z.Y. (organizacji stworzonej do walki z terroryzmem) i stają do walki z tajemniczym zabójcą, Zimowym Żołnierzem (Sebastian Stan).

Imperium Marvela

W encyklopedii Marvela znajduje się ponad 200 postaci, powstałych w ciągu 80 lat działania wydawnictwa. Na podstawie ich historii stworzono w sumie ponad 100 filmów fabularnych, seriali oraz filmów animowanych. Niemal każdy z najbardziej znanych bohaterów komiksów Marvela doczekał się debiutu na wielkim ekranie. Począwszy od Spider-Mana, przez Wolverine’a, Hulka, Thora po Deadpoola i Czarną Panterę. Do tej pory osiemnaście kinowych hitów z komiksowymi bohaterami zarobiło prawie 14,5 mld. dol., nie licząc ogromnych przychodów ze sprzedaży gadżetów, soundtracków i gier video. A to jeszcze nie koniec, bo już 26 kwietnia na ekrany polskich kin wejdzie film Avengers: Wojna bez granic.

Premiera filmu Iron Man w sobotę 21 kwietnia o 19:35 w AXN
Premiera filmu Kapitan Ameryka: Pierwsze starcie w niedzielę 22 kwietnia o 19:30 w AXN
Premiera filmu Iron Man 2 w sobotę 28 kwietnia o 19:30 w AXN
Premiera filmu Kapitan Ameryka: Zimowy Żołnierz w niedzielę 29 kwietnia o 19:20 w AXN
Premiera filmu Iron Man 3 we wtorek 1 maja o 21:00 w AXN

Źródła: 1. Marvel Avengers: The Ultimate Character Guide 2. recode.net 3. adage.com 4. marvel.com 5. imdb.com 6. wikipedia.org 7. filmweb.pl

AXN to wielokrotnie nagradzane, najchętniej oglądane seriale, wyselekcjonowane filmy akcji i komedie oraz programy typu reality show. Kanał proponuje bardzo zróżnicowaną ofertę seriali przygodowych, kryminalnych, obyczajowych oraz sensacyjnych Obecnie w AXN można zobaczyć takie seriale jak: Skorpion 4, MacGyver, Blindspot: Mapa zbrodnii 2 i wiele innych. Kanał AXN dociera ze swoją ofertą do ponad 50 krajów w Azji, Ameryce Południowej, Europie i na Bliskim Wschodzie i jest jednym z ponad 40 tematycznych kanałów TV należących do koncernu Sony Pictures Television. W Polsce AXN istnieje od 2003 roku. Od lipca 2010 kanał dostępny jest także w wersji High Definition. Więcej informacji na temat AXN można znaleźć na stronie internetowej: www.axn.pl

Należąca do koncernu Sony Pictures Entertainment (SPE) spółka Sony Pictures Television (SPT) jest wiodącą marką na światowym rynku telewizyjnym, która zajmuje się produkcją i międzynarodową dystrybucją produkcji kinowych oraz programów telewizyjnych. SPT jest właścicielem 18 firm producenckich i posiada biura w 31 krajach świata. W ofercie ma 150 kanałów w 178 państwach, docierając ze swoimi usługami do ponad 1,3 miliarda gospodarstw domowych. Więcej informacji na www.sonypicturestelevision.com

Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2019 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.