Avalon » Historia uniwersum » Ziemia - Centrum wszechświata

Ziemia - Centrum wszechświata

Początek epoki:
niecały milion lat temu
Opis:
Niecały milion lat temu, Kree dowiedzieli się, że ich zaprzysięgli wrogowie zdołali kiedyś stworzyć potężną Cosmic Cube i również zapragnęli ją mieć. Zbudowali więc potężny bio-komputer, który miał im pomóc odkryć metodę produkcji Kostek, jednak Supreme Intelligence uznała, że artefakt ten jest zbyt niebezpieczny i odmówiła współpracy. Ufni w mądrość swojego tworu Kree uczynili komputer doradcą Rady Naukowej, a z czasem dodawali jej kolejnych obowiązków i funkcji. Gdy okazało się że Najwyższa Inteligencja sprawuje kontrolę nad niemal całym imperium, postanowili oddać jej pełnię władzy, a niektórzy przedstawiciele rasy zaczęli oddawać jej boską cześć.

78 tysięcy lat temu, Kree stworzyli prototyp robota typu Sentry, którego zadaniem było patrolowanie granic imperium. Ponieważ wkrótce wojna ze Skrullami znowu przybrała na sile, Kree zbudowali przyczółek w Układzie Słonecznym, w pobliżu Urana i pozostawili tam jednego z robotów.

Mniej więcej w tym czasie, rasa Plodex odkryła, że wkrótce wyczerpie wszystkie złoża naturalne w swoim rejonie, postanowił więc rozpocząć kolonizację Wszechświata, wysyłając w różne jego rejony automatyczne statki, które po wylądowaniu na zamieszkałej planecie miały wysyłać sygnał, zwabiający inteligentne formy życia, więzić je i wszczepiać DNA Plodexów oraz wystrzelić na powierzchnię planety tysiące jaj. Jeden z takich statków dotarł do Ziemi 38 tysięcy lat temu, kiedy to już z podstawowego szczepu człowieka wyewoluował Homo sapiens. Statek wystrzelił do atmosfery dużą liczbę jaj, ale ponieważ warunki tutaj różniły się znacznie od rodzimej planety Plodexów, większość jaj zginęła - tylko dwa procent przetrwało na pokładzie, a jedno jajo wpadło do oceanu, gdzie dryfowało przez stulecia, zanim wykluła się z niego istota imieniem Marrina. Hipnotyczny sygnał ze statku zwabił w pobliże kilku ludzi, z których jeden został schwytany i wciągnięty do wnętrza statku. Tam jego ciało zostało zniszczone, a mózg połączony z systemami statku, ale trauma spowodowała, że oszalał i przejął nad nim kontrolę.

Ponieważ Beyonders stracili zainteresowanie swoimi eksperymentami, rasa Nuwali przestała zajmować się rezerwatami stworzonymi dla nich. Ich ostatnia wizyta na Ziemi miała miejsce 23 tys. lat temu, od tego czasu Savage Land został pozostawiony własnemu losowi, ale jako jedyny z rezerwatów przetrwał do dnia dzisiejszego.

Wśród rasy Eternals wybuchła wojna domowa, kiedy dowodzone przez dwóch braci - Uranosa i Kronosa - frakcje starły się w wyniku dyskusji, czy Eternals powinni zapanować nad ludźmi, czy żyć z nimi w pokojowej koegzystencji. Wojna trwała przez wiele lat i pochłonęła 90% rasy, ale w końcu stronnikom pokojowo nastawionego Kronosa udało się zakończyć konflikt i wygnać przeciwników z Ziemi w niematerialnej postaci. Kronos zajął się całkowicie pracą naukową, a wygnańcy dryfowali przez kolejne lata, aż dotarli na obrzeża Układu Słonecznego i natknęli się na przyczółek Kree w pobliżu Urana. Udało im się dostać do środka, a systemy stacji przywróciły im materialną postać, zostali jednak zaatakowani przez robota Sentry, który zdążył zaalarmować swoją bazę, zanim został zniszczony. Ludzie Uranosa przejęli technologię Kree i zbudowali statek, którym mogli wrócić na Ziemię, pozostawiając za sobą jedynie cztery osoby.

W odpowiedzi na sygnał alarmowy robota, armada Kree wtargnęła do Układu Słonecznego i przechwyciła statek Eternals, zabierając jego pasażerów do swojego świata, by poddać ich badaniom, a następnie stracić. Jedynie kilku osobom udało się uniknąć schwytania i dryfując w przestrzeni dotarli na Tytana - księżyc Saturna. Wykorzystując swoje umiejętności, zbudowali tam system podtrzymywania życia, a w ciągu kilkuset lat stworzyli nową cywilizację.

Odkrywszy, że Eternals są efektem eksperymentów Celestian, Kree zapragnęli zdobyć więcej materiału genetycznego tych istot i przeprowadzić na nich własne eksperymenty w celu uzyskania rasy super-wojowników. Za pozwoleniem Najwyższej Inteligencji, grupa naukowców Kree udała się na Ziemię i schwytała plemię ludzi, na którym przez dwadzieścia pięć lat prowadzili eksperymenty genetyczne, jednak z nieznanych powodów opuścili planetę, pozostawiając za sobą kolejnego robota Sentry oraz efekty swoich eksperymentów, które z czasem rozwinęły się w rasę Inhumans.

Wolna od wojowniczych przywódców kolonia Eternals w rejonie Urana skupiła się na rozwoju nauki i poszukiwaniu zunifikowanej teorii wszechrzeczy, podczas gdy kolonia na Tytanie pogrążyła się w kolejnej wojnie domowej, z której przetrwała tylko jedna kobieta imieniem Sui-San. Na Ziemi zaś, Kronos prowadził swoje eksperymenty z kosmicznymi siłami, aż doprowadził do wypadku w którym sam zginął i zniszczył sporą część stolicy Eternals. Jego energia przetrwała jednak na tyle długo, by poinformować synów: Zurasa i A’Larsa, że uwolnione w eksplozji promieniowanie uczyni ich rasę nieśmiertelną i niezniszczalną. Bracia zebrali wszystkich Eternals i uformowali pierwszy Uni-Mind - kolektywną świadomość, która zdecydowała, że Zuras powinien zostać nowym przywódcą rasy. A’Lars nie zgodził się z tym jednak i postanowił opuścić Ziemię, by poszukać wygnanych Eternals. Promieniowanie, wyemitowane w eksplozji zadziałało również na Eternals poza Ziemią, znacznie wydłużając ich żywotność. Zuras zdecydował się nie odbudowywać stolicy, a zamiast tego jego ludzie zbudowali trzy nowe miasta: Olimpię w dzisiejszej Grecji, Polarię na Syberii i Oceanę na jednej z wysp Pacyfiku. A’Lars dotarł w końcu do Tytana i odnalazł Sui-San, a ich dzieci dały początek nowej cywilizacji kolonii.

24 tys. lat temu, Inhumans schronili się na wyspie Attilan, na północnym Atlantyku, gdzie rozpoczęli budowę własnej cywilizacji. Trzy tysiące lat później Homo sapiens stworzyli pierwszą kwitnącą cywilizację na Atlantydzie. Niedługo później, Dewianci opanowali kontynent Lemuria na Pacyfiku i stworzyli tam swoje imperium. Atlantydzi rozwinęli się szybko, w ciągu pięciuset lat tworząc zaawansowaną cywilizację na poziomie porównywalnym ze współczesną nam. Od cywilizacji Atlantydy oddzieliło się jednak wcześniej barbarzyńskie królestwo króla Kulla - Valusia, znajdujące się na północy wyspy, gdzie schronił się również Wężowy Lud, to zaś było przyczyną długotrwałych wojen. Szukając sposobów na zakończenie konfliktu, magowie z Atlantydy natrafili na pradawny zwój spisany przez Chthona, który zawierał zaklęcia pozwalające przywrócić zmarłych do życia. Umierający mag Varnae zgłosił się na ochotnika do eksperymentu, a kiedy przywrócono go do życia, stał się pierwszym wampirem. Magowie planowali stworzyć więcej wampirów z poległych wrogów, by użyć ich jako broni przeciwko Kullowi, jednak te zbuntowały się przeciwko swoim twórcom i pozabijały ich, po czym uciekły z wyspy, kryjąc się na obszarze Europy. Również kilku ocalałych magów przeniosło się do Europy, zabierając ze sobą zwój, nazwany później Darkhold.

W tym czasie, imperium Dewiantów objęło swoim zasięgiem większą część świata i zniewoliło wszystkie ludzkie cywilizacje za wyjątkiem Atlantydy, która kilkakrotnie odparła inwazję. Wkrótce potem grupa podróżujących Atlantydów dotarła do Antarktyki i odkryła Savage Land, wraz z urządzeniami utrzymującymi klimat. Udało im się rozbudować maszynerię i zwiększyć jej zasięg, tworząc kolonię o nazwie Pangea, która stała się z czasem ulubionym miejscem wypoczynku ich rodaków. Do Pangei zaczęli również przybywać ludzie, szukający schronienia przed prześladowaniami ze strony Dewiantów. Jeden z atlantydzkich naukowców rozpoczął w tym rejonie eksperymenty genetyczne, których celem było stworzenie taniej siły roboczej, a które zaowocowały powstaniem licznych hybryd, zamieszkujących Savage Land po dziś dzień. Hybrydy zaczęły domagać się swoich praw, za co zostały wypędzone z Pangei i zastąpione automatami, jednak powróciły w zorganizowanym ataku i zmusiły Atlantydów do rozbudowania maszynerii klimatycznej i stworzenia dla nich osobnego państwa.

Zuras, przywódca Eternals miał córkę imieniem Azura, która zakochała się w Dewiancie o imieniu Kro, długo jednak nie wiedziała z kim ma do czynienia, bo jego zdolności sprawiały, że przypominał Eternala. Jej uczucia nie zmieniły się gdy poznała prawdę, jednak wkrótce potem Kro zniknął, obawiając się, że może paść ofiarą eksperymentów swoich rodaków. Azura sądziła, że umarł, podczas gdy Kro okazał się nieśmiertelnym i ukrywał się przez całe tysiąclecia. Przewidując konieczność walki z Dewiantami prędzej czy później, Eternals skonstruowali potężną broń i ukryli ją w piramidzie zbudowanej za kołem polarnym, zaś klucze do niej powierzyli Ikarisowi.

Kiedy czarodziejka Zhered-Na przepowiedziała zatopienie Atlantydy, imperator Kamuu rozkazał jej zaprzestać praktyk, a następnie wygnał z wyspy, jednak zanim Zhered-Na odeszła, przekazała swoją wiedzę następcom, którzy w przyszłości stworzyli jej kult. Ponieważ Atlantydzie zagrażała zarówno wojna domowa, jak i inwazja Dewiantów, cesarz Kamuu rozkazał wybudować kopuły ochronne wokół dwóch największych miast i stworzyć urządzenia, które pozwoliłyby sterować aktywnością wulkaniczną na wyspie. Gdy wreszcie Dewianci zaatakowali, urządzenia te sprawiły, że ziemia rozstąpiła się i pochłonęła najeźdźców, lecz płyty tektoniczne wyspy pozostały niestabilne i coraz częściej zaczęły nękać ją trzęsienia ziemi. W tym czasie, mieszkający na północy kontynentu Wężowy Lud nawiązał kontakt z ludzkimi alchemikami z Lemurii i wspólnie stworzyli Wężową Koronę (the Serpent Crown), która pozwoliła skupić moc Seta. Jej pierwszym właścicielem został alchemik Atra, jednak wkrótce Korona przejęła nad nim kontrolę.

Gil
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.