Avalon » Archiwum » Luty 2020

Archiwum wiadomości: Luty 2020

Recenzja komiksu - Jessica Jones tom 3 Powrót Purple Mana

2020-02-28 20:08:01 - Rodzyn

Tom, który przyszło mi tym razem recenzować, to ostatni póki co komiks autorstwa Briana Michaela Bendisa o przygodach Jessiki Jones. Każdy z solowych projektów o tej bohaterce, ale też większość jej grupowych występów w takich seriach jak New Avengers, była jego dziełem. Jak Bendis pisze w swoim pożegnaniu, zaskoczyło go, jak popularna stała się ta postać od momentu jej debiutu i że doczekała się nawet własnego serialu. Przyszło mu się z nią jednak pożegnać, gdy postanowił przenieść się z Marvela do DC. Było to spore wydarzenie, bo Bendis odpowiadał za wiele z najważniejszych wydarzeń w komiksach Domu Pomysłów tego wieku i wprowadził wiele interesujących postaci do tego świata, jak wspomniana Jessika Jones, ale też przywrócił do pierwszego szeregu chociażby Luke'a Cage'a, z którym związała się bohaterka.

Recenzja komiksu - Jessica Jones tom 3 Powrót Purple Mana

Recenzja komiksu - Invincible tom 6 [AvalonPlus]

2020-02-26 20:30:13 - Rodzyn

Zgodnie z tym co pisałem w recenzji piątego tomu tej serii, rzeczywiście mieliśmy tam ciszę przed burzą. Jeżeli narzekaliście więc na brak większej akcji, tutaj jest jej pod dostatek. Zdecydowanie warto śledzić ten tytuł.

Recenzja komiksu - Hawkeye tom 2 Troje

2020-02-25 20:17:16 - Sobb

Moja recenzja pierwszego tomu Hawkeye’a była bardzo pozytywna. Nie spodziewałem się, że historia Hawkeye’a będzie potrafiła mnie tak wciągnąć, aż miło się zaskoczyłem. Pozostawiony na ostatniej stronie quasi-cliffhanger narobił mi ochoty na tom drugi, na który musieliśmy trochę poczekać. Kiedy już dostałem go w swoje ręce i przeczytałem, musiałem stwierdzić, że jest niestety trochę gorzej. Nie chcę być źle zrozumiany - w dalszym ciągu jest bardzo dobrze, ale po prostu drugiej części brakuje już tej świeżości. Wiele elementów stara się powtarzać motywy wcześniejszych, z różnym skutkiem. Na szczęście dostajemy też wątki, które świetnie wpływają na całości, więc koniec końców bawić powiniśmy się świetnie.

Recenzja komiksu - Divinity [AvalonPlus]

2020-02-25 20:16:53 - Rodzyn

Był taki czas, kiedy Matt Kindt w dużej mierze odpowiadał za kształt uniwersum Valiant. To on odpowiadał za wiele flagowych projektów, wyznaczał kierunek dla dobrze znanych nam postaci z Valiant. Jednak obok tego kreował nowych bohaterów i nowe sytuacje. Przykładem takiego komiksu jest właśnie Divinity.

Recenzja komiksu - Divinity

Recenzja komiksu - Extraordinary X-Men tom 3 Upadek Królestwa

2020-02-24 20:57:13 - Sobb

Zabranie się za trzeci tom serii Extraordinary X-Men nie sprawiło mi większych trudności - bardzo lubiłem tą odsłonę przygód mutantów, zwłaszcza że było to pierwsze pełnoprawne spotkanie z komiksami opowiadających o nich (oczywiście wyłączając komiksy czytane za dzieciaka). Możliwość powrotu do tej serii dawała pole do pewnej refleksji nad wcześniejsymi ocenami. W stosunku do X-Men nie mam dodatkowo tak dużego sentymentu jak w przypadku Avengers czy Spider-Mana. Nie jestem więc przesiąknięty nostalgią. Już na początku mogę tylko wspomnieć, że podchodząc do tomu z pewną dozą nieufności, szybko się zreflektowałem i stwierdziłem, że zwykłemu czytelnikowi powinien dać dużo zabawy. 

Recenzja komiksu - Coda tom 1 [AvalonPlus]

2020-02-24 20:57:11 - Rodzyn

Gdy tylko seria Coda pojawiła się w zapowiedziach amerykańskiego wydawnictwa BOOM! Studios, uznałem, że muszę zapoznać się z tym tytułem. Po pierwsze, scenarzysta Simon Spurrier udowodnił swój warsztat pisząc wciągające serię X-Men Legacy i X-Force dla Marvela. Po drugie, rysownik Matias Bergara i kolorysta Michael Doig zachwycili mnie przykładowymi planszami z tej serii. W przeciwieństwie do Spurriera obaj nie byli mi za dobrze znani, więc tym większe zaskoczenie jakością ich warsztatu. Nim jednak zdążyłem sięgnąć po amerykańskie wydanie, gdy seria dobiegła końca wraz z trzecim tomem, na polskim rynku rozpoczęło jej wydawanie Non Stop Comics, więc z przyjemnością sięgnąłem po polskojęzyczną wersję.

Recenzja komiksu - Coda tom 1

Wywiad z Pawłem Kicmanem [AvalonPlus]

2020-02-22 10:53:04 - Rodzyn

Patronujemy komiksowej antologii "Eustachy", na którą trwa obecnie zbiórka na portalu wspieram.to. Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was wywiad z pomysłodawcą projektu i autorem scenariuszy do komiksów oraz opowiadań, jakie znajdą się w gotowym albumie - Pawłem Kicmanem. O tym, skąd wziął się pomysł na bohatera, jak przebiegała współpraca z rysownikami a także o pewnej niespodziance, którą udało nam się odkryć, przeczytacie w poniższym wywiadzie.

Recenzja komiksu - Invincible tom 5 [AvalonPlus]

2020-02-20 22:19:50 - Rodzyn

Jeżeli polubiliście dotychczasowe przygody Nezwyciężonego, to piąty tom nie powinien przynieść Wam zawodu. Scenarzysta Robert Kirkman konsekwentnie rozwija dotychczasowe wątki, choć można odnieść wrażenie, że zawarte w tym tomie zeszyty to w dużej mierze szansa na złapanie oddechu przed czymś większym, co może już wkrótce nastąpić. A co dokładnie spotyka Marka Graysona w tomie piątym?

Recenzja komiksu - Invincible tom 5

Recenzja komiksu - Daredevil: Wizjonerzy - Frank Miller tom 2

2020-02-20 22:19:47 - Rodzyn

Drugi tom Daredevila od Franka Millera to już w 100% jego dzieło pod względem scenariusza i rysunków. W pierwszym zbiorze rysowanych przez niego zeszytów nie był w pełni odpowiedzialny za fabułę i to widać. Im dalej, tym jest lepiej i coraz więcej Millera w przygodach Matta Murdocka. Omawiany tutaj tom to najlepszy tego dowód. 

Recenzja komiksu - Daredevil: Wizjonerzy - Frank Miller tom 2

Recenzja komiksu - Czas Nienawiści tom 2 [AvalonPlus]

2020-02-19 18:44:31 - Rodzyn

Nie tak dawno temu pisałem o pierwszym tomie tej serii, a na drugii Non Stop Comics nie dało nam długo czekać. I dobrze, bo końcówka jedynki pozostawiła mnie z wieloma pytaniami. Czy dwójce udało się na nie odpowiedzieć? 

Recenzja komiksu - Kroniki Francine R. [AvalonPlus]

2020-02-18 22:42:41 - Rodzyn

Świadectw horroru jaki spotkał ludzi w trakcie II wojny światowej było już wiele. Filmy, seriale czy właśnie komiksy dały nam mnóstwo historii osób pochodzących z róźnych środowisk i narodowości, o różnym spojrzeniu na świat, o różnych życiowych doświaczeniach. Historii osób z niemieckich czy rosyjskich obozów, opowieści o ludziach ukrywających się przed złem czychającym tuż za rogiem. Ktoś mógłby się zastanawiać, czy kolejne takie dzieła są potrzebne, czy wnoszą coś nowego do naszego postrzegania tamtego okresu. Myślę, że to nie ma znaczenie - każde świadectwo ludzi, którym przyszło żyć w tamtych czasach jest równie ważne, bez względu na to, czy powiela inną opowieść i kiedy powstało. Jeżeli ktoś gotów jest taką historię zaadaptować na inne medium, nie widzę w tym nic złego. Tym bardziej, że osób, które pamiętają czas wojny jest na tym świecie coraz mniej, a pamięć o tym tragicznym dla ludzkości okresie nie powinna zaniknąć.

Recenzja komiksu - All-New Wolverine tom 3 Wróg Publiczny II

2020-02-18 19:39:11 - Pochodnia Fandomu

W kolejnym tomie All-New Wolverine już od samego zerknięcia na okładkę – ba!, na sam tytuł – można się domyślić, co będzie tematem przewodnim całego tomu. Tytuł odnosi się do podobnej historii, którą przeżył Logan, a która nazywała się tak samo: Wróg publiczny(Wolverine: Enemy of the State, wydane w Polsce nakładem Mucha Comics). Ale ten tom zawiera również inną historię Logana przerobioną dla Laury, mianowicie to, kiedy Logan i Peter Parker zamienili się ciałami w Ultimate Spider-Man (2000) #66-67. Cały trzeci tom All-New Wolverinewięc jest jednym wielkim odniesieniem do Logana… ale nie tylko.

Recenzja komiksu - All-New Wolverine tom 3 Wróg Publiczny II

Recenzja komiksu - Eileen Gray. Dom pod słońcem [AvalonPlus]

2020-02-16 21:59:18 - Rodzyn

Komiksy wydawane na polskim rynku przez wydawnictwo Marginesy to szansa na poznanie nowych interesujących postaci historycznych. Czy to twórca Amerykańskiego Atlasu Ptaków, siedemnastowieczna malarka czy twórca Tetrisa, są to osoby, o których wcześniej wiedziałem mało lub nic. Komiksy pozwoliły mi w przystępny sposób poznać nieco szerzej ich życie i stały się wstępem do dalszej eksploracji ich życiorysów i twórczości. Kolejna z pozycji Marginesów poświęcona Eileen Gray pozwoliła mi zrobić dokładnie to samo, poszerzając moją wiedzę na temat E-1027, symbolu nowoczesnej architektury.

Recenzja książki - Star Wars: Thrawn

2020-02-16 21:38:31 - Dengar

W 1991 roku fani Gwiezdnych Wojen spotkali postać, która natychmiast podbiła ich czytelnicze serca. Ówczesny kanon – obecnie znany jako Legendy – został wzbogacony za sprawą niejakiego Timothy'ego Zahna o niezwykle barwnego... Czy ktoś zna jego imię? Tak? Moment. Czy ja dobrze słyszę? Ktoś powiedział, Mitth'raw'nuruodo? Tak, tak, właśnie o niego chodzi. Właśnie w tym roku w księgarniach zagościł pierwszy tom słynnej Trylogii Thrawna. A teraz wielki admirał Thrawn powraca do książkowego kanonu! No dobra, wraca ale nie jest jeszcze wielkim admirałem.

Recenzja książki - Star Wars: Thrawn

Recenzja komiksu - Black Order: Warmasters of Thanos

2020-02-15 20:43:18 - Sobb

Osoby, które nie siedzą specjalnie w komiksach, po raz pierwszy z Black Order mogli spotkać się w filmie Avengers: Infinity War. Black Order, co nie jest wcale od komiksów oderwane, było grupą „dzieci Thanosa”- kosmicznych zabójców, dla których nie ma we wszechświecie nic niemożliwego do pokonania. Muszę przyznać, że jakkolwiek komiksowa wersja tej drużyny zazwyczaj była dla mnie obojętna, tak jej filmowa adaptacja bardzo mnie zaciekawiła. Postaci były niecodzienne, ale przede wszystkim wyraziste. I nagle opadła mi kurtyna z oczu- w komiksach także możemy to odnaleźć, wystarczy tylko się zainteresować. Tak się zgrało, że niedaleko później ukazała się miniseria, której głównymi bohaterami byli właśnie członkowie Black Order.

Recenzja komiksu - Incoming! #1

2020-02-14 19:36:54 - Rodzyn

Często bywa tak, że Marvel wydaje one-shoty, które są antologią różnych krótszych historii, mniej lub bardziej ze sobą związanych, które w pewien sposób wyznaczają kierunek rozwoju ich komiksowej linii na kolejne miesiące lub wskazują te tytuły, które chcieliby mocniej wypromować, które powinny z różnych względów przyciągnąć uwagę czytelników. Mieliśmy Marvel NOW! Point One #1 i jego kontynuatorów, jak np. Marvel Legacy, a tym razem dostaliśmy Incoming!. Komiks ten bardziej niż inne stara się opowiedzieć spójną historię z wykorzystaniem wielu postaci i wielu scenarzystów. I robi to zaskakująco dobrze.

Recenzja komiksu - God Country [AvalonPlus]

2020-02-14 16:52:59 - Hawk

To naprawdę dobry komiks. Zaskakujące, jak w solidną naparzankę na kosmicznym poziomie, można wpleść przejmującą opowieść zmuszającą do namysłu. Obyczajowe kino akcji, które jawi się wielowymiarowością. Zaaferowany lekturą zapomniałem chyba należycie zacząć recenzję. Prezentujemy wam dzisiaj „God Country” wydany w naszym kraju nakładem KBOOM. Komiks, który napędził karierę Donny’ego Catesa znanego nam z takich serii jak Venom, czy Silver Surfer Black. Trochę zaspoilerowałem moje odczucia, ale zacznijmy od początku.

Recenzja komiksu - Kapitan Ameryka tom 1 Zimowy Żołnierz

2020-02-11 17:15:26 - Hawk

Historia stara to jak świat, jak możemy usłyszeć w jednej z klasycznych piosenek z bajek Disneya. Tak dzisiaj spogląda się na wydanego przez Egmont w linii Marvel Classic Kapitana Amerykę: Zimowy Żołnierz. Jest to historia, którą każdy w jakimś stopniu zna, na jej bazie powstawał jeden z najlepszych filmów MCU (choć tak naprawdę podczas lektury przekonacie się, jak bardzo różnią się od siebie te dwa dzieła), a wydarzenia z tego komiksu odbiły się sporym echem na długie lata w komiksach o Steve’ie Rogersie. Zimowy Żołnierz to dla mnie specyficzna marka, która powstawała w okresie, w którym komiks dopiero zyskiwał na kinowej popularności. Mroczniejszy, brutalniejszy, pełen historii, które po dziś dzień służą za przykład świetności Marvela. Wśród nich właśnie ta mieszanina sensacji, akcji i thrillera.

Recenzja komiksu - Frankenstein Żyje, Żyje! [AvalonPlus]

2020-02-10 22:09:25 - Hawk

Tego potwora zna chyba każdy. Twór doktora Frankensteina, często nazywany od nazwiska swojego twórcy mocno zakorzenił się w umysłach nie tylko fanów grozy, ale ogólnie pojętej popkultury. Powstały w umyśle Mary Shelley i przelany na papier doczekał się swoich adaptacji i klonów zarówno w literaturze, filmie, jak i naturalnie w komiksie. Dzisiaj, dzięki wydawnictwu KBOOM prezentujemy wam jedną z jego komiksowych wariacji. Hołduje ona oryginałowi zaczynają tkać swoją opowieść tam, gdzie zakończyła ją przed laty autorka oryginału.

Plakaty oraz klip promujący film Black Widow

2020-02-03 09:52:02 - Redakcja - źródło: YouTube, Marvel.com

Podczas Super Bowl zaprezentowano krótki klip promujący film Black Widow, w którym pojawiło się pare nowych scen. Jednocześnie zaprezentowano nowe plakaty skupiające się na czterech głównych bohaterach.

Komentarze:

czytaj dalej...

Pierwsze sceny z seriali The Falcon & The Winter Soldier, WandaVision i Loki

2020-02-03 09:44:48 - Redakcja - źródło: YouTube

W trakcie tegorocznego Super Bowl zaprezentowano 30-sekundowy klip, który zawiera pierwsze sceny z trzech nadchodzących seriali Marvel Studios, jakie pojawią się na platformie Disney+.