Avalon » Historia uniwersum » Średniowiecze

Średniowiecze

Początek epoki:
IX wiek
Koniec epoki:
XV wiek
Opis:

W roku osiemsetnym, na świat przyszedł Esteban Diablo, który dorastając stał się największym alchemikiem Hiszpanii. Podróżując do Transylwanii, odkrył eliksir nieśmiertelności i stworzył tam własne małe księstwo, którym rządził żelazną pięścią przez stulecia.

 

Również z IX wieku, Thor, syn Odyna odbył pierwszą podróż po Europie, nawiązując bezpośredni kontakt ze swoimi wyznawcami.

 

Około roku dziewięćsetnego, miasto K'un L'un zostało zniszczone przez chińskiego smoka. Część populacji przetrwała i po latach odbudowała miasto, lecz już w innym stylu.

 

W roku 911. na dworze Karola Wielkiego pojawił się osobnik imieniem Prester John, przybyły z XIII wieku rycerz Ryszarda Lwie Serce, który władał Okiem Avalonu. Pragnąc zostać potężnym władcą, Prester John namówił króla, by zaatakował nordyckie państwo Neustria. Podbojowi zapobiegło jednak przybycie z XX wieku Erica Mastersona, śmiertelnika władającego mocą Thora, który odesłał Prestera do właściwego czasu. Masterson doprowadził następnie do sojuszu między Karolem, a Rollo - władcą Neustrii, naprawiając linię czasową, a potem udał się do Chronopolis.

 

W początku XI wieku, Thor natknął się na grupę Wikingów, którzy w jego imieniu mordowali chrześcijańskich osadników. Oburzony tym faktem, zaprzestał kontaktów ze śmiertelnikami i doprowadził do wygaśnięcia jego kultu. W tym też czasie, Eternals przewidzieli Trzecie Przyjście Celestian i rozpoczęli przygotowania do niego.

 

Mistyczne istoty z wymiaru Wielkich Bestii odnalazły przejście prowadzące do Ameryki Północnej, ale przy próbie inwazji natrafili na opór lokalnych bogów. Nelvanna rzuciła zaklęcie, które uwięziło Wielkie Bestie w ich wymiarze, jednak Tundra zdołała odwrócić moc zaklęcia i sprawiła, że bogowie również zostali odseparowani od ziemskiego wymiaru.

 

Ponieważ Hercules zstąpił na ziemię, by poprowadzić grupę Greków przeciwko osadnikom Wikingów, wywołało to wojnę między bogami olimpijskimi a Asgardczykami. Wojna ta trwała kilkadziesiąt lat, lecz kiedy przywódcy obu rodów dowiedzieli się o nadchodzącej wizycie Celestian, postanowili zakończyć spory i wspólnie zebrali Radę Najwyższych Bogów (Council of Godheads), by przygotować się do tego wydarznia.

 

Gdy nastąpiło Trzecie Przyjście, Eternals poprowadzili Celestian do ludzkich cywilizacji w Ameryce Południowej. Gdy przybyli do Eurazji, tutejsi bogowie zakwestionowali ich prawo do interwencji w losy ludzkości, lecz Celestianie udowodnili swoją wyższość i wymogli na bogach obietnicę nie wtrącania się w losy ludzi, pod groźbą odcięcia ich wymiarów od Ziemi. Celestianie nie poczynili jednak żadnych zmian, dochodząc do wniosku, że powrócą za tysiąc lat, gdy ludzkość wyewoluuje w nowy gatunek i wtedy osądzą całą rasę. Odchodząc, pozostawili za sobą boję nawigacyjną na terenie Peru.

 

Bogowie natychmiast zaczęli planować atak na Celestian kiedy tylko powrócą, podczas gdy boginie zdecydowały, by odszukać dwunastu ludzi o doskonałym materiale genetycznym, których mogłyby przedstawić Celestianom jako dowód wartości rasy ludzkiej. Na wszelki wypadek jednak, Odyn kazał wykonać dla siebie pancerz, w którym mógłby stawić czoła Celestianom, jeśli zajdzie taka potrzeba. Ponieważ zgodził się także nie kontaktować z ludźmi, zezwoli jedynie grupie opiekunek wojowników - Walkiriom, na czasowe przebywanie w Midgardzie.

 

Ikaris z Eternals postanowił odnaleźć boję pozostawioną przez Celestian, by poznać miejsce przyszłego ich lądowania, zaś aby tego dokonać spędził kolejne wieki na samodoskonaleniu i medytacji.

 

W tym samym czasie, czarownik imieniem Ebrok stworzył rasę Ludzi-Kotów, nadając własnym zwierzętom humanoidalną postać. Gildia Magów zdecydowała jednak, że nowa rasa nie może żyć swobodnie, więc czarnoksiężnik Belasco uwięził jej przedstawicieli w kieszonkowym wymiarze, aby mogli być wzywani na usługi przez innych magów. Uwięzienia uniknęła jedynie dwójka pierwszych Ludzi-Kotów, którzy nauczyli się magii od swego twórcy. Gdy Ebrok został zabity przez innego maga, jeden z nich w poszukiwaniu zemsty stworzył przypadkowo plagę nazwaną później Czarną Śmiercią. Zanim jednak zdążyli opracować lekarstwo, Gildia Magów zmusiła ich do ucieczki w góry. Nie mogąc stworzyć sobie podobnych istot ze zwierząt, zaczęli eksperymentować z przemianą ludzi w istoty kotopodobne, zaś pierwszym udanym efektem ich eksperymentów była wojowniczka o imieniu Tigra. Kiedy w końcu Gildia Magów upadła, Flavius i Helena mogli swobodnie kontaktować się z przedstawicielami swojej rasy i przy ich pomocy znaleźli lekarstwo na zarazę. Tigra i jeden ze służących Flaviusa dali początek nowej ziemskiej linii Ludzi-Kotów. Część rasy, wciąż uwięziona w innym wymiarze uległa w końcu jego negatywnemu wpływowi i zmieniła się w demonicznych wojowników, podległych Belasco. Zetknąwszy się ze złą magią, chiński mnich imieniem Kan założył zakon wojowniczych mnichów, którzy poświęcili się walce ze złem.

 

Również w tym okresie, Eternals z Urana odkryli uniwersalny wzór, opisujący wszystkie oddziaływania w tym Wszechświecie, lecz przez kolejne kilka wieków starali się udowodnić jego słuszność.

 

Około roku 1150. hiszpański mnich, Aelfric, odnalazł fragmenty księgi Darkhold i studiując je, poznał tajniki czarnej magii. Został jednak schwytany i spalony na stosie jako heretyk, karty zaś dostały się w ręce papieża Eugeniusza III, który rozkazał odnaleźć pozostałe fragmenty i zebrać je w Księgę Grzechu, która została oddana pod opiekę rodziny Montesich na kolejne kilka wieków. Przywódca wampirów - Varnae, dowiedział się jednak, że katolicy próbują skompletować księgę i wykorzystać ja do wytępienia jego rodzaju. Najechał Rzym ze swoją armią wampirów i został odparty, jednak wcześniej udało mu się zabić ojca rodu Montesich. Giacomo Montesi przejął zadanie ojca i z czasem przełożył treść księgi na łacinę, odkrywając przy tym, że w posiadanych fragmentach nie ma zaklęcia przeciw wampirom.

 

W roku 1189. Eobar z Garrington, potomek sir Percy'ego i rycerz króla Ryszarda Lwie Serce przyjął tożsamość Black Knighta podczas trzeciej krucjaty. Tymczasowo, jego ciało zostało przejęte przez umysł Dane'a Whitmana, potomka rodu z XX wieku, który został przeniesiony w czasie. Pięć lat późnej, wciąż pod kontrolą Whitmana, Black Knight pomógł druidowi Amergisowi bronić Avalonu przed atakiem istot z Mrocznego Wymiaru, które wyrwały się z uwięzi za sprawą nieumiejętnych działań mistyków. Amergis zwrócił się po pomoc do swojego dalekiego potomka - Doctora Druida, który sprowadził na pomoc Avengers z XX wieku. Atak został odparty, jednak ciało Eobara zginęło, a umysł Whitmana powrócił do swego miejsca w czasie. Kiedy inny rycerz - Prester John, poznał położenie Avalonu, udał się tam i ukradł najpotężniejszy artefakt - Oko Avalonu, który dał mu nadludzkie zdolności. Prester John stworzył plagę, która zabiła mieszkańców Avalonu, a wkrótce potem został zaatakowany przez Kanga i podczas walki z nim został cofnięty do X wieku.

 

16 września 1348 roku, dziesięcioletni chłopiec imieniem Devlunn odnalazł połowę kosmicznego artefaktu o nazwie Resurrection Stone. Ponieważ w tym czasie Anglię trafiła epidemia dżumy i jego rodzina zmarła od zarazy, chłopak użył mocy kamienia, aby przywrócić ich do życia, jednak ta część pozwoliła jedynie na stworzenie bezmyślnych zombie. Devlunn opanował całą swoją osadę, ale przybyli z XX wieku Avengers odebrali mu kamień i udali się na poszukiwanie drugiej jego połowy.

 

W roku 1350. En Sabah Nur przybył na tereny zamieszkałe przez Azteków i został przez nich uznany za reinkarnację boga wojny.

 

Roku pańskiego 1430. urodził się w Transylwanii Vlad Dracula. W wieku kilkunastu lat, Vlad przejął władzę w księstwie, pokonując swego brata w rywalizacji o tron. Zawarł sojusz z Turkami Otomańskimi, jednak w ciągu dziesięciu lat przerodził się on w wojnę, a książę i jego brat dostali się do niewoli sułtana. Po śmierci brata, Vlad zdołał uciec z niewoli i wrócić do Transylwanii, a następnie przejąć tron Wołoszczyzny, jednak uciekł z kraju, gdy wybuchł zorganizowany bunt przeciw jego okrutnej władzy. Dracula dołączył do grupy krzyżowców i wędrował wraz z nimi, a podczas podróży poznał pewną kobietę i spłodził z nią córkę - Lilith. Z pomocą swoich towarzyszy odzyskał w końcu tron Wołoszczyzny i wypowiedział wojnę Turkom, która rozsławiła jego imię oraz okrucieństwo w Europie. W tym okresie, stoczył bitwę i został pokonany przez Dark Riders - armię En Sabah Nura. Podczas jednej z bitew Vlad został śmiertelnie ranny, ale przywódca Turków wolał uczynić z niego swego więźnia, więc zabrał go na leczenie do cyganki imieniem Lianda, która okazała się być wampirem i przemieniła Draculę na swoje podobieństwo. Po powstaniu z grobu, Vlad powziął zemstę na swoim oprawcy, czyniąc z niego swego sługę. Oddał nowonarodzonego syna na wychowanie zaufanej grupie cyganów, zaś pozostałe plemiona rozkazał wymordować. Pech chciał, że w jednym z obozów mieszkała jego córka, więc celem zemsty, tamtejsza czarownica zamieniła ją w wampirzycę o szczególnych umiejętnościach i odpornościach, by zabiła swego ojca - ich walka trwała przez wieki.

 

Około roku 1450, czarnoksiężnik Kaluu i jego uczeń opuścili swoją tybetańską wioskę, by odnaleźć władcę wampirów Varnae i pobierać u niego nauki, dzięki czemu poznali część sekretów Darkhold. Po powrocie do wioski Kamar-Taj w Tybecie, młodzieniec wykorzystał nabyte umiejętności, by zapewnić jej mieszkańcom dobrobyt i długowieczność. Odkrył jednak wkrótce, że jego mistrz planuje stworzyć własne imperium i próbował go powstrzymać. W trakcie magicznego pojedynku Kaluu odwrócił jego zaklęcie i sprawił, że wszyscy mieszkańcy wioski zginęli, sam zaś zbiegł do wymiaru Raggadorr. Młodzieniec pozostał pod wpływem swojego zaklęcia i udał się na poszukiwanie mistycznego zakonu Ancient Ones, u których pobierał nauki przez wiele lat. W końcu, prześcignął swoich mistrzów i zwrócił uwagę samej Eternity, która podarowała mu jeden z medalionów Agamotto, a następnie zwyciężył w turnieju Genghisa i otrzymał tytuł Sorcerer Supreme. Po powrocie do swojej wioski, odbudował ją i stał się znany jako the Ancient One, wkrótce zaś przyjął pierwszego ucznia, który pomógł mu zebrać wiele tajemnych ksiąg, by ukryć je przed niepowołanymi osobami, lecz sam w tajemnicy szkolił się w czarnej magii. Sekret ten wyszedł na jaw wiele lat później, a uczeń ów został wypędzony, by wędrować po świecie pod imieniem Master Jip.

 

Zmęczony wiecznością Varnae, postanowił zrezygnować z roli przywódcy wampirów i mianował na swego następcę niejakiego Nimroda. Była to jednak prowokacja, która miała skłonić Draculę do walki o przywództwo i tak też się stało, a Vlad przejął tytuł władcy wampirów. Varnae udzielił mu swej wiedzy poprzez krew, po czym popełnił samobójstwo, wystawiając się na słońce, Vlad zaś powrócił do siebie, by rozszerzyć królestwo i dać odpór Turkom. Po pewnym czasie jednak, Draculi znudziła się władza nad ludźmi i porzucił sprawy swojego księstwa pozwalając, by je podbito, sam zaś zaszył się w samotni i oddał nauce.

Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.