Avalon » Crossover/Events » Necrosha

Necrosha

Typ: wewnętrzny
Start: 2009-10-28
Liczba zeszytów: 13
Wstęp:

Selene, z pomocą grupy morderczych mutantów, zamierza wreszcie uzyskać to, o czym od dawna marzyła – boskie moce. Przedtem jednak postanawia się zemścić na wszystkich, którzy kiedykolwiek okazali jej brak szacunku – dlatego Utopię atakuje armia zmartwychwstałych mutantów, znajdująca się pod jej kontrolą.

Występuja:
* Wolverine, Angel, Domino, Elixir, Vanisher, Warpath, Wolfsbane, X-23
* Cannonball, Karma, Magik, Magma, Moonstar, Sunspot, Warlock
* Nightcrawler, Blindfold, Colossus, Husk, Magneto, Psylocke, Rogue, Trance
* Cyclops, Emma Frost, Charles Xavier, Danger, Dazzler, Dust, Iceman, Hellion, Mercury, Namor, Onyxx, Stepford Cuckoos, Surge
* Diamond Lil, Doctor Nemesis, Madison Jeffries, Meld
* Donald Pierce, Empath, Sebastian Shaw
* Selene, Blink, Eli Bard, Mortis, Senyaka, Wither
* Caliban, Negasonic Teenage Warhead, Thunderbird
* Beef, Bevatron, Catseye, Jetstream, Roulette, Tarot, Cypher
* Banshee, Berzerker, Darkstar, Deadbolt, Feral, Firefist, Harold Leland, Hemingway, Hurricane, Mellancamp, Pyro, Risque, Rusty Collins, Scaleface, Shinobi Shaw, Siena Blaze, Skin, Spyne, Stonewall, Super Sable, Synch,Tower
* Destiny, Proteus
* Hrimhari, Hela, Doctor Doom, Doctor Strange, Doctor Voodoo
* Bastion, Bolivar Trask, Cameron Hodge, Graydon Creed
* Nicholas Brown
Komiksy
Streszczenie:
Pragnąca zemsty za upokorzenia, jakich doznała z rąk Hellfire Club i X-Men, Selene odszukuje mutantów podobnych jej samej – urodzonych, by zabijać. Korumpuje Withera, jednego z byłych uczniów Emmy Frost, pokazując mu, jaką przyjemność można czerpać z uśmiercania innych. Ratuje Blink, uwięzioną między wymiarami od czasu inwazji Phalanx [patrz Phalanx Covenant - przyp. S_O], przekonując ją, że White Queen, tak jak i ona, słyszała jej krzyki. Odnajduje Senyakę w puszczach Sri Lanki, a ten zgadza się zabijać dla niej. Jest świadkiem, jak przyrodnia siostra Dazzler, Lois London, przypadkiem zabija swego ojca, i przekonuje ją, że taka jest jej natura. Wkrótce, w rezydencji w Nowym Orleanie, której poprzedniego właściciela zabiła, Selene przyjmuje Eliphasa, swego sługę z okresu Starożytnego Rzymu. Przez niego kobieta straciła szansę na zdobycie boskiej potęgi w tamtym czasie, dlatego rzuciła na niego klątwę wiecznego życia, teraz jednak mężczyzna chce naprawić swój błąd i ofiarowuje jej możliwość utworzenia armii umarłych mutantów, reanimowanych dzięki połączeniu magii i techno-organicznego wirusa, którego zdobył. Jednym z pierwszych, który powstał z martwych, jest Caliban, dzięki któremu mogą znaleźć inne potencjalne sługi, a także Destiny, która widząc przyszłość Selene potwierdza, że jej plan dojdzie do skutku. Jej pierwszym krokiem jest wybicie wszystkich członków nowojorskiej filii Hellfire Club.

Nocą, tydzień później, armia umarłych atakuje Utopię. Podczas gdy Shinobi Shaw i Harry Leland wdzierają się do aresztu, gdzie przetrzymywani są między innymi Sebastian Shaw i Donald Pierce, oryginalni Hellions odnajdują Emmę Frost – którą Selene chce ukarać nie tylko za zdradę, ale i za noszenie jej kolorów, gdy działała w X-Men Osborna – Cypher wdziera się do pokoju Magmy i obija ją do nieprzytomności za zdradzenie miasta Nova Roma, a pozostali – w tym między innymi Pyro, Darkstar, Stonewall, Feral czy Risque – sieją zamęt na powierzchni wyspy. X-Men, do których szybko dołączają Archangel i Warpath, którzy dopiero co wrócili wraz z Hrimharim i nieprzytomną Wolfsbane, a także Vanisher, który chce zostać wyleczony z guza mózgu uzyskanego w wyniku działań Elixira, stają do walki, odkrywają jednak, że agresorzy są niezniszczalni. Tymczasem uwięzionej Destiny w końcu udaje się skontaktować z X-Men, a konkretnie – z Blindfold, której ukazuje się jako zjawa. Przekazuje jej ważną informację, gdy jednak wraca duchem do swego ciała odkrywa, że ktoś wpłynął na jej wizje i postanawia uciec z niewoli.

New Mutants, widząc, co Doug zrobił ich przyjaciółce, atakują zmartwychwstałego, jednak ten, rozpoznając język ciała i taktykę, okazuje się godnym przeciwnikiem – przynajmniej dopóki Karma nie przejmuje kontroli nad swymi kompanami. Cypher nie jest w stanie odczytać zamiarów poruszających się bezwładnie New Mutants i, przyparty do muru, spada przez balustradę balkonu – ratuje go jednak Warlock, który właśnie przybył i nie rozumie zachowań przyjaciół. Wyczuwa obcy kod w organizmie Ramsey'a i próbuje go usunąć, co alarmuje Eliphasa, który wysyła Hellions do przejęcia Douga z rąk X-Men. Ten tymczasem opiera się działaniom Warlocka i urywa mu głowę, sam jednak zaraz potem mdleje z powodu działań kosmity. Wtedy jednak na miejscu pojawiają się Hellions, którzy porywają Cyphera i są gotowi stanąć do walki z New Mutants, ci jednak zostają teleportowani przez Magik. Cannonball postanawia jednak wrócić po Douga, choćby dlatego, że jest ważny dla atakujących, wysyłając Sunspota i Dani do ambulatorium z nieprzytomną i krwawiącą Magmą. Gdy Doctorowi Nemesisowi udaje się przywrócić Amarze przytomność, zmuszając jej gen X do uruchomienia mocy, Sam i reszta drużyny znajduje Hellions na dachu jednej z budowli, gdy ci postanawiają zabić Cyphera, niebezpiecznego dla Selene z powodu zmian wprowadzonych przez Warlocka. Po krótkiej potyczce na polu walki zjawia się sam kosmita, który przeżył dzięki morskim organizmom, których energię wchłonął, i niszczy przeciwników za pomocą dwóch rakiet, z którymi "zaprzyjaźnił się " wcześniej [patrz New Mutants vol. 3 #5 – przyp. S_O]. Następnie dokonuje swoistego "rebootu" Douga, który uwalnia się spod kontroli Black Queen.

Ona sama trafia wraz ze swym "wewnętrznym kręgiem" do Genoshy, gdzie przywiódł ich Caliban. Tam Eliphas wykorzystuje swój technowirus, by ożywić populację wyspy – i choć po M-Day także u wielu zmarłych gen X zaniknął, to wciąż z martwych powstało około miliona mutantów. Nagły wzrost populacji obserwują tak Stepford Cuckoos za pomocą Cerebry, jak i Bastion za pomocą swoich urządzeń. Cyborg postanawia przyspieszyć realizację swoich planów.

Na Utopii walka trwa, podczas gdy do ambulatorium trafia Hrimhari z Wolfsbane na rękach. Po krótkich badaniach Nemesis odkrywa, że kobieta jest w ciąży, a jej dziecko, nie będące do końca ani człowiekiem, ani mutantem, zabija ją. Wilczy książę ucieka więc na zewnątrz, gdzie przyzywa nordycką boginię umarłych, Helę. Sprzedaje jej swoją duszę w zamian za wybudzenie Elixira ze śpiączki. Josh dopada do Rahne i leczy ją, przy okazji przelewając na nią część mocy dziecka, czyniąc ją znacznie silniejszą i wytrzymalszą. Tymczasem Blindfold odnajduje walczącego Cyclopsa i przekazuje mu wiadomość od Destiny – Selene nie jest ich jedynym problemem, a Genosha jedyną wyspą, którą powinni się martwić. Coś złego dzieje się na Muir Island.

Na Genoshy Selene każe swoim sługom – tak mutantom, jak i 15 milionom tych, którzy nie posiadają już genu X – wznieść dla niej nowe miasto, a Eliphasowi – przygotować rytuał. Jakiś czas później Eli prosi o pomoc Blink – wyjaśnia, że rytualny sztylet, stworzony z kości matki Black Queen, zaginął, gdy mężczyzna został zaatakowany przez niedźwiedzia-duchowego strażnika szczepu Apaczów, których groby zbezcześcił, i trafił w ręce Warpatha z X-Men. Prosi Clarice o pomoc w jego odzyskaniu, ta jednak teleportuje go prosto przed oblicze królowej i przekazuje jej, czego się dowiedziała. Kobieta nie jest szczęśliwa i wysyła swój wewnętrzny krąg na Utopię w celu odzyskania artefaktu. Atakują oni X-Men, gdy tylko się pojawią, zabijając dwójkę z nich – Onyxxa i Diamond Lil – i poważnie raniąc Melda. Eliphas ściera się z Warpathem, informując, że będą zabijać dopóty, dopóki nie przyniesie on im kościanego sztyletu. James pędzi do swych kwater i odszukuje magiczne ostrze, zostaje jednak obezwładniony i porwany na Genoshę. Tam Eliphas wręcza sztylet swojej ukochanej, ta jednak mimo tego go zabija i wysyła Warpatha do lochów, pilnowanego przez jego własnego brata, Thunderbirda.

Tymczasem grupa X-Men z Blindfold, Colossusem, Husk, Magneto, Nightcrawlerem, Psylocke, Rogue i Trance w składzie, udaje się na Muir Island. Początkowo wszystko wygląda spokojnie, do czasu, aż Ruth odnajduje w laboratorium Moiry czekającą na nich Destiny. Stara jasnowidząca zabrania młodszej dotykania czegokolwiek, ta jednak nie słucha i zbierając z otaczających ją przedmiotów dziwną energię, w końcu dotyka Irene, a ta sama energia, spływająca z niej, w końcu budzi Proteusa. Okazuje się bowiem, że Kevin MacTaggert wcale nie zginął – jego energetyczna forma jedynie rozproszyła się, a świadomość przeszła w stan głębokiego uśpienia, z którego się wybudził, gdy jego cząstka, zakumulowana w ciele Destiny, wróciła do życia razem z nosicielką. Proteusowi udaje się przejąć kontrolę nad połową drużyny i obezwładnić Colossusa, Rogue odkrywa jednak, że dzięki mocom pożyczonym od Betsy może wyrwać swoich przyjaciół spod kontroli Kevina, a Magneto, wyzwawszy go na pojedynek, odkrywa naturę jego mocy i tak zakrzywia tworzące Proteusa wzory energii, że staje się on niestabilny i eksploduje.

X-Force przenoszą się na Genoshę, gdzie powstało już nowe miasto Selene – Black Rome. Podczas, gdy reszta drużyny ściera się z armią nieumarłych, Vanisher, dowiedziawszy się, że Elixir już dawno usunął mu jego guz, odnajduje Warpatha i ratuje go z rąk Thunderbirda i Blink, a następnie przenosi wszystkich członków zespołu z dala od miasta, w którym rozpoczął się rytuał przemiany Selene. Wszyscy ożywieni mieszkańcy Genoshy oddają swoje dusze Czarnej Królowej, która zmienia się w gigantyczną, boską istotę promieniującą energią. Nadal żądna potęgi, wysysa życie także ze swych sług atakujących Utopię. Tymczasem X-Force przygotowuje się do ostatecznej konfrontacji, malując sobie twarze białą farbą, co, zgodnie z tradycyjnym rytuałem Apaczów, pozwoli im na przejście do dziedziny duchów i na walkę z Selene. Gdy pozostali mierzą się z "wewnętrznym kręgiem" Black Queen, James odnajduje swojego brata i, po krótkiej walce, zabija go. Tymczasem Wolverine i X-23 zabijają Senyakę, a Elixir wykorzystuje swe "czarne" moce do zniszczenia Withera. Blink i Mortis salwują się więc ucieczką. X-Force zajmuje Selene do czasu, aż Warpath wykorzystuje jej kościany sztylet do zadania ostatecznego ciosu. Gdy Black Queen umiera, skradzione przez nią dusze zostają uwolnione – a jedna z nich, należąca do Jamesa Proudstara, mówi swemu bratu, że może on skończyć z żałobą.

Kilka dni później Wolverine spotyka się z Cyclopsem. Informuje go, że Elixir, Warpath, Wolfsbane i X-23 nie będą już częścią drużyny. Scott oznajmia jednak, że ich gatunek nadal jest zagrożony i wciąż potrzebują X-Force.


Reperkusje:
* Zginęli Diamond Lil, Meld i Onyxx, a także Selene, Eliphas, Senyaka i Wither.
* Do życia wrócił Cypher. Istnieją podejrzenia, że niektórzy inni ożywieni przez Selene uciekli, nim wyssała ona ich dusze, jednak nie wiadomo, czy po śmierci jej i Eliphasa połączony z czarną magią techno-organiczny wirus dalej będzie podtrzymywał ich przy życiu.
* Do New Mutants wrócił Warlock. Z X-Force odeszli Warpath, Wolfsbane i X-23. Elixir, nie będąc w stanie utrzymać kontroli nad mroczną stroną swoich mocy, opuścił Utopię.
* Ujawniony został fakt, że Rahne jest w ciąży. By uratować jej życie, Elixir upodobnił jej organizm do tego jej dziecka, tym samym zwiększając jej siłę i wytrzymałość – najprawdopodobniej do poziomu typowego dla Asgardczyków.
* Proteus wybudził się ze stanu głębokiego uśpienia, w którym znajdował się od czasu swojej "śmierci". Choć został pokonany i po raz kolejny zniknął, istnieje prawdopodobieństwo, że jeszcze się pojawi.
* Hrimhari, asgardski wilczy książę, oddał swoją duszę Heli w zamian za ratunek dla Rahne.
* Bastion, zaskoczony mającymi miejsce wydarzeniami, postanowił przyspieszyć realizację swych planów eksterminacji mutantów.

S_O

nec-logo-big.jpg
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.