Avalon » Archiwum » Kwiecień 2020

Archiwum wiadomości: Kwiecień 2020

Recenzja komiksu - Złoty Berlin [AvalonPlus]

2020-04-30 16:05:29 - Rodzyn

Do tej pory w ofercie wydawnictwa Marginesy, które publikacją komiksów zajmuje się od zeszłego roku, były przede wszystkim różne biografie i komiksy popularnonaukowe. Wyjątkiem od tej reguły został "Złoty Berlin", który opowiada historię fikcyjnych bohaterów umiejscowioną w Berlinie roku 1929 (wydany później "Wilk" też wyrywa się z tej reguły, więc jest szansa na więcej także takich pozycji). Komiks ten to adaptacja powieści Volkera Kutchera "Śliska sprawa" (wyd. W.A.B.), która zasłynęła tym, że na jej podstawie powstał najdroższy w historii niemieckiej telewizji serial pt. "Babylon Berlin" (dostępny tak na marginesie na HBO GO). 

Recenzja komiksu - Strażnicy Galaktyki tom 1

2020-04-28 16:50:12 - Dengar

Prawdopodobnie można powiedzieć, że wojenna zawierucha łączy ludzi.... i kosmitów. Naszym kosmicznym obrońcom nie jest dane odpocząć. Co więcej, okoliczności sprawiają, że stają się zgraną drużyną i raz jeszcze muszą nadstawiać kark aby ocalić galaktykę. Grupka istot postanawia strzec galaktyki i tym samym stają się Strażnikami Galaktyki.

Recenzja komiksu - Zmysły [AvalonPlus]

2020-04-28 16:10:31 - Rodzyn

W recenzji "Neurokomiksu", jednej z pierwszych publikacji komiksowych od wydawnictwa Marginesy pisałem, że chętnie przeczytalbym podobną publikację. Nie trzeba było daleko szukać, bo podobną publikację zaprezentował współautor wspomnianego komiksu, Matteo Farinella. Tym razem samodzielnie postanowił zgłębić informacje o zmysłach.

Recenzja komiksu - Zmysły

Recenzja komiksu - Wilk [AvalonPlus]

2020-04-28 16:09:00 - Rodzyn

Francuski komiks Jean-Marca Rochette, który trafił w mojej ręce dzięki wydawnictwu Marginesy, to pozycja, która zdobyła uznanie na swoim rodzimym rynku, biorąc udział w walce o najważniejsze komiksowe tytuły 2019 roku. Jednak mimo to myślę, że nie jest to publikacja, która każdemu przypadnie do gustu.

Recenzja komiksu - Negalyod [AvalonPlus]

2020-04-24 23:23:37 - Rodzyn

Ostatnie kilka premier z rynku francuskiego, po jakie sięgnął Egmont, były dla mnie mniejszym lub większym zawodem. Wyjątkiem, który usunął złe wrażenia po OKP Dolores czy Green Class był recenzowany tutaj jednotomowy Negalyod. To nie tylko pozycja lepsza od wspomnianych tytułów, ale jedna z ciekawszych pozycji wydanych w tym roku na naszym rynku.

Recenzja komiksu - Tamara Łempicka [AvalonPlus]

2020-04-21 08:49:58 - Rodzyn

Niedawno na polski rynek trafiła kolejna komiksowa biografia od wydawnictwa Marginesy. Komiksowi poświęconemu polskiej malarce art deco bliżej jest jednak do Eileen Grey niż Artemizji, czyli dwóch innych publikacji tego wydawcy. Wszystko dlatego, że autorki tej 50-stronnicowej publikacji skupiły się zaledwie na wyrywku z życia Tamary Łempickiej, a nie na przedstawieniu jej całego życiorysu.

Darmowe komiksy od Marvela na comiXology - czy warto przeczytać?

2020-04-21 08:46:01

Od jakiegoś czasu na platformie comiXology dostępnych jest do przeczytania kilka darmowych wydań zbiorczych od wydawnictwa Marvel (aplikacja także jest darmowa, ale mimo opłaty wynoszącej 0$ należy powiązać konto z kartą). Czy warto sięgnąć po te 12 pozycji?

Komentarze:

czytaj dalej...

Recenzja komiksu - Wojna Królów. Preludium

2020-04-19 16:48:11 - Rodzyn

Tekst z okładki tego albumu mówi nam, że to kolejny rozdział pełnej rozmachu opowieści rozpoczętej na łamach "X-Men: Mordercza Geneza" i "Uncanny X-Men: Powstanie i upadek Imperium Shi'Ar". Sytuacja jest jednak odrobinę bardziej skomplikowana. Bo tak, najwięcej wątków jakie znajdziemy w tym tomie to rozwinięcie tamtych dwóch historii. Jednak wszystko to zaczyna budować większy obraz i łączyć się z innymi historiami, o czym przekonamy się sięgając już po właściwą "Wojnę Królów". A tutaj przydałaby się już znajomość innych kosmicznych historii jak "Anihilacja" i "Anihilacja: Podbój" oraz rozpoczętej niedawno serii "Strażnicy Galaktyki". Może nie tyle przydałaby się, bo główny konflikt jest tutaj dość jasno zarysowany, ale po prostu warto poznać ten kosmiczny zakątek Marvela, kiedy przeżywał najlepsze swoje lata w historii.

Recenzja komiksu - Wojna Królów. Preludium

Recenzja komiksu - Fear Agent tom 2 [AvalonPlus]

2020-04-19 09:56:51 - Rodzyn

Po lekturze pierwszego tomu tej serii nie ukywałem, że byłem nieco zawiedziony. Tytuł chwalony był jako jeden z lepszych w dorobku Ricka Remendera, ja jednak dostałem porządną lekturę, ale nic nadzwyczajnego. Scenarzysta na swoim koncie miał zdecydowanie ciekawsze tytuły. Sięgając po drugi tom nie wiedziałem więc, czego do końca mam się spodziewać.

Recenzja komiksu - Star Wars Film: Ostatni Jedi

2020-04-19 09:56:44 - Rodzyn

To już siódma odsłona komiksowej serii adaptującej filmy z sagi Star Wars na naszym rynku, choć adaptująca ósmy epizod. Egmont nie wydawał tych komiksów w jakieś określonej kolejności, czekamy więc nadal na komiks o Zemście Sithów, a może też i Solo czy Łotr 1. Do tej pory podchodziłem do tych komiksów raczej pozytywnie, tak tym razem lektura nie była tak przyjemna, choć należę do fanów Ostatniego Jedi.

Recenzja komiksu - Star Wars Film: Ostatni Jedi

Recenzja komiksu - OKP Dolores tom 1 Ścieżka nowych pionierów [AvalonPlus]

2020-04-16 09:04:42 - Rodzyn

Sięgając po Ścieżkę nowych pionierów, pierwszy tom serii OKP Dolores, oczywiście rzuciła mi się w oczy okładka, która wygląda dość kiepsko. Kompozycja postaci znana z gorszych filmowych plakatów nie zapowiadała nic dobrego. Nadzieję na to, że w środku znajdziemy jednak coś wartościowego dawały nazwiska twórców. Nową frankofońską serię s-f od Egmontu stworzyli bowiem Didier Tarquin i Lyse Tarquin znani z rysunków do popularnej serii komiksów o Lanfeuście z Troy. Jednak czy na stołku scenarzystów autorskiej historii również sobie poradzili? 

Recenzja komiksu - Punisher MAX tom 7

2020-04-16 09:04:38 - Rodzyn

Egmont wsłuchał się w głosy fanów i zdecydował się wydać w ramach serii Punisher MAX album zbierający historie do scenariusza Gartha Ennisa, ale nie będące częścią głównej serii. Po szóśtym albumie, który prezentował spojrzenie innych scenarzystów na postać Franka Castle, wracamy do twórcy, który dla wielu jest osobą, która najlepiej rozumie Pogromcę. Zebrane tutaj miniserie i one-shoty wzbogacają świat Punishera i warto je poznać.

Recenzja komiksu - Jazz Maynard tom 2 Trylogia islandzka [AvalonPlus]

2020-04-14 22:21:30 - Rodzyn

Pierwszy tom serii Jazz Maynard okazał się miłym zaskoczeniem - o serii nigdy wcześniej nie słyszałem, ale w środku znalazłem bardzo dobry komiks środka. Wyraziste postaci, dobra akcja, ciekawa intryga - autorzy oparli swój tytuł na znanych schematach, ale na tyle sprawnie, że lektura nie nudziła. Sięgając po drugi tom byłem więc zaintrygowany, co tym razem czeka naszego tytułowego bohatera i czy autorzy dadzą nam ponownie ten sam produkt, czy może czymś jeszcze zaskoczą.

Recenzja komiksu - Potężna Thor tom 2 Władcy Midgardu

2020-04-14 22:21:24 - Rodzyn

Drugi tom przygód Poteżnej Thor to wszystko co najlepsze w runie Jasona Aarona. Po nieco słabszej wprowdzającej nową bohaterkę bezprzymiotnikowej miniserii, kontynuacja jej przygód w omawianym tu albumie ma wszystko, czego oczekiwałbym po tym tytule.

Recenzja komiksu - Mockingbird

2020-04-13 10:06:02 - Rodzyn

Egmont wśród wielu tytułów w swojej ofercie z logiem Marvela na okładce zdecydował się wydać także zbiorcze wydanie serii Mockingbird z 2016 roku, która doczekała się zaledwie ośmiu numerów, mimo iż swego czasu było o niej dość głośno. Jej obecność w naszym kraju podyktowana jest głównie nazwiskiem rysowniczki większości zawartych w tym tomie zeszytów, dla której był to także debiut na amerykańskim rynku komiksowym. Czy bez tego polskiego akcentu, warto byłoby wydawać ten tytuł przez Egmont?

Recenzja komiksu - Nomen Omen tom 2 Wicked Game [AvalonPlus]

2020-04-13 10:05:59 - Rodzyn

Becky do swoich dwudziestych pierwszych urodzin prowadziła normalne życie, bawiła się ze znajomymi, prowadziła insta, rozwijała swoje komputerowe umiejętności. Gdy jednak pewna mroczna postać wyrywa jej serce, a ona nie ginie, odkrywa, że jest czarownicą. A przynajmniej ma spory potencjał, by jedną z nich być. Poznaje kolejne magiczne istoty i zawiązuje sojusze, by odzyskać co straciła. Pod koniec pierwszego tomu, dziewczyna uwalnia swoją magiczną moc i to na oczach całego Nowego Jorku. Na początku tego albumu, widzimy, na co ją na tym etapie stać, gdy znów stanie naprzeciw swego oprawcy, który porywa jej przyjaciół.

Recenzja komiksu - Krucjata Nieskończoności

2020-04-13 10:05:54 - Rodzyn

Sięgając po "Krucjatę Nieskończoności" wiedziałem, że na pewno nie otrzymam równie interesującej lektury, co w przypadku pierwszej części tej kosmicznej trylogii, "Rękawicy Nieskończoności", która stała się pozycją ważną w kanonie komiksu superbohaterskiego i jednym z wzorów dla innych eventów. Głosy, że "Krucjata..." nie jest pozycją wybitną, pojawiły się już w momencie, gdy miała ona swoją premierę. Podobnie jak "Wojna Nieskończoności", nie sprostała oczekiwaniom i w myśl zasady, więcej i bardziej, dostarczyła historię pełną superbohaterów z różnych zakatków uniwersum, ale bez większego zamysłu. 

Recenzja komiksu - Green Class tom 1 Pandemia [AvalonPlus]

2020-04-10 15:33:52 - Rodzyn

Wydaniem tego komiksu akurat teraz Egmont nieco nieumyślnie wstrzelił się w panującą obecnie sytuację. Jednak z bohaterów Green Class ciężko brać przykład, gdy przychodzi zmierzyć się z panującą za oknem pandemią. Lektura też raczej nie pozwoli zapomnieć o tym, co się dzieje na całym świecie. Ale czy chociaż dostarczy rozrywki?

Recenzja komiksu - Era Conana: Bêlit

2020-04-08 12:11:00 - Rodzyn

W swojej recenzji Życia i śmierci Conana, pierwszego nowego komiksu od wydawnictwa Marvel z tą postacią w roli głównej, pisałem o tym, że jest to bardzo dobry wyjątek w ich linii wydawniczej skupionej wokół Cymeryjczyka. Przykładem słabszej historii z tego świata jest właśnie Era Conana: Bêlit, która pojawiła się na polskim rynku w tym samym momencie. A szkoda, bo życie bohaterki tego komiksu nie było do tej pory szczególnie eksplorowane, więc jej autorki miały spore możliwości. Co więc tutaj nie zagrało?

Recenzja komiksu - Era Conana: Bêlit

Recenzja komiksu - Darwin. Jedyna taka podróż [AvalonPlus]

2020-04-07 22:43:09 - Rodzyn

Kończąc swoją recenzję komiksu "Audubon. Na skrzydłach świata" zaznaczyłem, że nie mogę się doczekać kolenego dzieła jego autorów, Fabiena Grolleau i Jérémie'ego Royera. Zastanawiałem się, czy twórcy będą w stanie w podobnym stylu stworzyć historię innego podróżnika zajmującego się przyrodą, jednocześnie nie oferując nam dokładnie tego samego. Myślę, że udało im się uniknąć pewnego autoplagiatu i dostaliśmy pozycję, która nie powiela, a poszerza naszą wiedzę i odczucia w trakcie lektury.

Recenzja komiksu - Conan Barbarzyńca tom 1 Życie i śmierć Conana. Księga pierwsza

2020-04-06 14:08:31 - Rodzyn

W ubiegłym roku na polski rynek powróciły komiksy o Conanie Barbarzyńcy, jakie wydawało do niedawna amerykańskie wydawnictwo Dark Horse. Jednak skończyło się na dwóch obszernych tomach, gdy zagraniczna licencja przeszła ze wspomnianego wydawnictwa do wydawnictwa Marvel, który także swego czasu zajmował się wydawaniem komiksów o Cymeryjczyku. Choć od tego czasu Egmont zapowiedział, że udało mu się dogadać z nowym właścicielem praw do komiksów o Conanie i dostaniemy dalszy ciąg tamtych przygód, to wpierw w nasze ręce wpadły najnowsze przygody tego bohatera, które w ostatnich latach wydał właśnie Marvel. Czy pierwszy z nich dorównuje poziomem temu, co widzieliśmy w Narodzinach Legendy i Mieście złodziei? 

Recenzja komiksu - Deadpool tom 6 Deadpool w czasach zarazy

2020-04-06 14:08:27 - Dengar

Biorąc pod uwagę to, co się dzieje za naszymi oknami, można powiedzieć że Egmont tłumacząc ten komiks przewidział przyszłość. „Czasy zarazy” jak najbardziej pasują do obecnej sytuacji w naszym kraju... ba, na całym świecie. Ale dobra, nie ma co się dołować i nabijać sobie głów trudnymi tematami. Lepiej zobaczmy co tam słychać u Deadpoola!

Disney przesuwa premiery filmów Marvel Studios

2020-04-04 08:36:47

Z powodu panującej pandemii Disney zdecydował się na ogłoszenie nowych dat premier części swoich filmów, w tym tych produkowanych przez Marvel Studios. Poznaliśmy przy okazji datę premiery Captain Marvel 2. 

Komentarze:

czytaj dalej...

Recenzja komiksu - Mafalda. Wszystkie komiksy tom 1 [AvalonPlus]

2020-04-04 08:28:39 - Rodzyn

Wydawnictwo Nasza Księgarnia konsekwentnie publikuje na polskim rynku kolejne tomy Fistaszków, jednej z najlepszych serii komiksowych pasków w historii. Teraz w podobnym wydaniu wydawca sięgnął do Argentyny, gdzie swoje korzenie ma Mafalda autorstwa Quino, która do tej pory została przetłumaczona na 30 języków i stała się jedną z kobiecych ikon swojego kraju. Choć od publikacji ostatniego paska o tej dziewczynce minęło prawie pięćdziesiąt lat, dopiero teraz i my w Polsce mamy szansę poznać wszystkie jej przygody.

Recenzja komiksu - New X-Men tom 1 Z jak Zagłada

2020-04-03 17:30:14 - Rodzyn

Komiks, który przyszło mi tym razem recenzować jest dla mnie bardzo ważną pozycją. Kiedy swego czasu wydał go w naszym kraju Dobry Komiks w formie zeszytowej, a dokładnie kilka pierwszych jego zeszytów, byłem zachwycony. Do tego momentu znałem X-Men z dwóch animacji, X-Men The Animated Serie i X-Men Evolution, a także kilku zeszytów starych X-Men od TM-Semic. To, co zaserował Grant Morrison na początku swojej serii rzeczywiście było czymś "nowym" i wprowadzającym drużynę w nową erę. Wtedy, nie mając chyba nawet 10 lat, nie miałem pojęcia, jakie znaczenie ma ta historia, ale wiedziałem, że to coś zaskakującego i innego.


Gwiezdny fan w czasach hejtu

2020-04-02 14:55:08 - Redakcja

Od wielu lat – jeśli dobrze liczę to koło dwudziestu – jestem wielbicielem najsłynniejszej kosmicznej sagi. Chodząc do szkoły podstawowej w wolnym czasie zaczytywałem się w kolejnych przygodach dzielnych rycerzy Jedi, przemytników, łowców nagród i tak dalej, i tak dalej. Wystarczy powiedzieć, że Gwiezdne Wojny stały się pewnym stałym elementem mojego życia, tak jak milionów ludzi na całym świecie.

Gwiezdny fan w czasach hejtu

Recenzja komiksu - Strzeżcie się, potwory! [AvalonPlus]

2020-04-02 08:35:59 - Rodzyn

Seria autorstwa Jorge Aguirre i Rafaela Rosado dobiega końca wraz z trzecim tomem zatytułowanym Strzeżcie się, potwory!. Tym razem bohaterowie nie muszą szukać przygody poza murami miasta, gdyż staje się ono organizatorem dorocznych Igrzysk Wojowników. I jak łatwo możemy się domyśleć, to Claudette, Gaston i Marie będą reprezentantami Mont Petit Pierre. Choć zadania zostają uproszczone w porównaniu do tradycyjnych dycyplin, nie jest łatwo, gdyż reprezentacja jednej z krain nie gra czysto. 

Recenzja komiksu - Amazing Spider-Man. Globalna Sieć tom 5 Spisek klonów

2020-04-01 08:30:34 - Dengar

Na początku każdy czytelnik zwróci uwagę, że od kiedy Amazing Spider-Man pojawił się w Polsce to nigdy nie doczekał się takiego grubasa. Oj tak, „Spisek klonów” to dopiero cegłówka! I możemy się dzięki niemu cieszyć nie tylko głównym eventem ale też i tie-inami. Moi drodzy czytelnicy, możecie zacierać już łapki!

Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.