Avalon » Historia uniwersum » XIX wiek

XIX wiek

Początek epoki:
rok 1800
Koniec epoki:
rok 1899
Opis:
W roku 1818, Mary Shelley usłyszała historię Victora Frankensteina i umieściła ją w książce.

Około roku 1840, w Chinach na świat przyszedł człowiek, który w przyszłości został wielkim alchemikiem i stał się znany jako Yellow Claw. Mniej więcej w tym samym czasie, dwa brytyjskie okręty badające Ocean Arktyczny zabłądziły i utknęły wśród wysp północnej Kanady. Crozier - kapitan wyprawy - sporządził eliksir, który miał spowolnić funkcje życiowe i pozwolić mu przetrwać zimę, jednak gdy go wypił, załoga uznała, że nie żyje i złożyła go w grobie, gdzie przeleżał ponad sto lat.

W połowie wieku, Atlantyda zmuszona była odeprzeć inwazję z podmorskiej kolonii Dewiantów - Skarka. Nowy władca Atlantydy - Thakorr, poprowadził swój lud na południe i założył miasto, nazwane jego imieniem, na terenie morza antarktycznego.

Rok 1859 to data przybycia En Sabah Nura do Anglii. Podczas pobytu tam, nawiązał kontakt z entuzjastą ewolucjonizmu - Nathanielem Essexem, którego mimo interwencji podróżujących w czasie Cyclopsa i Phoenix, przemienił w istotę znaną jako Sinister. Essex niemal natychmiast zdradził swojego dobroczyńcę, oddając się własnym badaniom i planom, mającym doprowadzić do stworzenia doskonałego Homo superior.

W latach sześćdziesiątych, prawnik z Tombstone w Teksasie - Matt Hawk, zaprzyjaźnił się z rewolwerowcem, Benem Dancerem i zaczął trenować pod jego okiem, stając się mistrzem broni palnej, lassa i jeździectwa. Za radą przyjaciela, trzymał swoje umiejętności w sekrecie i przyjął pseudonim Two-Gun Kid, aby zwalczać niesprawiedliwość.

Na początku lat siedemdziesiątych, Agon został wybrany nowym przywódcą Inhumans. Wkrótce potem odkrył, że członek Najwyższej Rady, imieniem Phaeder, prowadzi zabronione eksperymenty z klonowaniem. Aby uniknąć procesu, Phaeder sfingował własną śmierć i uciekł z Attilanu.

Blaine Colt, syn farmera z Wyoming postanowił na własna rękę pomścić śmierć ojca, rozprawiając się z jego zabójcami. Ponieważ ocaleli członkowie gangu złożyli na niego donos u szeryfa, postanowił opuścić stan i udać się na zachód, przyjmując przydomek Kid Colt.

W tym czasie, mieszkający na południu Stanów nauczyciel, Carter Slade, odkrył spisek lokalnego magnata, który próbował wymordować mieszkańców miasta i przejąć ich ziemie. Zanim zdążył cokolwiek zrobić, został postrzelony, ale jeden z uczniów zdołał go uratować i wywieźć z miasta. Obaj zostali odnalezieni przez plemię Komanczów i zabrani do szamana, który wyleczył Slade'a, a uznawszy go za wybrańca bogów, ofiarował mu fosforyzujący płaszcz, pokryty pyłem z meteorytu. Slade przyjął imię Phantom Rider i pod tą postacią udaremnił spisek, a potem działał jeszcze przez wiele lat.

W tym samym okresie, Johnny Bart rozpoczął wymierzanie sprawiedliwości na własną rękę jako Rawhide Kid. Wkrótce on również stał się wyjętym spod prawa wyrzutkiem, kiedy został oskarżony o napaść przez człowieka, który wcześniej wyzwał go na pojedynek.

Drogi wszystkich wyrzutków skrzyżowały się w końcu i stworzyli grupę, do której dołączył także Ringo Kid. W roku 1873., pomogli grupie podróżujących w czasie Avengers (Thor, Hawkeye i Moondragon) udaremnić kolejny spisek Kanga. Two-Gun Kid zaprzyjaźnił się z Clintem Burtonem i postanowił udać się wraz z Avengers do XX wieku. Rok później, powrócił do swego czasu.

W roku 1875., Loki próbował ukraść bogom Asgardu jabłka z Idunn, które dawały im nieśmiertelność, jednak Thor udaremnił jego plan. W tym samym roku, podróżująca po transylwańskich Alpach para Brytyjczyków uległa wypadkowi. Mężczyzna zginął na miejscu, a jego żona - Lily, trafiła do osady, rządzonej przez Estebana Diablo, który zakochał się w niej i zdradził swoje alchemiczne sekrety. Rok później, mieszkańcy osady zbuntowali się przeciw władzy Diablo i uwięzili go w krypcie pod jego własnym zamkiem. Lily natychmiast uciekła z powrotem do Anglii, gdzie rozpoczęła własne badania.

W tym samym czasie, Carter Slade zginął w wyniku eksplozji, spowodowanej przez jednego z jego wrogów. Przed śmiercią zdążył przekazać swój sekret bratu - Lincolnowi Slade'owi, który przejął rolę Phantom Ridera, będąc jednocześnie szeryfem. Wkrótce potem, Avengers ponownie pojawili się w XIX wieku, tym razem jednak podróżowali w zepsutym wehikule czasu i mogli tylko cofać się w przeszłość. Two-Gun Kid, Phantom Rider i reszta zaoferowali im pomoc, ale Lincoln Slade zakochał się w Mockingbird i uprowadził ją z maszyny w momencie, gdy Avengers znikali z tego czasu. Następnie podał jej indiański eliksir miłości, więc kiedy Two-Gun Kid i jego kompani chcieli ją uwolnić, zaatakowała ich i pobiła. Działanie eliksiru okazało się jednak krótkotrwałe, a gdy Mockingbird odzyskała świadomość, zaatakowała Slade'a. W czasie walki Phantom Rider przypadkowo spadł z klifu i zginął.

Kolejni podróżnicy z XX wieku pojawili się w 1884. roku w Kanadzie. Tym razem byli to Alpha Flight, którzy przybyli, aby powstrzymać Ranaqa z rasy Wielkich Bestii przed przejęciem ciała Zebediah Chase'a i przedostaniem się do ziemskiego wymiaru.

Dwa lata później, Lily osiągnęła mistrzostwo w dziedzinie alchemii i zyskawszy nieśmiertelność, zaczęła tropić po całym świecie tych, którzy uwięzili Diablo. W końcu jednak porzuciła ten cel i osiadła na wyspie Vancouver.

Również w latach osiemdziesiątych, Terminus - wojownik obcej rasy, żywiący się energią planet dotarł do prywatnej planety pewnego kosmicznego naukowca i zmusił go, by znalazł mu godnych przeciwników. Ponieważ symulacje wykazały, że w ciągu stulecia na Ziemi pojawi się potężna rasa, Terminus wyruszył w kierunku naszej planety.

Vlad Dracula ponownie starł się ze swoją córką - Lilith. Tym razem jednak postanowili zawrzeć rozejm i nie wchodzić sobie więcej w drogę. Niedługo potem, Dracula został zabity przez pewnego Amerykanina, który użył srebrnych naboi. Ponieważ odłamki srebra pozostały w jego ciele, po wskrzeszeniu, Dracula starzał się szybciej, jeśli regularnie nie spożywał świeżej krwi. W 1890 roku, Dracula udał się do Anglii, jednak został odnaleziony przez Abrahama Van Helsinga i zmuszony do powrotu do Transylwanii. Van Helsing odszukał go i zabił, a następnie uwięził w grobowcu pod zamkiem. Fragmenty dziennika Van Helsinga posłużyły następnie jako materiał do książki Brama Stokera, która ukazała się w 1897 roku. W tym samym roku powstała gazeta Daily Bugle.

Rok później, potwór Frankensteina uwolnił się z lodowca i przywędrował do Europy. Jeden ze sługusów Draculi nakłonił go, by uwolnił jego mistrza z grobowca, co też potwór uczynił, ale zaraz potem ponownie zabił Draculę i odszedł swoją drogą, aby zostać odnalezionym przez prawnuka kapitana Waltona. Kolejne wskrzeszenie Draculi sprawiło, że pozbył się wreszcie zatruwającego go srebra. Wkrótce potem, Dracula powrócił do Anglii, gdzie przejął kontrolę nad wyznawcami En Sabah Nura i starł się z nim, ginąc ponownie.

Gil
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.