Avalon » Crossover/Events » House of M

House of M

Typ: globalny
Start: 2004-12-22
Liczba zeszytów: 50
Wstęp:
Jeszcze raz świat staje na głowie, tym razem za sprawą Wandy Maximoff, która po przejściu załamania nerwowego, próbuje stworzyć idealne miejsce do życia dla siebie i swoich bliskich. Szybko jednak okazuje się, że jest to kolos na glinianych nogach, który może runąć za sprawą garstki bohaterów, którym nie podoba się, że ktoś zamieszał w ich życiu. Obwiniając Magneto za podsunięcie córce tego pomysłu, ruszają na jego pałac w Genoshy, by przywrócić dawne oblicze świata.
Występuja:
* Wanda Maximoff, Pietro Maximoff, Magnus, Charles Xavier
* Wolverine, Cyclops, Emma Frost, Kitty Pryde, Beast, Colossus, Storm, Nightcrawler, Rogue, Iceman, Gambit, Polaris, Rachel Summers, Psylocke, Bishop, Dazzler - członkowie X-Men
* Stephen Strange, Spider-Man, Luke Cage, Iron Man, Jessica Drew, Cloak, Danny Rand, Marc Spector, Felicia Hardy, Jennifer Walters, Matt Murdock, Misty Knight, Carol Danvers, Sentry, Simon Williams, Sam Wilson - bohaterowie nie będący mutantami
* Layla Miller
* Wind Dancer, Hellion, Wallflower, Stepford Cuckoos, Prodigy, Surge, Dust, Mercury, Quill, Tag - studenci Instytutu Xaviera
* Dani Moonstar, Shan Coy Mahn, Sean Garrison - wychowawcy Instytutu Xaviera
* Mystique, Toad, Sunfire, Sabretooth, Exodus, Vanisher, Sebastian Shaw - inni mutanci odgrywajacy ważniejsze role
* Victor von Doom, Valeria von Doom, Christoff von Doom, The It - Fearsome Four
* Hulk, Scorpion, Gateway, Monica Rapaccini, dr Isaacks - w serii Incredible Hulk
* Captain Britain, Meggan, Nocturne, Juggernaut, Pete Wisdom, Callisto, Banshee, Mammomax, Blob, Karima Shappandar, Jamie Braddock - w serii Uncanny X-Men
* Black Panther, Namor, Black Bolt - w serii Black Panther
* Steve Rogers, Janet van Dyne, Henry Pym, Johnny Storm - osoby nie będące bohaterami w świecie HoM
* Mary Jane Watson, May Parker, Kat Farrel, Ben Urich, Courtney Ross, Robert Kelly, Donald Pierce, J. Jonah Jameson - zwykli ludzie odgrywający ważniejsze role
* Rhino, Vulture, Ox, Electro, Otto Octavius - przeciwnicy Spider-Mana
* Genis-Vell, Eric Josten, James Sanders, Dum Dum Dugan, Zebediah Killgrave, Abe Jenkins, Forge, Radioactive Man, Fenris - w serii New Thunderbolts
* Ismael Ortega, Armena Ortega, Chamayra i Esteban Ortega, Mr. M, Lara, Daniel Kaufmann, Frankie Zapruder, Gregor Smerdakov - w serii Mutopia X
* Blink, Mimic, Sabretooth, Morph, Beak, Angel Salvadore, Heather Hudson - w serii Exiles
* osoby przywrócone do życia, bądź stworzone przez Wandę: Magik, Synch, Quentin Quire, Doug Ramsey, Gwen Stacy, Ben Parker, kapitan Stacy, lady Doom, Apocalypse, Hawkeye, Pyro, Wolfgang von Strucker, Moira MacTaggart, Proteus, dzieci Wandy
Komiksy
 1. 1. Excalibur vol. 3 #13
 2. 2. Excalibur vol. 3 #14
 3. 3. House Of M #1
 4. 4. House Of M #2
 5. 5. Uncanny X-Men #462
 6. 6. Uncanny X-Men #463
 7. 7. Uncanny X-Men #464
 8. 8. Uncanny X-Men #465
 9. 9. Mutopia X #1
 10. 10. Mutopia X #2
 11. 11. House Of M #3
 12. 12. Wolverine vol. 3 #33
 13. 13. Wolverine vol. 3 #34
 14. 14. Wolverine vol. 3 #35
 15. 15. Iron Man: House Of M #1
 16. 16. Iron Man: House Of M #2
 17. 17. Iron Man: House Of M #3
 18. 18. Incredible Hulk vol. 3 #83
 19. 19. Black Panther vol. 4 #7
 20. 20. Pulse #10
 21. 21. New X-Men vol. 2 #16
 22. 22. Exiles #69
 23. 23. Fantastic Four: House Of M #1
 24. 24. Fantastic Four: House Of M #2
 25. 25. Fantastic Four: House Of M #3
 26. 26. Spider-Man: House Of M #1
 27. 27. Spider-Man: House Of M #2
 28. 28. Spider-Man: House Of M #3
 29. 29. Spider-Man: House Of M #4
 30. 30. Spider-Man: House Of M #5
 31. 31. House Of M #4
 32. 32. Incredible Hulk vol. 3 #84
 33. 33. Mutopia X #3
 34. 34. New Thunderbolts #11
 35. 35. House Of M #5
 36. 36. New X-Men vol. 2 #17
 37. 37. New X-Men vol. 2 #18
 38. 38. Captain America vol. 5 #10
 39. 39. Incredible Hulk vol. 3 #85
 40. 40. Incredible Hulk vol. 3 #86
 41. 41. House Of M #6
 42. 42. House Of M #7
 43. 43. Cable & Deadpool #17
 44. 44. New X-Men vol. 2 #19
 45. 45. Mutopia X #4
 46. 46. Exiles #70
 47. 47. Exiles #71
 48. 48. House Of M #8
 49. 49. Mutopia X #5
 50. 50. Decimation: House Of M - The Day After
Streszczenie:

Po tym jak Magneto zabrał swoją nieprzytomną córkę z pozostałości posiadłości Avengers, udał się w nią do Genoshy, by poprosić o pomoc Charlesa Xaviera. Profesor przez pół roku starał się ustabilizować jej stan, a gdy jego umiejętności okazały się niewystarczające, zwrócił się o pomoc do Stephena Strange. Nawet wspólnie nie zdołali jednak nic wskórać, więc postanowili zebrać razem X-Men i Avengers, by ci zdecydowali, co dalej począć z Wandą. Gdy o całej debacie dowiedział się Quicksilver, przestraszył się, że bohaterowie zdecydują się zabić jego siostrę, uznając ją za zagrożenie dla całego świata, udał się więc do Genoshy, by przekonać ojca, że należy coś zrobić. Magneto jednak zrezygnował z dalszych prób, więc Pietro postanowił wziąć sprawy we własne ręce i gdy Wanda odzyskała przytomność, przekonał ją, by użyła swoich zdolności odkształcania rzeczywistości, by stworzyć idealny świat. Gdy bohaterowie przybyli na wyspę, Charles Xavier zniknął nagle, a wkrótce został odnaleziony w ruinach katedry, gdzie rodzeństwo Maximoff skłoniło go, by pokazał im marzenia ich przyjaciół, na których miał powstać idealny świat. W błysku białego światła, oblicze Ziemi zostało odmienione.

Nowy świat był utopią dla mutantów, którzy stanowili w nim zdecydowaną większość. Kilka lat wcześniej, Magnus i Xavier dokonali rewolucji, w wyniku której ten pierwszy stał się najważniejszą postacią na świecie i praktycznie rządził nim ze swego pałacu w Genoshy. Nie wszystko było jednak idealnie: aktywnie działał Ludzki Ruch Oporu i liczne organizacje terrorystyczne, podwładni Magnusa dopuszczali się licznych nadużyć i nierzadko zwykli ludzie cierpieli pod ich uciskiem, lokalni przywódcy knuli spiski, itd.

Sytuacja zaogniła się, kiedy niektóre osoby zaczęły przypominać sobie o istnieniu innej rzeczywistości. Pierwszą z nich była młoda Layla Miller, na którą najwyraźniej nie podziałały zdolności Wandy. Co więcej, jej własne umiejętności telepatyczne pozwoliły przełamać blokadę pamięci u innych osób - najpierw odnalazła Luke'a Cage, a z jego pomocą kilku innych bohaterów, którzy nie zawsze zajmowali się tym samym w nowym świecie. Mniej więcej w tej samej chwili, czynnik regeneracyjny Wolverine'a również przezwyciężył efekt zmiany pamięci, po czym opuścił on swoje stanowisko w SHIELD i udał się na poszukiwanie X-Men, ciągnąc za sobą pościg elitarnej jednostki Red Guard. Intuicyjnie niewłaściwy układ świata rozpoznawał także Peter Parker, lecz w jego przypadku doprowadziło to niemal do szaleństwa. Efekt przemiany ominął Rachel Summers i Psylocke, które znajdowały się wtedy na planie astralnym oraz Briana Braddocka i Meggan, którzy przebywali w Omniversum. Deadpool, Siryn i Cannonball, którzy poszukiwali zaginionego Cable'a w innych rzeczywistościach uznali ten odmieniony świat za jedną z nich, chociaż wrócili do domu. Exiles, którzy chcieli odstawić do domu Beaka, również rozpoznali zmianę, ale nie poznali jej natury, gdyż zostali uwikłani w walkę z Proteusem.

Po spotkaniu z grupą Cage'a i Laylą, Logan postanowił odnaleźć Emmę Frost, a następnie z pomocą jej i panny Miller zebrali dużą grupę bohaterów, którym przywrócili świadomość zmian. Bohaterowie uznali, że to Magneto musiał manipulować Wandą i postanowili przypuścić frontalny atak na jego pałac w Genoshy. W tym celu uprowadzili Hellicarrier SHIELD i udali się na wyspę, gdzie dotarli dokładnie w momencie rozpoczęcia oczekiwanej od dawna wielkiej gali. Gdy na dziedzińcu pałacowym rozgorzała bitwa, doktor Strange odnalazł Wandę w wieży i dowiedział się od niej, że to wszystko było pomysłem Pietra. Gdy ogłosił swoje odkrycie, Magneto wpadł w szał i na miejscu zabił swojego syna. Wanda natychmiast przywróciła go do życia, ale ze wściekłością oświadczyła, że ojca zawsze bardziej obchodził los mutantów niż własnej rodziny i postanowiła wymazać wszystkich mutantów z istnienia. W następnej chwili, kolejna fala światła zalała świat, a gdy opadła nic już nie było takie jak dawniej.

[Reperkusje]
* Populacja mutantów została zredukowana o 96%. U większości mutantów gen X został po prostu wymazany, dla niektórych efekt ten okazał się śmiertelny, inny stracili kontrolę nad swoimi zdolnościami, w większości widoczne pozostały fizyczne zmiany, będące efektem mutacji. Wydarzenie to nazwano M-Day, a jego natura pozostaje znana tylko nielicznym.
* Wybuchła nowa fala prześladowań mutantów, zamieszek i morderstw na tle rasowym.
* Rząd USA ujawnił istnienie specjalnego oddziału Sentinel Squad ONE, któremu zlecono pilnowanie bezpieczeństwa Instytutu Xaviera i śledzenie ruchów X-Men.
* X-Men zmuszeni byli usunąć ze szkoły nieczynnych studentów, dla ich własnego bezpieczeństwa, ponieważ Instytut stał się celem licznych mutantów-uchodźców, szukających schronienia przed prześladowaniami.
* Wśród postaci pozbawionych zdolności znaleźli się między innymi: Magneto, Quicksilver, Jubilee, Rictor, Chamber, Dani Moonstar, Wind Dancer, Tag, Blob, Beak, Angel Salvadore, Lara Iluzjonistka i większość postaci znanych z serii District X.
* Duża ilość energii pochodzącej od byłych mutantów zgromadziła się na orbicie ziemskiej, tworząc istotę zwaną Collective która odegrała znaczącą rolę w serii New Avengers.
* Wanda ukryła się gdzieś na Bałkanach, jej obecny status pozostaje nieznany.
* Charles Xavier został uznany za zaginionego.
* W Wielkiej Brytanii powołano do życia nową grupę Excalibur w składzie: Captain Britain, Pete Wisdom, Dazzler, Nocturne, Juggernaut, Sage.
* Przywrócony do życia Proteus przeniósł się do innej rzeczywistości w ciele Mimica tuż przed ponowną przemianą świata. Jest teraz wrogiem numer jeden Exiles.
* Przywrócony do życia Hawkeye prawdopodobnie przetrwał.
* Wolverine odzyskał wszystkie swoje wspomnienia.
* Spider-Man ciężko przeżył utratę rodziny z drugiego świata.

przygotował: Gil Galad

 

hom-logo-big.jpg

Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.