Avalon » Serie komiksowe » Speaker for the Dead » Speaker for the Dead #2

Speaker for the Dead #2

Postacie
  • * Ender , Jane
  • * dzieci Novinhy: Quim, Ela, Miro, Grego, Quara, Olhado
    * córka Libo Ouanda
    * patolog
    * prosiaczki
Zapowiedź

Ender trafia na odległą planetę Lusitanię, by mówić o śmierci ksenobiologa. Na miejscu jednak wpada w gęstą sieć kłamstw i niedomówień, przez którą ucierpieć mogą trzy inteligentne rasy.

Cytat

Ender: "Grego is going to sit with me until I'm certain he won't try to hurt me."
Grego: "I'll pee on you."
Ender: "Pee away. My patience is a lot bigger than your bladder."

Streszczenie

Królowa Kopca nawiedza Endera w jego snach. Prosi, by wreszcie pozwolił jej się przepoczwarzyć na Lusitanii i założyć kopiec. Andrew tłumaczy, że nie ma jeszcze pewności, czy to odpowiednie miejsce. Kiedy Królowa przeprasza, że jest niecierpliwa, Ender zapewnia, że to jego winy są nieporównywalnie większe. Królowa wie, że w wojnie był tylko narzędziem, ale i tak mu przebacza.

Rano Jane wprowadza Endera w kolejne zawiłości społeczności Milagre. Po śmierci Pipo i Libo ksenologami są Miro, najstarczy syn Novinhy i Marcao oraz Ounda, córka Libo. Ender postanawia zapytać, czy pozwolą mu zobaczyć się z prosiaczkami.

Ounda z miejsca odmawia. Prawem Kongresu tylko ksenolodzy mogą wychodzić poza ogrodzenie, a złamanie prawa uniemożliwi im prowadzenie jakichkolwiek dalszych badań. Miro jednak nie jest tak stanowczy. Zauważa, że pequenino chcieli porozmawiać z Mówcą umarłych. Andrew dziwi się, że w ogóle wiedzą o jego obecności na planecie. Ounda tłumaczy, że widziały jego wahadłowiec, a kiedy Miro próbował im wytłumaczyć, kim jest, ubzdurały sobie, że jest tym Pierwszym Mówcą, który napisał "Królową Kopca" trzy tysiące lat wcześniej. Ponieważ Miro dał im wcześniej kopię, wraz z innymi książkami, ale podczas gdy inne zlekceważyli, "Królową Kopca" traktują jak katolicy Pismo Święte. Na domiar złego, niedawno zaczęły twierdzić, że Królowa Kopca przemawia do nich poprzez drzewa. Mówi, że Andrew jest prawdziwym Mówcą i że Królowa zamieszka wśród nich i nauczy, jak podróżować wśród gwiazd. Rozmowa schodzi na drzewa i na to, że nie zostały zasadzone w zwłokach Pipa i Libo. Miro i Ounda również nie mają pojęcia, dlaczego.

Następnie Ender udaje się do domu Novinhy. W progu zastaje Quima, jednego z jej synów, który z miejsca chce go przegonić, posiłkując się zaleceniami biskupa. Jednak Ela, najstarsza córka Novinhy, zaprasza go do środka. Zdradza, że to ona wezwała go, by mówił o śmierci Marcao. Całej rozmowie niemo przysłuchuje się Quara, najmłodsza córka Novinhy.

Nagle z pokoju obok wyskakuje najmłodszy chłopiec, Grego, i atakuje Andrew nożem. Ten z łatwością obezwładnia chłopca i stanowczo sadza go sobie na kolanach. Grego grozi, że się na niego zsiusia, ale nie robi to na Andrew wrażenia. Podobnie jak spełnienie tej groźby.

Trzy kwadranse później Ender układa umytego Grego do snu. Sam podciąga za duże spodnie, które dostał od Eli i idzie do kuchni, kontynuować rozmowę o Marcao. Wtedy pojawia się kolejny jego syn, Olhado, i podłącza projektor do swego sztucznego oka. Pokazuje jedną z setek scen przemocy, jakie nagrał, kiedy Novinha bez słowa znosiła brutalność męża.

Po wyjściu Ender zastanawia się, dlaczego Novinha tak długo znosiła takie traktowanie. Ponieważ sama nie udzieli mu odpowiedzi, postanawia poszukać jej w kostnicy.

Z początku patolog odmawia udzielenia Enderowi jakichkolwiek informacji. Wtedy Andrew grozi skargą do Kongresu, która na pewno zostałaby potraktowana jako prześladowania religijne i poskutkowałaby zwiększeniem jego statusu z Mówcy do Inkwizytora.

Potem, na pokładzie swego wahadłowca, Ender i Jane omawiają wyniki sekcji Marcao. Przyczyną śmierci była wada genetyczna, która powodowała, że wszystkie gruczoły stopniowo zamieniały się w tkankę tłuszczową. Od jąder poczynając. A to znaczy, że Marcao był bezpłodny. Szóstka dzieci noszących jego nazwisko tak naprawdę nie może być jego. To dlatego był taki wściekły na żonę. Co więcej, jako ksenobiolog mający dostęp do danych wszystkich w Milagre Novinha wiedziała o chorobie Marcao, zanim go poślubiła. Wyniki testów DNA są jednoznaczne. Wszystkie dzieci Novinhy spłodził Libo.

W nocy Ender podchodzi do ogrodzenia. Zastanawia się, co takiego Novinha wie o pequenino i czy Królowa Kopca rzeczywiście komunikuje się z prosiaczkami poprzez drzewa. Jest zdeterminowany poznać sekrety Novinhy, zanim zginie przez nie jeszcze więcej osób.

Ze szczytów drzew rosnących przy ogrodzeniu obserwują go prosiaczki.

Autor: Hotaru

Galeria numeru

Speaker for the Dead #2 Speaker for the Dead #2

Imię i nazwisko:
Inne pseudonimy:
Opis:
Moce:
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2020 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.