Avalon » Serie komiksowe » Civil War: X-Men » Civil War: X-Men #1

Civil War: X-Men #1

Civil War: X-Men #1

Part 1

Postacie
Zapowiedź

Jakby mało było wojny domowej, 198 i ONE zaczynają małą wojnę na ich własnym podwórku. Czy to wreszcie skłoni X-Men do podjęcia konkretnych działań? A jeśli tak, jakie decyzje podejmą?

Cytat


Bobby: "So what's the verdict, Emma? How do you like the bad-boy look?"
Emma: "Hold me back."

Streszczenie

Kitty Pryde siedzi na kanapie przed telewizorem i ogląda program telewizyjny w którym Valerie Cooper udziela wywiadu na temat stanowiska mutantów w sprawie aktu rejestracji. Do pokoju wchodzi Beast, niepokoją go dźwięki z zewnątrz. Kitty stwierdza że nie słyszy nic oprócz padającego deszczu. Jednak do Hanka, dzięki wyostrzonym zmysłom, docierają z zewnątrz odgłosy walki rozpętanej przez 198. Przerażony Beast postanawia jak najszybciej powiadomić Scotta o rozpoczętych zamieszkach. Na zewnątrz mutanci z obozu 198 obezwładniają żołnierzy. Gdy Sentinele szykują się do ataku, Caliban unosi ręce w góre po czym potężny wybuch niszczy dużą część muru ogradzającego posiadłość. Przez powstałą wyrwę na teren instytutu dostają się Shatterstar i Domino, neutralizując atakujących ich żołnierzy. Domino ostrzega Shatterstara aby nie krzywdził żołnierzy, może ich jedynie obezwładniać, po czym zostają oni ostrzelani gradem gumowych kul. Domino pozbawia przytomności napastników. Oferuje każdemu z mutantów bezpieczny transport z tego "wakacyjnego obozu". W tym momencie do akcji wkraczają Sentinele. Przy powstałej wyrwie w murze pojawia się półkownik Reyes z lekarzami, a zaraz dołącza do nich Bishop. Reyes informuje mutanta o powstałej sytuacji i rozkazuje Sentinelom powstrzymać za wszelką cenę mutantów próbujących się przedostać przez dziurę w murze. Lucas w między czasie zawiadomił X-Men. Rebeliantom kończy się czas, im dłużej będzie trwała walka tym mniejsze mają szanse na jej wygranie. Domino postanawia wypróbować ostatnio ćwiczone zdolności manipulowania rachunkiem prawdopodobieństwa. Zawsze była w stanie go zmieniać w sposób bliżej nie kontrolowany, ale ostatnio udało jej się wyćwiczyć go do tego stopnia że może zmieniać rachunek prawdopobieństwa w zamierzonym działaniu. W ten sposób udaje jej się skierować uderzenie pioruna w stronę dwóch Sentineli.


Caliban stoi w środku pola walki i chociaż stoczył wiele bitew, to prawie nigdy nie doświadczył tylu negatywnych emocji towarzyszących tej walce. To właśnie emocje są bronią Calibana, "żywi się" nimi i przekształca je w wirusa atakującego psychikę dowolnie wybranego przez niego celu. Tym razem trafiło na Bishopa, który był właśnie w trakcie potyczki z Shatterstarem. Lucas upada na ziemie i zapłakany ponownie przeżywa śmierć siostry. Na terenie posiadłości ląduje samolot mający przetransportować rebeliantów. W tym momencie na pole bitwy wkraczają X-Men w składzie: Cyclops, Beast, Angel, Iceman, Shadowcat i Emma Frost. Scott próbuje przemówić Domino do rozsądku i chce aby się poddała. Domino jednak nie ma takiego zamiaru i jedynie śmierć może ich powstrzymać. Emma podchodzi do Bishopa i ratuje go spod działania wirusa. W tym momencie samolot z 198 na pokładzie odlatuje z sentinelem na ogonie. Bishop pyta półkownika jak to się stało, ten odsyła go do X-Men którzy pozwolili im uciec. Cyclops oświadcza że to była jedyna słuszna decyzja, gdyż w innym wypadku nie obeszło by się bez ofiar. Bishop nie może w to uwierzyć, uznaje Scotta za lidera który nie będąc marionetką profesora nie jest w stanie nic zrobić. Sugeruje nawet że teraz to Emma ma na niego wpływ. Scott odpiera słowny atak i wytyka Bishopowi fakt współpracy z ONE i wykonywanie ich rozkazów. Cyclops jest zdziwiony postawą Bishopa który przecież wychował się w cieniu Sentineli i czy zamierza pozwolić na to aby historia się powtórzyła? Lucas spogląda na pozostawione po walce zgliszcza i uważa że jeśli mutanci nie będą kontrolowani to powstanie chaos który prowadzi do tego że już jako dzieci mutanci będą naznaczani tak jak on. Scott próbuje ripostować ale Bishop zakrywa jego usta i w milczeniu odchodzi.


W wieży Starka ma miejsce zebranie dotyczące wydarzeń w Instytucie Xaviera. Uczestniczą w nim Tony Stark, Bishop, Valerie Cooper i generał Lazer. Tony jest oburzony faktem że polowa internowanych zdołała uciec i na dodatek dość poważnie raniła żołnierzy ONE. Ponieważ biały dom nalega na działania które ukażą mutantów jako jednostki nie zagrażające społeczeństwu, Stark chce aby mutanci i sentinele pracowali razem. Bishop wytypował pierwszą dwójkę która będzie współpracować z rządem, Micromax i Sabra. Lazer jest niezadowolony tym faktem, zwłaszcza że pochodzą z Anglii i Izraela. Generał sugeruje że może pozwolić aby Bishop i jego rekruci asystowali w akcjach. Wypowiedź przerywa mu Tony oświadczając że to Lucas dowodzi akcją w terenie i to sam minister obrony narodowej przychylił się do tej decyzji. Wściekły Lazer opuszcza pokój.


W Instytucie Xaviera Cyclops ostrzega że za to co zamierzają zrobić będą wyjęci spod prawa i prędzej czy później będą musieli stawić czoła Bishopowi i Sentinelom a może nawet i samemu Iron Manowi i innym zarejestrowanym bohaterom. Warren odpowiada że wiedzą w co się pakują i wybrali właściwą stronę, stronę swoich braci mutantów i będą bronić swoich nawet za cenę śmierci. Teraz muszą odnaleźć zbiegłych 198 zanim dopadnie ich rząd. Czterej oryginalni X-Men ubrani w czarne skórzane uniformy w towarzystwie Emmy jadą podziemnym tunelem poza granice posiadłości. Gdy znajdują się daleko do Instytutu wysiadają, aby pożegnać się z Emma która chciałaby im pomóc ale wie że dla nich ta misja to coś specjalnego w końcu są w swoim oryginalnym składzie. Bobby zastanawia się nad całą tą sytuacją, że muszą jak złodzieje skradać się by opuścić własnym dom i nie może nazwać tej sytuacji. Angel mówi że to koniec ery. Kiedy czterej oryginalni X-Men odjeżdżają za plecami Emmy pojawia się nowy model ogromnego Sentinela.

Autor: Foxdie

Galeria numeru

Civil War: X-Men #1

Imię i nazwisko:
Inne pseudonimy:
Opis:
Moce:
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.