Avalon » Archiwum » Sierpień 2021

Archiwum wiadomości: Sierpień 2021

Nowości komiksowe - 25.08.2021

2021-08-25 20:32:25

W tym tygodniu najciekawiej zapowiada się one-shot SPIDER-MAN LIFE STORY ANNUAL #1 kontynuujący historię znaną ze świetnej miniserii, która już wkrótce pojawi się także na polskim rynku. Warto będzie zajrzeć do pierwszego numeru miniserii DARKHAWK, bo odpowiadający za scenariusz Kyle Higgins przedstawi nowego bohatera korzystającego z tego pseudonimu. Nagrodzona Eisnerem za najlepszą nową serię BLACK WIDOW również powinna przyciągnąć Waszą uwagę.

Komentarze:

czytaj dalej...

Recenzja komiksu - Amazing Spider-Man. Epic Collection: Venom

2021-08-24 12:51:17 - Wojtek Rozmus

Po pierwszym udanym tomie kolekcji Amazing Spider-Man. Epic Collection, gdzie zawarto wybitne Ostatnie Łowy Kravena, dość szybko otrzymujemy dalszy ciąg tamtych wydarzeń w albumie zdradzającym coś z jego zawartości już w samym tytule. Nim jednak dotrzemy do narodzin Venoma, przed nami kilka innych opowieści z kart historii Pająka.

Recenzja komiksu - Deadpool tom 1 Najemnika śmierć nie tyka (Marvel Fresh)

2021-08-24 12:51:12 - Tomasz Kupczyk

Deadpool jest postacią, która bez wątpienia zyskała na popularności dzięki filmom z jego udziałem. Owszem, wcześniej też był dość rozpoznawalnym bohaterem, jednak mam wrażenie, że filmowa kreacja Ryana Reynoldsa sprawiła, że słupki jego popularności wystrzeliły do góry. Nic więc dziwnego, że komiksy o tej postaci od dłuższego czasu wychodzą nieprzerwanie. I tak oto tuż po zakończeniu serii do scenariusza Gerry'ego Duggana, mamy przed sobą pierwszy tom napisany przez Skottiego Younga.

Recenzja komiksu - Deadpool tom 1 Najemnika śmierć nie tyka (Marvel Fresh)

Recenzja komiksu - Potężna Thor tom 5 Śmierć Potężnej Thor

2021-08-18 21:47:15 - Wojtek Rozmus

Nadszedł niestety czas na ostatni tom historii Potężnej Thor. Po siedmiu solowych albumach z przygodami Jane Foster żegnamy ją w historii o bardzo wymownym tytule "Śmierć Potężnej Thor". Czy koniec tej świetnej przygody naszej bohaterki nie może być szczęśliwy?

Katalog Non Stop Comics na drugą połowę 2021 [Avalon Plus]

2021-08-18 21:41:43

Wydawnictwo Non Stop Comics zapowiedziało nowe tytułu na drugą połowę 2021 roku. Znalazło się tam miejsce dla kolejnych tomów kilku uznannych serii jak np. Head Lopper czy Coś zabija dzieciaki oraz pierwsze tomy nowych jak np. Znajdujemy ich, gdy są już martwi. Uwagę zwraca premiera komiksu związanego z książkowym uniwersum Diuny, po którą powinni sięgnąć także wyczekujący premiery filmu, a także wydania zbiorcze przygód Maski, bohatera zdecydowanie innego w swej komiksowej wersji od znanego nam z filmów.  

Komentarze:

czytaj dalej...

Recenzja komiksu - Punisher MAX tom 10

2021-08-18 19:25:34 - Wojtek Rozmus

Dziesiąty a zarazem ostatni tom serii Punisher MAX to uzupełnienie dotychczas wydanych albumów o krótsze historie z życia Franka Castle, które również wydano w ramach zeszytów z "MAX" w tytule. Wydanie tego albumu w Polsce to chyba dowód na to, że seria przypadła do gustu polskiemu czytelnikowi i ten chętnie sięgnie także po taką różnorodną kompilację, by uzupełnić swoją kolekcję. 

Recenzja komiksu - Ultimate Spider-Man tom 9

2021-08-18 19:25:31 - Tomasz Kupczyk

Można powiedzieć, że Egmont wydając ten tom wstrzelił się idealnie w rynek amerykański, na którym to pojawiła się kolejna „Saga Klonów”, której ofiarą tym razem padł drugi Spider-Man, czyli Miles Morales. Jednak zanim poznamy tę historię, upłynie jeszcze sporo wody w Wiśle. Póki co możemy przeczytać, jak kontrowersyjną historię z lat '70 oraz '90 napisał „ojciec” Ultimate Spider-Mana, czyli Brian Michael Bendis.

Nowości komiksowe - 18.08.2021

2021-08-18 19:25:28

W tym tygodniu debiutują dwie interesujące miniserie: KANG THE CONQUEROR, czyli coś idealnie dla widzów serialu LOKI chcących lepiej poznać nowego złoczyńcę MCU, oraz X-MEN: TRIAL OF MAGNETO, w którym wyspa mutantów musi zmierzyć się z konsekwencjami śmierci Scarlet Witch. Kogo interesuje świat WARHAMMER 40,000 pewnie rzuci okiem na miniserię SISTERS OF BATTLE. Natomiast na Marvel Unlimited debiutują kolejne rozdziały HEROES REBORN oraz pierwszy numer intrygującej serii X-CORP z Angelem, M i Madroxem na pierwszym planie. 

Komentarze:

czytaj dalej...

Recenzja książki - Star Wars. Wielka Republika: Światło Jedi

2021-08-16 20:20:05 - Tomasz Kupczyk

Pamiętam jak internet huczał od plotek na temat tajemniczo brzmiącego projektu Luminous, o którym informacje docierały do nas od różnych twórców zaangażowanych w tworzenie książek czy komiksów osadzonych w uniwersum Gwiezdnych Wojen. Gdzieś na początku zeszłego roku dowiedzieliśmy się, że ów tajemniczy projekt będzie opowiadał o wydarzeniach dziejących się około 200 lat przed pierwszą filmową częścią Sagi Skywalkerów, a jego oficjalna nazwa to "Wielka Republika". Dzięki wydawnictwu Olesiejuk niedawno mieliśmy okazję zapoznać się z pierwszą odsłoną tej nowej inicjatywy z odległej galaktyki.

Recenzja komiksu - Domena Królów

2021-08-16 19:33:56 - Wojtek Rozmus

Po wielkim dla kosmosu Marvel wydarzeniu jakim była Wojna Królów przyszła pora na wydanie przez Egmont Domeny Królów, która nie jest osobnym, kolejnym zmieniającym losy galaktycznych imperiów wydarzeniem, lecz na swój sposób epilogiem do tamtej historii, tak jak prologiem był album o podtytule Preludium. Czy warto sięgnąć po ten album mimo nieszczególnie zachęcającej do lektury okładki?

Recenzja komiksu - Conan tom 4 Wolni towarzysze

2021-08-15 20:22:37 - Wojtek Rozmus

Cechą charakterystyczną dla oryginalnych opowiadań o Conanie była ich niechronologicznąć. Poznawaliśmy Conana w różnych okresach jego życia, ale pzozostawały przy tym pewne niezapełnione luki. Wydawnictwo Dark Horse podejmując się wydawania komiksowych przygód Cymeryjczyka postanowiło opowiedzieć jego losy od samego początku i po kolei, łatając te dziry. Wraz z czwartym tomem serii docieramy do okresu z dwóch opowiadań: "Czarny Kolos" i "Stalowe cienie pod księżycem". 

Recenzja komiksu - Czarodziejki W.I.T.C.H. tom 2 [Avalon Plus]

2021-08-15 20:22:35 - Wojtek Rozmus

Pierwszy tom przygód Czarodziejek W.I.T.C.H. to powrót wielu wspomnień i spora ekscytacja z możliwości poznania na nowo przygód tych wyjątkowych dziewczyn. Sięgając po drugi tom emocje już nieco opadły, więc spojrzenie na historię nie było już tak przysłonięte nostalgią. Mimo to dalsze losy bohaterek wciąż bawią i okazują się być wciągającą lekturą.

Recenzja komiksu - Wojny Nieskończoności

2021-08-15 09:45:43 - Wojtek Rozmus

Marvel ma na swoim koncie kilka wielkich wydarzeń, przy których czuć ich wagę i mają one istotne znaczenie dla bohaterów, nawet jeżeli nie są to wydarzenia na skalę multiversalną. Gdy pojawia się historia zatytułowana "Wojna Nieskończności", nawiązując tytułem do jednej z klasycznych historii w dorobku Marvela, wydaje się, że stawka musi być ogromna, ale czy za kolejnymi "zmieniającymi wszystko" wydarzeniami, kryją się także ciekawe i angażujące indywidualne historie biorących w niej udział bohaterów? 

Recenzja komiksu - Wojny Nieskończności. Odliczanie

2021-08-15 09:45:41 - Wojtek Rozmus

W swojej recenzji trzeciego, ostatniego tomu serii "Strażnicy Galaktyki" do scenariusza Gerry'ego Duggana pisałem, że w dość niezrozumiały sposób Egmont postanowił potraktować dalszy ciąg tamtej historii jako swego rodzaju odrębną całość. Tak bowiem rozumiem uznanie albumu "Wojny Nieskończoności: Odliczanie" jako pierwszego albumu w ramach nowej inicjatywy wydawniczej "Marvel Fresh", dając okładce już nową szatę graficzną i reklamując album jako początek nowej ery. Nie jest to na pewno żaden początek i już przy pierwszym zeszycie czytelnik nieznając przygód Strażników może poczuć się zagubiony - o ile nie przeczyta wpierw zawartych na końcu albumu stron z objaśnieniami.

Recenzja komiksu - Sandman tom 1 Preludia i nokturny [Avalon Plus]

2021-08-14 22:49:51 - Wojtek Rozmus

Choć miałem już okazję przeczytać wiele komiksów uznawanych za wybitne czy przełomowe w historii tego medium, Sandman pozostawał wciąż na liście "do nadrobienia". I mimo iż okazji do lektury było wiele, bo komiks doczekał się na naszym rynku nawet wznowień, trochę go unikałem. Komiks, który dla wielu jest tym najlepszym, budził we mnie pewien opór, czy sprosta tak dużym oczekiwaniom. Przy ogłoszeniu nowego wydania Egmontu postanowiłem w końcu rozpocząć przygodę z Księciem Snów.

Recenzja komiksu - Bazyliszki tom 1 [Avalon Plus]

2021-08-14 22:09:21 - Wojtek Rozmus

Wydawnictwo Egmont kontynuuje udaną współpracę z Muzeum Powstania Warszawskiego i przedstawia nam kolejną komiksową serię do scenariusza Tobiasza Piątkowskiego, tym razem rozgrywającą się w latach 30. w przedwojennej Warszawie. Umieszczenie akcji w tym okresie to świetny pomysł, bo choć okupowana stolica jest miejscem dla wielu ważnych i wartościowych opowieści, to okres międzywojenny wydaje się być wciąż miejscem, w którym jest wiele intrygujących historii do pokazania. 

Recenzja komiksu - Ultimate X-Men tom 2

2021-08-13 00:33:42 - Tomasz Kupczyk

Nie raz powtarzałem, że wielkim fanem marvelowych mutantów nie jestem, bo też nie znam ich za dobrze. Owszem, oglądałem wszystkie filmy o mutantach jakie pojawiły się w kinie, znam pewne podstawowe informacje o poszczególnych X-Men i ich przeciwnikach. Ale to wiedza dość ogólna i rzekłbym nawet, skromna. Dlatego też każda lektura komiksu o mutantach, jakie pojawiają się na polskim rynku, to dla mnie wielka przygoda. Idealna dla kogoś takiego jak ja, kto nie chce sięgając po komiks z mutantami mieć potrzeby znania kilkunastu innych historii z ich udziałem, jest seria „Ultimate X-Men”.

Nowości komiksowe - 11.08.2021

2021-08-12 19:24:51

Nie ma cienia wątpliwości, że premierą tygodnia jest pierwszy numer miniserii DEFENDERS będący rozwinięciem podejmowanych dotychczas przez Ala Ewinga wątków na łamach innych serii. Wiele emocji budzi też finał serii RUNAWAYS będący jednocześnie setnym numerem z przygodami tych bohaterów. Fani alternatywnych historii, co zwłaszcza w momencie premiery serialu What If...? powinno budzić większe zainteresowanie, śmiało mogą sięgnąć po kolejne zeszyty Fantastic Four: Life Story oraz Spider-Man Spider's Shadow. Tymczasem na Marvel Unlimitet 

Komentarze:

czytaj dalej...

Recenzja komiksu - Venom tom 1 (Marvel Fresh)

2021-08-11 23:13:06 - Tomasz Kupczyk

Venom to postać, która była często eksploatowana na kartach komiksów i zdołała przejść nie lada transformację: od złoczyńcy do antybohatera. Lecz wydawnictwo Marvel nie powiedziało jeszcze ostatniego słowa jeśli chodzi o tę postać i oddało ją w ręce Donny'ego Catesa. I to był jeden z najlepszych pomysłów, jaki przyszedł do głowy redaktorom Marvela w ostatnich latach.

Recenzja komiksu - Amazing Spider-Man tom 1 Powrót do korzeni (Marvel Fresh)

2021-08-11 23:13:03 - Tomasz Kupczyk

Ach, pamiętam jakby to było wczoraj, jak gruchnęła informacja, że Dan Slott przekazuje pajęczą pałeczkę w ręce innego scenarzysty. Fani Pająka z niecierpliwością czekali na pierwsze zeszyty autorstwa Nicka Spencera z nadzieją, że nowy pisarz okaże się lepszy od swojego poprzednika. Gdy w końcu pojawiły się wyczekiwane przygody Spider-Mana miałem mieszane uczucia. Teraz, po tych kilku latach i przeczytaniu tych samych numerów w ojczystym języku, czy moje wrażenia się zmieniły? Czy przekonałem się co do twórczości Spencera czy może z biegiem czasu dochodzę do wniosku, że jest gorzej niż sądziłem?


Recenzja komiksu - Avengers tom 1 Ostatnia fala (Marvel Fresh)

2021-08-11 23:13:00 - Krzysiek Sobieraj

Inicjatywa Marvel Fresh to nowe rozdanie w zakresie klasycznych tytułów i pewnego rodzaju odświeżenie. Jak sama nazwa wskazuje, nowa seria w zamiarze miała być świeża. Czy tak było naprawdę? Dobrym przykładem jest komiks, który dzisiaj bierzemy na tapet. Już sama okładka pierwszego tomu nowej serii Avengers sprawia, że czujemy się dobrze: wielka Trójka razem z innymi czołowymi postaciami Marvela, prawie dostosowana do najnowszych trendów kreowanych przez MCU, robi wrażenie. No i to nazwisko - Jason Aaron. Wszystko tutaj zwiastuje sukces.

Recenzja komiksu - Star Wars: Łowcy Nagród tom 1 Najgroźniejsci w galaktyce

2021-08-11 22:51:07 - Krzysiek Sobieraj

Świat Star Wars zachwyca swoją konstrukcją już kilka pokoleń. Odbywanie wspólnych przygód w odległej galaktyce jest czymś co może połączyć naprawdę bardzo od siebie różnych ludzi. Świat ten jest na tyle pojemny, że coś dla siebie znajdzie w nim praktycznie każdy. Chyba trudno było wyobrazić sobie co stanie się z tym uniwersum w momencie premiery Ostatniej Nadziei. Na szczęście, dzięki doskonałym historiom i wyczuciu twórców, świat ten na tyle ożył, że dzisiaj może praktycznie przebierać w treściach, z którymi chcemy obcować i wcale nie musi ograniczać się to jedynie do szlachetnych rycerzy Jedi czy rebelii walczącej z autorytarnym Imperium. W świecie Star Wars jest miejsce na wszystko. Szczególną rolę mają jednak historie o łowcach nagród. 

Recenzja komiksu - Kapitan Ameryka tom 5 Człowiek bez twarzy

2021-08-11 22:15:05 - Krzysiek Sobieraj

Przy recenzji czwartego tomu klasycznych przygód Kapitana Ameryki zaznaczałem, że Bucky po przejęciu tej roli w komiksach nie dał się poznać jako pełnowartościowy Kapitan. W tym tomie, według wszelkich możliwych przewidywań, tak właśnie powinno się stać - po tomie wprowadzającym jesteśmy rzuceni w wir akcji, która powinna być już pełnoprawną odsłoną przygód Kapitana Ameryki. Czy tak jest na pewno?

Miłość, Tesseract i krokodyl, czyli Loki i sposób na początek multiversum [AVALON Podcast]

2021-08-07 11:09:58

Za nami pierwszy sezon przygód Lokiego w czasie i przestrzeni, który dał nam początek Multiversum w ramach świata MCU. Jak oceniamy ten nowy element kinowego uniwersum Marvela? Czy przekonały nas do siebie nowopoznane warianty Lokiego? Jak wypada serial w porówaniu do dwóch poprzednich? Wszystkiego dowiecie się z naszego nowego odcinka Podcastu.

Komentarze:

czytaj dalej...

Czy warto było tyle czekać na Ursa Majora? Oceniamy Czarną Wdowę [AVALON Podcast]

2021-08-05 21:08:40

Czekaliśmy na film "Czarną Wdowę" z wielu powodów, ale żadnym nie była główna bohaterka. Tę pożegnaliśmy już w Avengers: Endgame i jej solowa przygoda umieszczona między fabułami filmów "Civil War" i "Infinity War" to głównie oczekiwania co do debiutu Yeleny (Florence Pugh) i pojawienia się Winter Guard z Red Guardianem (David Harbour) na czele. Czy warto było czekać ponad rok od oryginalnej daty premiery na tę produkcję?

Komentarze:

czytaj dalej...

AVALON Puls - 25.07.2021 [AVALON Podcast]

2021-08-05 21:04:41

Powracamy z podcastem po miesięcznej przerwie i nadrabiamy wiadomości i plotki z czterech tygodni, choć wiele w MCU jak i w komiksowym zakątku Marvela się przez ten czas nie zadziało. Nawet amerykańskie zapowiedzi Marvel Comics na październik niczym szczególnym nas nie zachwyciły. Za to w omówieniu zeszytowych premier z ostatnich tygodni znalazło się miejsce dla kilku "jedynek", które zrobiły nam nadzieję na naprawdę dobre historie w kolejnych zeszytach, a do tego: Nick Spencer w przygodach Pająka znów ma lepsze i gorsze momenty, Aaron powraca do niskiego poziomu w Avengers, a Ewing rozpoczyna intrygującą kosmiczną historię.

Komentarze:

czytaj dalej...

Nowości komiksowe - 04.08.2021

2021-08-05 20:57:58

Ten tydzień można zdecydowanie zaliczyć do spokojnieszych, bo obeszło się bez większych premier, ale na pewno warto zerknąć do przedostatniego numeru serii Immortal Hulk, dużo rozrywki dostarczają także kolejne numery nowych X-Men oraz minieventu Sinister War.  

Komentarze:

czytaj dalej...

Recenzja komiksu - Nim wstanie dzień [Avalon Plus]

2021-08-01 13:41:31 - Wojtek Rozmus

Najlepiej byłoby, gdyby ten komiks nigdy nie powstał - tak zbiór komiksów z rysunkami Ernesto Gonzalesa promowało wydawnictwo Egmont. Można uznać to za dość trafne stwierdzenie, choć nieco ujmujące jego wartości i mogące wprowadzać czytelnika w błąd. Publikacja jest bowiem prezentacją krótkich komiksów, które łączy tematyka Powstania Warszawskiego. Rozumiem, że trudno jest promować album podejmujący temat budzący tak wiele emocji. Zamiast gdybać, co by było jeśli..., warto zwrócić uwagę na wartość zbioru samą w sobie i to jak do tego trudnego tematu podeszli twórcy.

Recenzja komiksu - Strażnicy Galaktyki tom 3 Poszukiwanie nieskończoności (Marvel NOW 2.0.

2021-08-01 12:22:30 - Wojtek Rozmus

W recenzji poprzedniego tomu przygód Strażników Galaktyki pisanych przez Gerry'ego Duggana wspominałem, że czeka nas nietypowy ciąg dalszy, bo w większości złożony z zeszytów poświęconych każdemu z bohaterów z osobna, przedstawiających pewne zmiany, jakie zaszły w nich przed pierwszym zeszytem właściwej historii. Niektórzy mogli by stwierdzić, że to zbędne zapchajdziury, ja jednak z takiego rozwiązania już przy lekturze oryginalnych zeszytów byłem bardzo zadowolony.

Recenzja komiksu - Thanos tom 2

2021-08-01 08:22:37 - Dengar

Jeśli myśleliście, że już nie zobaczymy na kartach komiksów jednego z naszych ulubionych komiksowo-filmowych złoczyńców to się grubo pomyliliście. Szalony Tytan nie poddaje się tak łatwo i nie pozwala nam o sobie zapomnieć. Tym razem za kosmicznymi sterami opowieści zasiada nie Jeff Lemire lecz Donny Cates. Co nam taka zmiana scenarzysty przyniesie?

Recenzja komiksu - Thanos tom 2

Recenzja komiksu - Invincible tom 11 [Avalon Plus]

2021-08-01 08:22:07 - Wojtek Rozmus

Przedostatni tom serii przygotowuje nas na wielki finał. Pionki ustawiane są na planszy i pozostaje nam dalej z przyjemnością czytać i oglądać to, co dzieje się na kartach komiksu. Kirkman wciąż trzyma dobrze nam znany poziom z poprzednich albumów, stawiając naszego głównego bohatera prze kolejnymi moralnymi dylematami.

Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.